Butterfahrt 18 REIZEN Trucks, hamburgers, borstomvang: size matters in Amerika. Ook bij cruise schepen. Maar eenmaal aan boord van de Disney Magie, het immense schip dat ons van Florida naar de Bahama's brengt, word je vooral overvallen door dat andere motto waar Amerikanen graag mee pronken: hun way of life. I V Ï"%L ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Net als vliegen heeft ook de cruise duidelijk aan decorum ingeboet. Tenminste, dat denk ik. Want da gelijks word je als radioluisteraar - tot gekmakend aan toe - getrakteerd op commercials waarin de cruise wordt aan bevolen als goedkope vakantiebesteding. Vroeger was dat wel anders. Ik wil niet meteen terug naar de tijd van de Titanic, maar ook mijn opa en oma gingen regelma tig 'cruisen'. Ik was nog te jong om te be grijpen wat het fenomeen precies inhield, maar het klonk goed. En omdat opa een Mercedes reed en dus ook nog regelmatig een cruiseschip betrad, meende ik te mo gen concluderen dat wij uit een bemiddel de familie kwamen. Al bleef dat in ons ge zin lange tijd steken bij een Berini-brom- mer en een Sparta-buikschuiver. Teruggekeerd van hun cruise experience hadden de grootouders steeds veel aanko pen te showen. Taxfree was dat. Klonk ook goed. Drank, sigaretten en kleding. Bo vendien was er, om voor mij onbegrijpelij ke redenen, altijd sprake van een grote hoe veelheid boter. Dat leek mij nou weer niet iets voor de upper class, maar goed. Ik heb het cruiseschip waarop werd aange monsterd nooit gezien, maar fantaseren deed ik genoeg. Je zag ook toen wel eens plaatjes waarop de reusachtige passagiers- boten waren afgebeeld. Indrukwekkend. En naarmate de herinnering aan de nau tische avonturen van opa en oma vager werden, ontwikkelden de cruiseschepen zich tot drijvende flatgebouwen. Duizen den passagiers gaan er tegenwoordig op zo'n monster, het zijn dorpen op zich. Je ziet ze vandaag de dag ook overal. Niet alleen als ze zinken, maar ook wanneer ze de cruiseterminal in Amsterdam aandoen, voor anker gaan aan de rand van Miami Beach of onder de Julianabrug bij Willem stad door varen. Ik mag graag op een bankje rustig toekij ken hoe zo'n boot leegstroomt Over het al gemeen zie je de mensen die je verwacht. Gevorderde leeftijd, uitzinnige kleding, SS.I - 1 - - - 7' Op elfenstof naar de Bahama's S'i. .-'J..'.' '2 Ld v,- - r "Tc.--..... 7^.* -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74