Waarop te letten als u woensdag in het stemhokje staat? Drie bijdragen over thema's die een rol kunnen spelen bij de keuze welk vakje rood te maken. 14 SPECTRUM opinie hebben we het hebben we het niet over het gepaste schoeisel voor in het stemhokje, maar over een bewuste keuze voor vitaal leven en slimme inzet van gemeentelijke finan ciën in uw eigen gemeente. Politieke partijen zijn zich heel be wust van de grote uitdagingen die er liggen, nu heel veel taken van het rijk naar de gemeente gaan. Maar ze mis sen het schot voor open doel: de inzet van sport om heel veel maatschappelij ke doelen te helpen bereiken. Geluk kig kunt u als kiezer een goede voor zet geven: maak duidelijk dat u inves teren in sport en bewegen belangrijk vindt. Het is bijzonder vreemd dat aandacht voor sport en bewegen maar mini maal aanwezig is in de partijprogram ma's. Nergens zien we sport als mid del genoemd, alleen maar als doel. Het gaat vooral over 'hardware': sport hallen, kunstgras, zwembaden... De 'software' wordt vergeten: waarom geen logische verbinding maken met die grote veranderingen die ook in uw gemeente worden ingevoerd? Vanaf 2015 gaat op heel veel terreinen de regie naar de gemeente: die is ver antwoordelijk voor alle ondersteu ning op het gebied van werk en inko men, zorg en welzijn en opvoeding. De 'transities', zoals ze met een verza melnaam worden aangeduid, hebben als kern 'meer zelfredzaam, meer op eigen kracht'. Een betere gezondheid voor zoveel mogelijk inwoners met een zo effec tief mogelijke inzet van middelen: dat zou de inzet moeten zijn voor de ge meenten. Steeds meer mensen besef fen dat het voor een goede gezond heid belangrijk is om voldoende te be wegen. Wie gezond is, participeert ge makkelijker in de samenleving. En wie participeert, is vaak ook gezon der. Als je werkt, een opleiding volgt of vrijwilliger bent, gebruik je je talen ten en voel je je meer met anderen in je omgeving verbonden. Gemeenten zouden het als een sport moeten zien om gebruik te maken van de kansrijke alternatieven die de sport biedt. Creëer leerwerkplekken op sportparken, laat verenigingen en In partijprogramma's zien we nergens sport als middel genoemd, alleen maar als doel welzijnsstichtingen samen kinderacti viteiten organiseren, ondersteun vere nigingen die een goed sportaanbod in scholen kunnen aanbieden. Van wie leer je beter 'dunken': van de juf of van een gepassioneerd basketballer? Voor deze en andere voorbeelden is echt niet altijd de gemeente aan zet. De sport is ook van 'doen', van die zo veel gevraagde zelfredzaamheid. Mis schien bent u zelf wel een actief lid van een sportvereniging: dan weet u dat heel veel zaken met elkaar lukken als je er de schouders onder zet. Ook als er geen grote zak met geld van de gemeente is. Hoe doe je dat in de praktijk? Kijk eens naar het beleid in uw gemeente. Als het gaat om investeringen in sport accommodatie, is het verstandig als ge meenten daarin meer gaan samenwer ken om regionaal een goed en betaal baar aanbod te behouden. Maar kijk juist ook naar zaken waar niet altijd het label 'sport en bewegen' op staat: fietspaden en fietsenstallingen, het (beweegvriendelijk) inrichten van wij ken, netwerken in de zorg voor zelf standig wonende ouderen of gehandi capten en de aanpak voor risicojonge ren. In vrijwel alle gemeenten zijn buurtsportcoaches aangesteld die een sport- en beweegaanbod organiseren en een verbinding maken tussen sport- en beweegaanbieders en ande re sectoren zoals zorg, welzijn, jeugd zorg en kinderopvang en onderwijs. Toch zijn ze vrijwel onzichtbaar in de partijprogramma's: een slecht voorte ken als je weet dat in de komende col legeperiode besluiten moeten worden genomen over doorgaan of stoppen. Ons advies: laat de buurtsportcoach net zo'n bekend gezicht worden als de wijkagent of de wijkverpleegkundi ge, eën spin in het web die precies weet hoe hij of zij handig vraag en aanbod met elkaar verbindt. Geef ze dus de tijd in die rol te groeien. Over al deze zaken beslist de gemeen teraad. Met daarin de raadsleden die straks kiest op 19 maart. Wie u kiest, is aan u. Maar toch één stemadvies: ga (hard)lopend of op de fiets naar het stemlokaal. Remco Boer is algemeen direc teur van het kennisinstituut Nederlands In stituut voor Sport en Bewe gen (NISB). Hij studeerde af als bewegings we tenschapper en was beleidsme dewerker bij de directie sport van het ministe rie van VWS. door Remco Boer Stem op uw Wi sportschoenen! reageren? opinie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70