4- REIZEN 19 weinig atletisch figuur. Zonder twijfel zijn er ook schepen waarop voornamelijk knap pe, modieuze jongelui aan boord zijn, maar die heb ik dus nog nooit gezien. Nee, als ik een keertje de passagiers obser- veer, zie ik altijd mijn opa en oma van boord komen. Opa met de broeksband tot bijna onder de oksels, oma in een kleurrij ke prachtjurk vol bloemen. Wanneer een paar honderd koppels het schip hebben verlaten, trekken zij als ware het een mili taire oefening de dichtstbijzijnde stad in. Op zoek naar dingen om te zien, maar voor al dingen om te kopen. Taxfree uiteraard. Eerlijk gezegd zie ik mezelf daar voorlopig nog niet tussen lopen. Hoe fascinerend ik het ook vind. De onbegrijpelijk grote bo ten met al die zwembaden, restaurants en bars. Elke dag feest en steeds weer op een andere plek. Maar dan bedenk ik me ook dat je niet zomaar van zo'n boot afkunt. Dus er is geen ontkomen aan ongewenste ontmoetingen, uitnodigingen voor saaie spelletjes of diners met de kapitein. Wil men zich daaraan onttrekken, dan is de veilige beslotenheid van de eigen 'huf het enige alternatief. Saai. Maar laat u zich vooral niet weerhouden door mijn sceptische praatjes. Deden opa en oma ook niet. Nee, die gingen met eni ge regelmaat de boot in. Dansen in de bal zaal en eten aan de kapiteinstafel, zo dacht ik ooit. Maar na recent onderzoek moet ik deze fantasie nogal stevig bijstellen. Het is namelijk toch iets minder werelds dan ik altijd dacht. De grootouderlijke cruise uit mijn kindertijd blijkt nog steeds bekend te staan onder de naam Butterfahrt. Klinkt toch anders. En het is ook anders. Een boot op de kabbelende Eems waarop taxfree kan worden ingekocht. Onder meer super- goedkope boter. Gedanst wordt er niet, zwembaden ontbreken, de kapitein heeft geen eigen tafel. Boodschappen doen, kop je koffie en een borreltje, dezelfde dag nog thuis. Niet echt groots en meeslepend. De cruise blijft zweven tussen droom en nachtmerrie. Voorlopig blijft de familie Bolt met beide voeten op de vaste wal. Boter haal ik wel in de supermarkt. COLOFON dag, hadden we op het schip een excursie kun nen boeken. Naar het beroemde toeristencen trum Atlantis Resort, naar een van de prachtige stranden of naar Blue Lagoon Island, voor een ontmoeting met dolfijnen. Maar zo'n tropisch oord hebben we nog voor de boeg. Letterlijk. Morgen, Castaway Cay, het privébezit van Dis ney. Paradijselijker dan dit wordt het niet, zeggen we tegen elkaar als de Disney Magie de volgende ochtend voor anker gaat. Denk aan die vroegere Bounty-reclames op tv. Of aan Ursula Andress die in Dr. No in een hemelse baai uit de golven oprijst De werkelijkheid ligt daar niet ver vanaf, trouwens. Castaway Cay is gebruikt als achter grond voor de film Splash, waarin Tom Hanks verliefd wordt op zeermeermin Daryl Hannah. Zo romantisch is de historie van Castaway Cay niet. Voordat Disney het eiland kocht, en het nog Gorda Cay heette, fungeerde het als door voerhaven voor drugssmokkelaars. De landings baan middenop het eiland, waarop het tegen woordig op een gehuurde Disney-fiets heerlijk uitwaaien is, herinnert nog aan die tijd. De enige drug die het eiland nu nog biedt, is een verslavende cocktail van zon, strand, dans, muziek en watersport. Voor kinderen lopen er bovendien, net als op het schip, tal van bekende Disney-figuren rond. Heerlijk, die ongedwon genheid. Alsof Tinkerbell ons met haar elfenstof constant high houdt. Nergens is de sleur - of juist het gejaagde van alledag - sneller verdwe nen dan op Castaway Cay. Drie dagen duurt het cruise-avontuur, sléchts drie dagen. Klagen na zo veel luxe, zo veel ont spanning, zo veel persoonlijke aandacht, zo veel onvergetelijke momenten, is onbehoorlijk. Maar als een parkeerbeambte ons op Schiphol dan toe bijt dat de slagboom van z'n levensdagen niet zal opengaan als geen kaartje wordt ingevoerd, verlangen wij al weer terug naar de hugs and kis ses van Disney. WAAR EN WAT V-.NjN-n koers zien zetten naar de eerste tussenstop - Nassau, Bahama's - inspecteren wij onze hut: stateroom 6056, de kamer-met-veranda die ons de komende drie dagen is toebedeeld. Bij bin nenkomst struikelen we bijna over Nigel, de ka merheer die ons zijn stralendwitte tanden showt en knipmest alsof wij de koninklijke fa milie zijn. Wat een ontvangst, alweer. Die avond, als het bijna drieduizend passagiers tellende schip al urenlang het heldere, relatief ondiepe blauw van dit deel van de Atlantische Oceaan doorklieft, staan wij voor het eerst oog in oog met onze vaste obers: Noel uit India en de Portugese Liliana. Waar wij de komende da gen ook dineren - Disney werkt met een carrou selsysteem; steeds eet je in een ander restaurant - zij bedienen ons. Een beproefde methode. Noel en Liliana weten na een paar minuten al dat mevrouw een zoete witte blieft, meneer een volle rode. De kinderen worden blij van ijsthee met perziksmaak; hij mét, zij zónder prik. En van dat smakelijke bananenbrood mag wel een dubbele portie worden voorgezet. De Bahama's. Magische klank. Vooral voor ver loofden, die de groep van zevenhonderd eilan den ten zuidoosten van Florida op hun shortlist van favoriete bestemmingen voor hun huwe lijksreis hebben staan. Wij bezoeken Nassau, de hoofdstad van dit (sinds 1973) onafhankelijke En gelstalige land. Eerlijk is eerlijk: het sprookje dat aan boord zo levendig wordt gehouden, loopt aan land wat averij op. Nassau mag dan een shoppingparadijs heten - goud, horloges, dia manten, alles belastingvrij - het is qua sfeer net een doodgewone badplaats. Tenminste, dat geldt voor het promenade-deel van de stad, dat tegen de zo authentiek ogende haven aanligt. Overal word je aangesproken door mensen die je iets willen verkopen: T-shirts, zonnebrillen, een ritje per paardentram. The best, nice price. Pas een paar honderd meter landinwaarts, licht jes bergop, geeft Nassau iets van zijn schoon heid prijs: koloniale architectuur, schone, brede straten, kleurrijke natuur. Als er meer tijd was geweest dan een ruime mid- Het overbrengen van het Ameri kaanse way of life-gevoel be gint al in Port Canaveral, in de terminal van the Disney Crui se Line, vlak voor boarding. De charmante mevrouw die gerou tineerd met ons de incheckpro- cedure doorloopt, lijkt nóg meer opgewonden over onze komst dan wijzelf. Ze vraagt of wij, lovely family, close bij elkaar willen staan, voor de webcam. Smile! Wonderful! We lachen wat schaapachtig, voelen ons toch enigszins opgelaten door dit typisch Ameri kaanse hugs and kisses-onthaal. Niet dat het ongepast is, verre van dat zelfs. Maar zo warm en hartelijk, daar zijn wij Europeanen eenvou digweg niet op voorbereid. Zegt ook de afge vaardigde van Disney, die met het persgezel schap meereist. Amerikanen is niets te gek, ze doen op het schip ook aan alles mee. Europea nen zijn veel terughoudender, weet ze. Even later, bij onze eerste stappen op het in drukwekkende, afgelopen zomer compleet ge- restylde schip, een soortgelijk tafereel. Een da me in vlekkeloos wit uniform vraagt onze na men, pakt een microfoon en roept 'The van Mullem-family! Welcome!' Midden in de smaakvol ingerichte art-decolounge van het schip staat een deel van de bemanning, al net zo onberispelijk gekleed, in een rij te applau disseren. Met wangen zo rood als rijpe toma ten en verlegen knikkend snellen wij langs het ontvangstcomité. Zo niet de familie uit San Diego, vlak achter ons. Ouders en kinde ren laten zich uitgebreid bejubelen en verdwij nen dan juichend richting bovendek van de Disney Magie. Zich ongetwijfeld opmakend voor het traditionele uitzwaaimoment. Alvorens wij vanaf dat dek de Disney Magie ZATERDAG 15 MAART 2014 eindredactie Jan van Mullem reizen@depersdienst.nl vormgeving Erna van Eerdewijk foto voorpagina Thinkstock advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Port Canaveral fS reageren? r reizen@depersdienst.nl Disney Cruise Line biedt cruises aan naar diverse bestemmingen, onder meer Europa (Middellandse Zee), het Caraïbisch gebied, Alaska en de Bahama's. De cruise die wij maakten vanuit Port Canaveral naar Nassau en Castaway Cay, duurt drie dagen. Voor prijzen en meer informatie zie: www.disneycruise.com De Disney Magic is een van de vier schepen van de Disney Cruise Line. Het 877 hutten tellende schip, dat in 2013 in Italië is re-imagined, heeft onder meer zwembaden, (thema)restaurants, cafés (ook adult only), kinderclubs, een bioscoop, een fitness- en wellnesscentrum en een theater, waarin 's avonds Disney-shows worden opgevoerd. De driedaagse Bahama's-cruise is goed te combineren met een bezoek aan Florida of Disney World. I Foto's van links naar rechts: Castaway Cay is exclusief voor Disney-gasten; de landingsbaan op het eiland werd ooit gebruikt door drugssmokkelaars; koloniale architectuur op Nassau, foto's Jan van Mullem en PR ATLANTISCHE OCEAAN BAHAMA'S astaway Cay Nassau door Jan van Mullem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75