II .mX* v *ké. N Ze noemen het 's werelds mooiste zeereis: met de Hurtigruten langs de Noorse kust. De cruises op jacht naar het noorderlicht zijn extra bijzonder. Maar wees gewaarschuwd: je bent niet alleen. Want Vikingen en trollen cruisen met je mee. i| REIZEN 23 kJtf Uri éitin-#*-* t) j?r - WÈmÊ n#*: e Hurtigruten is een begrip in Noorwegen. Hoewel het in eer ste instantie een vrachtschip met passagiersaccommodatie is, oefent het een enorme aantrek kingskracht uit op cruiseliefheb bers. De reis is echter niet te ver gelijken met een traditionele cruise. Want de sfeer aan boord is ongedwongen en informeel, -de hutten zijn eenvoudiger en het aantal beman ningsleden is kleiner. Niettemin zijn de sche pen voorzien van alle comfort en is het eten wer kelijk uitmuntend. Wat de Hurtigruten zo bijzonder maakt, is de route van 2.500 zeemijl (4.630 kilometer). Langs de kust van Bergen midden in het fjordengebied, naar Kirkenes aan de Russische grens. Onderweg worden ruim dertig pittoreske havenste den bezocht, zoals jugendstilstad Alesund, rozenstad Molde, stokvis- stad Kristiansund, de voormalige Noorse hoofdstad Trondheim en het arctische Tromso. Ook de landschap pelijk indrukwekkende eilandengroe pen Lofoten en Vesterilen worden aangedaan, de poolcirkel wordt over schreden en de Noordkaap wordt ge passeerd. Een cruise met de Hurt- een maaltijd en talloze fascinerende historische details, met acteurs in Vi- kingkledij. Ook brengen we een offer aan de goden. Men was in die tijd doods benauwd dat het licht na de donkere winterdagen niet meer zou terugkeren en een armageddon zou resten. Het noorderlicht zorgde niet voor verlichting, want volgens de Vi kingen kon het poollicht je mee nemen naar het rijk van de do den. De donkere winterdagen moesten daarom zo snel moge lijk ingeleverd worden voor maan den met onbeperkt daglicht. In die periode verdrijft de middernachts- zon de donkere nachten voor vele WAAR EN WAT maanden volkomen, igruten in de lange winter is extra Ook al hebben we net met een offer bijzonder, met name omdat zich dan het noorderlicht (aurora borealis) re gelmatig laat zien. Zo liggen we met het cruiseschip Trollfjord bij de entree van het gelijk namige fjord, een van de natuurlijke hoogtepunten van een cruise langs de toch al zo indrukwekkende Noor se kust. Helaas mogen we er niet in. „Het fjord is zo smal, steil en doodlo pend, dat we als ratten in de val zit ten als er een lawine zou plaatsvin den", maakt kapitein Yngve Johans- sen duidelijk. Veiligheid gaat tenslot te voor alles. Maar alsof een hogere macht ons wil plezieren, dient zich ter compensatie het noorderlicht ineens boven de Trollfjord aan. Het geeft een onover troffen lichtschouwspel weg. Het noorderlicht is er verantwoordelijk voor dat de cruises met de Hur tigruten gedurende de koude en lan ge winterdagen makkelijk tot de laat ste plaatsen volgeboekt raken. Cruisen in de winter maakt een be zoek aan Noorwegen sowieso spe ciaal. Behalve het noorderlicht ko men ook het mystieke en het ongrijp bare tijdens de lange en donkere win terdagen extra tot leven. Zo bezoe ken we op de Lofoten een replica van een originele Vikingboerderij. We gaan in gedachten terug naar de tijd van de Vikingen, gelardeerd met de Vikinggoden gunstig gestemd, naar het schijnt liggen er ook nog eens trollen op de loer. Dat blijkt al uit de naam van ons cruiseschip: Trollfjord. Deze oorspronkelijk uit Noord-Europa, met name uit Noor wegen, afkomstige mythologisch we zens zijn bijzondere, meestal reus achtige en lelijke wezens. Soms eten ze mensen en verstenen ze in het zonlicht. Het is niet bekend wat de invloed van het noorderlicht op hen is, maar we hopen de trollen niet wakker te schudden. Zo is elke dag weer een nieuw, span nend avontuur op de Hurtigruten. Overdag glijdt het prachtige Noorse landschap voorbij en gaan we regel matig op excursie. Terwijl 's avonds én 's nachts de lucht wordt afgezocht voor het noorderlicht. Wij mogen ons meer dan gelukkig prijzen, want drie avonden en nachten achter el kaar dient het noorderlicht zich aan. Het zonnedek wordt meteen omgeto verd tot een noorderlichtdek. En dik aangekleed voor de poolnacht wordt iedereen warm van binnen als het bijzondere licht zich aandient. Het is een voorstelling waarbij het licht komt en gaat en het zich duidelijk thuisvoelt bij de Hurtigruten. NOORWEGEN Op jacht naar het noorderlicht v::; - K-;':.v M - ••••'-* Bekendste excursie onderweg: Noordkaap in winters decor. foto jaap van Splunter «tT %»**-* Ir door Jaap van Splunter POOLC1RKEL De voormalige post boot Hurtigruten vaart vanaf 1893 langs de Noorse kust van Bergen naar Kirkenes. Een retour bedraagt twaalf dagen, maar het is ook mogelijk een enkele vaart noord- of zuid waarts te nemen. Onderweg wordt regelmatig gestopt voor het maken van excursies. Overnachten ge beurt in uitsteken de hutten of suites. Het uitmuntende eten is inclusief. De meeste kans om het noorderlicht te zien, is tussen okto ber en april. Alle informatie over (boekingen voor) de Hurtigruten is te vinden bij Norske Turist Service (www.norske.nl) in Heemstede, de Hurtigruten-agent in Nederland. fv' a reageren? reizen@depersdienst.nl ZATERDAG 15 MAART 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79