h IJzeren ring, kastanje, gedroogde pad Maritieme kennis Mbo'ers blijven dreigt te verdwijnen welkom op HZ Deal over sanering terrein Thermphos 16 SPECTRUM cj fJ/yü i dragen of een mollenpootje in je broekzak of zak jes met zwavel aarde aan een koordje om je hals hangen. Sommige mensen gingen zelfs zover dat ze een hond bij zich in bed namen. De ziekte zou dan op de hond overgaan. Arm beest. Reuma is bij mijn weten niet te genezen en één op de vijf Nederlanders krijgt last van reumatische aandoeningen. Dat men zich wilde beschermen of ontdoen van reuma is voor velen van ons te begrij pen. Het zoeken naar allerlei wondermiddeltjes komt dan voort uit de wanhoop die pijn soms kan veroorzaken. Nu zijn er mensen die koffie drinken tegen jicht. En er zijn mensen die geen alcohol wil len drinken. En er zijn allerlei pijnstillers, maar daar moet je voorzichtig mee zijn en ik denk niet dat ze reuma voorkomen. De term reuma omvat in de volksmond vele ziek ten: artrose, jicht, de ziekte van Bechterew, ik noem er maar een paar. Maar de volksmond is dik wijls niet nauwkeurig. Mensen hebben al sinds eeuwen last van gewrichtspijnen, stijfheid en aller lei reumatische aandoeningen en noemden dat ge makshalve maar reuma. Het is tot nu toe niet echt te genezen, al dacht men vroeger wel dat je er met eenvoudige midde len iets tegen kon doen. Het dragen van een ijze ren ring bijvoorbeeld, het liefst gemaakt van een nagel van een oude doodskist of het afbinden van een ziek lichaamsdeel met een palingvel of een rood draadje. Het meest verspreide gebruik als voorbehoedmiddel tegen reuma waren, in onze streken, kastanjes. Je moest ze in je zak dragen, soms moest je ze in je bed leggen, en dan wel liefst zoveel mogelijk kastanjes. Of het tamme of wilde kastanjes moesten zijn, weet ik niet en of de bolsters er nog aan moesten zitten, weet ik niet. Ik haal deze gegevens uit oude boekjes die horen bij de zogenaamde Volkskunde Atlas. Jaren geleden begon men met het in kaart brengen van oude volksgebruiken, volksgeloof en volksverhalen in onze streken. In de boekjes tref je wonderlijke za ken aan en je verbaast je bij het lezen over hoe mensen het kunnen bedenken. Men zat niet alleen met reuma, maar ook met allerlei andere ziekten waar men niet goed raad wist. Men vertrouwde op de magische krachten uit de natuur, van de aarde zelf en daarom greep men naar van alles en nog wat: een gedroogde pad bloot tussen de schouders i J J -s. UW MENING 569 reacties Directeur Hein van Ameijden van Da- men Schelde Naval Shipbuilding waar schuwde minister Jeanine Hennis van Defensie zaterdag na de doop van het grootste machineschip 'Karei Door man' in Vlissingen. Als Den Haag niet snel opdracht geeft voor vervanging van mijnenjagers, onderzeeboten en M-fregatten verliest Nederland specia listische kennis; knowhow die defensie en een instituut als TNO nu nog heb ben. Als Damen pas na 2021 nieuwe op drachten voor marinematerieel krijgt, zoals de planning is, raakt Nederland 'veel innovatief vermogen kwijt'. De lerarenopleiding voor het basison derwijs (pabo) van de HZ in Vlissingen is niet van plan mbo'ers te weren. De Vereniging Hogescholen daarente gen vindt dat pabo-opleidingen wel de mogelijkheid moeten krijgen mbo'ers vooraf te screenen op hun taal- en re- kenkennis. Jongeren die na het mbo doorstuderen, presteren op de pabo minder goed dan hun studiegenoten met een havo- of vwo-diploma. Landelijk gezien haakt bijna de helft van de mbo'ers in het eerste jaar af, om dat ze na drie pogingen de taal- of re kentoets niet halen. Er is een doorbraak in de onderhande lingen over de sanering van het zwaar vervuilde terrein van de failliete fosfor- fabriek Thermphos. Na lang touwtrek ken hebben de curatoren, havenbedrijf Zeeland Seaports en de provincie een voorlopig akkoord bereikt. De curatoren dragen 37,2 miljoen euro uit de boedelopbrengst bij. Daarmee ko pen ze hun milieuverplichtingen af. De curatoren houden met deze voorlo pige overeenkomst 7,8 miljoen euro uit de 45 miljoen euro grote boedelop brengst over om onder schuldeisers te verdelen. Recht op zorgplek blijft 1. Dode en gewonde bij botsing bij Nisse 2. Warm weer leidt tot run op strand in Zeeland 3. Motorcrosser raakt zwaargewond bij Rilland 4. Man (58) overleden na ongeval met paard en wagen bij Grijpskerke Ouderen en gehandicapten blijven als het thuis niet langer gaat, recht houden op een plek in een zorginstelling. Dat staat in het voorstel voor de Wet Langdurige Zorg (WLZ) dat staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) maandag naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. Pinautomaat in gevarenzone Banken willen samen kijken hoe ze kunnen voorkomen dat meer pinautomaten op het platteland worden weggehaald. Zeeuws- Vlaanderen wordt mogelijk een proefgebied. De banken zijn echter niet bereid voorlopig geen automaten meer te sluiten. Dat bespra ken de Kamer, banken en organisaties. Voetbalfans op de vuist Bij verschillende wedstrijden in de eredivi sie zijn supporters in het weekeinde in de fout gegaan. In Nijmegen, Amsterdam en Groningen moesten politie en Mobiele Een heid ingrijpen om de voetbalfans tot beda ren te brengen. Er werd gegooid met stenen, bier en eieren; en mensen werden bedreigd. VIDEO VAN DE WEEK Flashmob op de Markt in Middelburg www.pzc.nl/video Ik heb geen bezwaar tegen de verkoop van mijn klantgegevens 0* EENS 9% ONEENS 91 ZI IN BINNEN- EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72