Intra BINNENLAND 7 volgende keer weer! Scouting Nederland legt een landgoed van 40 hectare aan, waar straks tot tienduizend scouts samenkomen. VOLAND ZEEWOLDE - Nederland is dichtge timmerd met regels, zegt Fedde Boersma, adjunct-directeur van Scouting Nederland. Dat maakt het voor scouts lastig de dingen te doen die ze nu eenmaal graag doen. Dat is de reden dat een ei gen plek een vurige wens is. „Scouts vinden het prettig een tent op te zetten, te kamperen en de natuur in te trekken", vertelt Boersma. „Vroeger kon dat bij de boer, landgoedeigenaar, of in een hoek van het bos, maar dat is steeds meer gereguleerd. Het moet in het bestemmingsplan ge regeld zijn, er moet een vergun ning zijn, het moet op een kam peerterrein. Gelukkig hebben we veel kampeerterreinen, maar we hebben ook veel plekken nodig." Scouting Nederland telt meer dan honderdduizend leden. Dat zijn heel wat kampeerders. Grote acti viteiten als de Jamboree of Scout-In, met vijf- tot zesduizend scouts, worden op tijdelijke loca ties gehouden. „In Boxtel bijvoor beeld en in Roermond voor de wa teractiviteiten", zegt Boersma. „Die terreinen zijn niet ingericht voor grote groepen, er zijn geen voorzieningen. Waterleiding, rio lering, elektriciteit moeten uit de grond gestampt worden. Dat maakt het kostbaar om een groot tentendorp te bouwen. En we draaien op de inzet van vrijwilli gers. Het vraagt van onze vrijwilli gers extra werk, naast het verzor gen van een gaaf kamp." In het dichtbebouwde Nederland bleek het vinden van een eigen plek lastig; vooral door de om vang van het project, dat Scouting- landgoed is gaan heten. „Maar ook omdat we een combinatie van land en water nodig hebben, een vijfde van onze groepen zijn waterscouts", zegt woordvoerder Scoutinglandgoed Lars Vermeij. De 40 hectare (zo'n tachtig voet balvelden) in natuurgebied Hos- terwold, bij Zeewolde in de Flevo- polder, is perfect, vinden Boers ma en Vermeij. Het ligt aan de oevers van het Nuldernauw, waar waterscouts kunnen aanmeren, met een binnendijks polderbos dat aan vernieuwing toe is. „Dat zijn populieren van 25 jaar oud", wijst Boersma naar de bomen. „Na de drooglegging van de pol der netjes op rij geplant. Die zijn aan het einde van hun levensduur en moeten toch geoogst worden." De grond blijft eigendom van Staatsbosbeheer. Scouting Neder- SCOUTINC IN CIJFERS land krijgt die in erfpacht. Met hulp van 'groene' hogeschool Van Hall Larenstein is een inrichtings plan gemaakt. „Je ziet dat overal in de polder nieuwe natuur ge maakt wordt: niet meer bomen aanplanten op een rijtje, maar ru wer, woester, gevarieerder. Dat willen we hier ook", zegt Boers ma, bioloog van huis uit. „Aan na tuurontwikkeling op zo'n manier hebben wij wat voor onze activi teiten." Het plan voorziet in verschillende soorten bomen en struiken, hoog teverschillen en poelen omzoomd door rietkragen. De kinderen kun nen daardoor straks door het bos struinen, klimmen, waterbeestjes bestuderen, vlotten bouwen en op tal van andere manieren in contact komen met natuur. Er komen grasvelden om te kam peren en, voor evenementen, een gebouw voor materiaalopslag en een hoofdgebouw waar de klein tjes (tussen de 5 en 7 jaar) kun nen slapen. Bij grote evenemen ten wordt rondom het hoofdge bouwtje een tijdelijk dorp inge richt, met bijvoorbeeld een win keltje en internetcafé. Het terrein blijft daarbij wel gewoon open baar toegankelijk, ook voor moun- tainbikers en ruiters. Het bestemmingsplan is inmid dels definitief en Staatsbosbeheer is bezig met het kappen van de po pulieren, getuige het gejank van kettingzagen in de verte. De in richting kan binnenkort ter hand worden genomen, met hulp van onder meer de opleidingsschool van defensie. De opening is gepland in 2015. Niet dat alles dan af is, maar dat najaar wordt het eerste kamp er gehóuden, verwacht Boersma. „Dan hebben we een plek waar we Scouting Nederland aan de we reld kunnen laten zien. Vergelijk het met Papendal, ons nationale sportcentrum. Dit landgoed wordt dé plek van de scouting." Bus Auto Vlieg Verre reizen reizen reizen reizen reizen of ga'naVuwANVR reisbureau WWW.dejOngintr3.nl ZATERDAG 15 MAART 2014 Locatie nationaal scoutingterrein Eigen landgoed voor scouting door Saskia Wassenaar Scouts hebben straks op hun eigen landgoed bij Zeewolde de ruimte om de dingen te doen die ze nu eenmaal graag doen. foto Scouting Nederland Wereldwijd zitten 40 miljoen kin deren en jongeren bij de scouting. Scouting Nederland telt 100.000 kinderen en jongeren tussen de 5 en 21 jaar. Een op de vijf kinderen in Neder land is scout of dit ooit geweest. Er zijn meer dan duizend scouting groepen actief, in 80 procent van de gemeenten. De scouting draait dankzij de inzet van ruim 25.000 vrijwilligers. Van de vrijwilligers, die gemiddeld acht uur per week aan de scouting besteden, is 75 procent jonger dan 25 jaar. infographic DPd Reissom exclusief 17.50 reserveringskoslen, 2,50 calamiteitenfonds en eventuele vluchttoeslagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7