PZC Start van tweede seizoen Divorce KIJKTIP zondag 21.00 uur De eerste tien minuten van de nieuwe politieserie Smeris zet ten direct de toon: hier valt weinig te lachen. Op z'n minst opmerkelijk met Jeroen van Koningsbrugge en Dennis van de Ven in de hoofdrollen. Het is dan ook voor het eerst dat het 'komische duo' in een se rieuze politieserie te zien is. Een rol in een Nederlandse ver sie van de Duitse krimi Tatort, met die insteek werd Jeroen van Koningsbrugge benaderd door producent Pieter Kuijpers, onder meer bekend van Van god los (2003). „Schimanski was vroeger mijn held", zegt Van Koningsbrug ge, verwijzend naar Horst Schimanski, de populairste Tatorf-hoofdcommissaris ooit. Dit om maar even aan te geven dat de keu ze om de rol te accepteren een gemakkelij ke was. Zijn personage moest nog wel een partner in crime krijgen. „Ze zochten ie mand met wie ik een goede klik zou heb ben. Tja, toen moest Dennis ook mee, hij had geen keuze." In Smeris speelt Van Koningsbrugge Theo Kamps, rechercheur moordzaken en onge leid projectiel - 'zo'n type dat er meteen op los schiet'. Na zijn zoveelste incident wordt hij gedegradeerd naar het hennepteam waar Willem Niessen (Dennis van de Ven) de scepter zwaait. Niessen is de correctheid zelve. Hij zit eigenlijk niet op zo'n cowboy als Kamps te wachten die vanaf dag één stennis maakt. De rolverdeling good cop, bad cop werd aanvankelijk andersom bedacht: Van Ko ningsbrugge zou de correcte rechercheur zijn, Van de Ven de onstuimige smeris die nimmer volgens het boekje werkt. Ergens in het proces werden die rollen omge draaid. „Ik weet niet eens meer de reden waarom, maar deze verdeling werkt goed zo", zegt Van Koningsbrugge. Smeris speelt zich volledig in Tilburg af. „Hennepteelt is daar een groot probleem, dus met het oog op het onderwerp is het lo gisch dat voor deze stad is gekozen." Ter voorbereiding op hun rol liepen de acteurs mee met de gebroeders Warmerdam van Bureau Drugszaken. Zij verzorgen trainin gen in het oprollen van kwekerijen. „Bin nen de recherche wordt zo'n hennepteam niet als de meest enerverende afdeling ge zien. Ga je weer een stel coniferen arreste ren? Dat idee. Maar het is echt heel span nend wat zij doen. Telers die boobytraps leggen, brandgevaarlijke apparatuur. Als je niet goed oplet, zet je zo een huizenblok in de fik." Actrice Kiki van Deursen, die de rol van collega Maartje speelt, heeft zich speciaal voor de serie een Tilburgs accentje aange meten. Uiteindelijk voor niks, blijkt nu, want ze komt van buiten de stad. Van Ko ningsbrugge koos er bewust voor juist zon der accent te spelen. „Ik was bang dat het Natuurlijk is het niet alleen maar serieus, maar de humor die er inzit, is heel subtiel anders een soort parodie zou worden." Een goede keuze, want Smeris is absoluut niet komisch van toon, hoewel het 'ko misch duo' wel nauw betrokken was bij het schrijfproces. „Natuurlijk is het ook niet alleen maar serieus. Maar de humor die er inzit, is heel subtiel. Een bewuste keuze. Het moet echt spannend zijn en dat is het volgens mij ook." Toch lag de verleiding voor wat lichte sati re hier en daar eveneens op de loer. „In de derde aflevering zitten scènes die we mak kelijk hadden kunnen herschrijven tot ko mische situaties. Maar dat zou heel gek zijn. Heb je twee afleveringen op het punt je van je stoel gezeten, slaat het daarna om in een komedie." Het lachen gebeurde vooral achter de scher men, op de set. Actrice Van Deursen kwam hierdoor wel in de problemen. „Die gasten zijn zo verschrikkelijk grappig! Ook vlak voor een scène zaten ze nog grappen te ma ken. Het erge is dat zij makkelijk kunnen omschakelen, terwijl ik tijdens het draaien nog zat na te grinniken." Het was soms zo erg, dat regisseur David Lammers haar er op aansprak. „Ik moest me niet laten aflei den door die jongens. Meer focussen." Van Koningsbrugge geeft toe dat Van de Ven en hij de sfeer op de set naar zich toe trekken. „We hebben het graag gezellig, maar wij zijn inderdaad met onze sketched gewend snel te schakelen van grappig naar serieus. In het begin hadden we niet eens door dat anderen daar misschien meer moeite mee zouden hebben. Maar op een gegeven moment is dat wel vermoeiend voor de crew. Dat begrijp ik. Toen hebben we met de regisseur een codewoord afge sproken. Als hij dat riep, wisten Dennis en ik dat we ons even moesten inhouden." Van Koningsbrugge is zich ervan bewust" dat het voor de kijkers misschien ook even schakelen is. „Ik hoop dat ze na tien minu ten vergeten zijn dat wij ook komische rol len spelen, dat wij echt Theo en Willem worden." Hij heeft er in elk geval het volste vertrou wen in dat het gaat werken. Sterker nog: „We zijn al bezig met het schrijven van af leveringen voor het tweede seizoen!" door Jasmijn Masius Jeroen van Koningsbrugge Jeroen van Koningsbrugge (links) en Dennis van de Ven spelen de hoofdrollen in de nieu we politieserie Smeris, foto BNN -r- Smeris. Vanaf maandag 17 maart op Nederland 3, 20.25 uur. reageren? media@depersdienst.nl Media Even schakelen bij 'Smeris'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 87