REIZEN 21 Wel eens van Prince Edward Island gehoord? Nee? Wij tot voor kort ook niet. Maar inmiddels hebben we een discovery cruise van New England naar Atlantisch Canada gemaakt, waarbij we ook Prince Edward Island hebben ontdekt. Quebec We zitten gezellig op het zonnige terras van Peg gy's Fish Restaurant in Peggy's Cove. Onze Ca nadese gids heeft net uitleg gegeven over het delicate verschil tussen de smakelijkheid van kreeften uit Mai ne enerzijds en Nova Scotia anderzijds. Peggy's Cove is een schilderachtig vissersha ventje aan de oostkust van Nova Scotia, ten zuiden van Halifax. Als we onze gids mogen geloven, zijn kreeften uit deze Canadese pro vincie veel sappiger - 'more succulent' - dan hun tegenhangers uit de Amerikaanse staat Maine. Na de eerste hap hebben ook wij ons oordeel klaar: besprenkeld met wat citroen sap (meer niet) blijkt kreeft uit Nova Scotia inderdaad de meest hemelse te zijn die we ooit kregen voorgeschoteld. Yummie! De dag ervoor vertoefden we overigens nog in datzelfde Maine en wel in Bar Harbor. De eerste haven die we, aan boord van de Veen- dam van de Holland America Line, op onze zevendaagse ontdekkingscruise van Boston naar Québec aandeden. Over Bar Harbor kun nen we kort zijn: het is een nogal toeristisch plaatsje en met name leuk als je van winke len houdt. Een alternatief is hier een excur sie te maken naar het Acadia National Park, dat vooral in het najaar (Indian Summer) op zijn best is. Als we de volgende ochtend in Halifax aanko men, schijnt de zon volop. In deze hoofdstad (800.000 inwoners) van Nova Scotia kun je een tour langs kleine bierbrouwerijen ma ken. En vanaf de hooggelegen historische ci tadel heb je fraaie vergezichten over stad en omgeving. Ons advies: maak vanuit Halifax in ieder geval de excursie naar die goddelijke kreeften van Peggy's Cove! De volgende aanloophaven is Sydney, dat op Cape Breton Island is gelegen. Het voormali ge mijnwerkersstadje prijst zichzelf ook wel aan als The other Sydney. Het plaatsje is een goede uitvalsbasis voor een tocht langs de Cabot Trail, vernoemd naar de Italiaanse ont dekkingsreiziger John Cabot, die in 1497 als eerste Europeaan op Cape Breton Island arri veerde. Eigentijdse ontdekkingsreizigers kun nen op deze trail genieten van diepe baaien, onvermoede inhammen en heuse fjorden. Als je niet beter weet, denk je dat je in Noor wegen bent. Het noordelijke deel van de Cabot Trail wordt gevormd door het Cape Breton Highlands National Park. In de woeste hoog landen in het binnenland waan je je in Schot land. De roze klippen aan de kust doen inder daad denken aan Bretagne. Een paar uur na het vertrek uit Sydney verla ten we met de Veendam de Atlantische Oceaan, om via de Straat van Cabot in de Saint Lawrencebaai uit te komen. Als we vroeg in de ochtend afmeren in Charlotte- town, de hoofdstad van Prince Edward Is land, is het al behoorlijk warm. Nooit gewe ten dat er in dit deel van Canada subtropi sche temperaturen kunnen heersen. Prince Edward Island is een van de vijf pro vincies - samen met Nova Scotia, New Brunswick, Newfoundland en Quebec - die gezamenlijk Atlantisch Canada vormen. Prin ce Edward Island is een hele mond vol, dus inwoners noemen hun Engelstalige provin cie doorgaans P.E.I. (spreek uit Pie-Ie-Aai). Charlottetown zelf is een fleurig stadje met een groene waterkant, goed onderhouden parken en een keur aan internationale restau rants, die vaak over Europees aandoende ter rassen beschikken. Een prima stek om bij te komen na al die excursies. De volgende dag brengen we op zee door. We cruisen in de Saint Lawrencebaai, maar cjua temperatuur had dat evengoed de Caraï ben kunnen zijn: het kwik stijgt naar 27 gra den. Vanwege de Caraïbische ambiance heb ben we ons laten verleiden tot het bestellen van een tweede mojito. Dan komt de stem van kapitein Peter Bos via de intercom tot ons: „Dit mooie weer zal ons voorlopig niet meer verlaten. We zullen morgen dan ook ze ker op tijd in Quebec aankomen. Enjoy your day at sea!" De HAL heeft momenteel vijftien cruise schepen in de vaart, die mondiaal jaarlijks zo'n vijfhonderd havens aandoen. Uit on derzoek is Quebec daarbij als wereldwijd meest interessante aanloophaven uit de bus gekomen. Dat belooft wat. We varen al enige tijd westwaarts op de steeds nauwer wordende Saint Lawrence River. Die wordt hier Fleuve Saint-Lau rent genoemd, want dit is Franstalig Canada. Bij het naderen van Quebec worden we aan stuurboord op de weidse landerijen van het lie d'Orléans getrakteerd. Aan bak boord schuiven landinwaarts de uit lopers van de langgerekte bergrug Monts Notre Dame aan ons voorbij. Rechts doemt de wilde waterval Montmorency op, die anderhalf keer zo hoog is als de beter be kende Niagara Falls. Aan de horizon ontvouwen zich de contou ren van Quebec City. Of liever, Ville de Quéj bec. Met boven alles uit tronend het impo sante Chateau Frontenac. Als we dichterbij komen, begrijpen we beter waarom de Fran se ontdekkingsreiziger Samuel de Champ- lain in 1608 juist hier, aan de voet van Cap Diamant, de handelspost Quebec stichtte: wat een locatie!! Zelf gaan we de komende 24 uur het huidige Ville de Québec ontdek ken. Want tenslotte zijn we bezig met een discovery cruise. Land in zicht! WAAR EN WAT ZATERDAG 15 MAART 2014 CANADA Ontdekkingsreis naar Atlantisch Canada door John May Boston Het ms Veendam maakt in 2014 van mei tot en met oktober zeventien zevendaagse cruises tussen Boston en Quebec (vice versa), die altijd een verblijf van één nacht in Quebec bieden. Hetzij aan het eind van de cruise, hetzij in het begin. De Veendam komt er steeds op vrijdag aan en vertrek is op zondag. In Boston is aankomst en vertrek (op zaterdag) op dezelfde dag. De Veendam heeft een capaciteit van 1.258 passagiers en is klein genoeg om op deze cruises in alle havens af te meren, behalve in Bar Harbor. Daar worden tenders (hulpschepen) gebruikt om aan wal te gaan. Voor meer info: www.hollandamerica.com Tip: Amerikaanse passagiers kiezen vaak voor een aaneengeschakelde combi-cruise Boston-Quebec-Boston van veertien dagen, met een verblijf van twee nachten in keerhaven Quebec. ----- reageren? ^9/ reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77