'NOCNSF maakt vreemde keuzes' R SPECTRUM 7 Mttta w e leeft als topsporter, maar je bent het officieel niet. Thrner Anthony van Assche, judoka Sam van 't Westende en kitesurfster Katja Roose kunnen er over meepraten. Zij moeten het zelf zien te rooien. Naam: Anthony van Assche Leeftijd: 25 Sport: turnen Voornaamste prestaties: veelvoudig Nederlands kam pioen; doet sinds 2006 al mee aan EK's en WK's bij de se nioren. „Bij het EK van 2010 in Birmingham was ik er heel dicht bij een B-status. We moesten toen bij de beste tien landen teams komen. Uiteindelijk werden we elfde op twee tien den van de nummer tien. Dat was heel zuur. Ik had één van de beste meerkampen ooit gedraaid, terwijl een paar anderen het een beetje lieten liggen. En sommige van hen hadden al een status vanwege hun individuele resultaten, dus die vonden het niet zo heel erg." „Afgelopen jaar had ik weer een kans, maar raakte ik net voor het EK geblesseerd. Nu moet ik weer een tijdje wach ten voordat de volgende mogelijkheid zich aandient. Ik heb het niet heel moeilijk, hoor. Maar heel ruim heb ik het ook niet Twee keer vis in de week eten, wat goed zou zijn als topsporter, vind ik al duur." „In het verleden heb ik regelmatig toezeggingen gehad uit Zeeland. Van mensen die mij wel wilden helpen. Maar dan was er even contact, bijvoorbeeld net na een Sportgala, en dan leidde dat tot niks. Er werden bergen beloofd, maar er kwam niets van terecht. Misschien zou ik een soort crowd- funding moeten opstarten. Die Belgische schaatser, Bart Swings, heeft dat toch ook gedaan?" Naam: Sam van 't Westende Leeftijd: 22 Sport: judo Voornaamste prestaties: tweemaal Nederlands kampioen in de klasse -73 kilo; vijfde plek op EK onder 23 jaar. „Ik vind dat NOCNSF vreemde keuzes maakt. Zij die al ge arriveerd zijn, krijgen ondersteuning. Zij die er nog moe ten komen, moeten het met niks doen. Ik vind mezelf wel degelijk een topsporter: ik doe er alles aan om alles uit mijn sport te halen. Ik train twee a drie keer per dag, zit in de na tionale selectie, ga op trainingsstages in het buitenland en doe mee aan toernooien waarbij de wereldtop aanwezig is." „Op m'n elfde ben ik al naar Hoogvliet gegaan om daar te gaan trainen bij één van de twee topclubs in Nederland. Vanuit Zeeland moet je zo'n stap een keer maken, want in Zeeland heb je niet de faciliteiten, de begeleiding en de sparringpartners die je elders wel hebt. Misschien heb ik die stap wel heel vroeg gemaakt, maar ik heb in Hoogvliet de tijd gehad om er in te groeien. Ik moet bij de beste acht van Europa of de beste zestien van de wereld komen om een status te krijgen. Tja, dat is in mijn heel sport heel moeilijk. Liever zie ik dat NOCNSF degenen die naartoe op weg zijn al gaat begeleiden en ondersteunen." Naam: Katja Roose Leeftijd: 32 Sport: kitesurfen (course racing) Voornaamste prestaties: wereldkampioen slalom 2012; Eu ropees kampioen course racing in 2010 en 2011; winnares van vele Europese en mondiale wedstrijden. „Het bijzondere is dat ik vorig jaar heel even de A-status heb gehad. Dat was nadat bekend was geworden dat kite surfen een olympische sport zou worden. Maar niet veel la ter werd die beslissing al teruggedraaid en raakte ik die sta tus - en ook het stipendium - alweer kwijt." „Zelf weet ik niet helemaal of ik topsporter ben. Ik noem het altijd een uit de hand gelopen hobby. Ik ben wel top in mijn sport, ik voer op dit moment zelfs de wereldranglijst bij het course racing aan, maar ik ben niet continu met kite surfen bezig. Er zijn dagen dat ik maar een half uur op het water sta, maar er zijn er ook dat ik vijf uur aan het kitesur fen ben. Ik ben daarin heel afhankelijk van het weer en het jaargetijde." „Ik moet, zonder die status, alles zelf doen. Aan de ene kant is dat jammer; ik zou wel een trainer willen hebben om mee samen te werken. Aan de andere kant voel ik me er ook prettig bij; ik kan nu helemaal zelf uitmaken hoe ik mij voorberefd op wedstrijden." „Ik snap dat NOCNSF harde keuzes maakt. Maar de conse quentie is dat het gros van de sporters die zich topsporter voelen naast de boot vallen." Groningen A-status: 8 B-status:3 H P-status: 2 Friesland A-status: 36 B-status: 3 H P-status: 1 Drenthe A-status: 9 B-status: 6 H P-status:O Overijssel A-status: 32 B-status: 24 HP-status: 2 - pgS? - imm - - xT Flevoland A-status: 10 B-status: 2 HP-status: 0 k Utrecht A-status: 54 B-status: 23 HP-status: 2 Gelderland A-status: 40 B-status: 20 HP-status: 2 Limburg -status: 1 -status: 1 P-status: HP Sporters met een A- of HP-status krijgen maandelijks een toelage (stipendium). Het bedrag ligt tussen de 730 en 2246 euro bruto, afhankelijk van de leeftijd. Wanneer ze zelf al geld verdienen, omdat ze prof zijn of een bijverdienste hebben, worden ze gekort of krijgen ze niets van NOCNSF. Sporters met een B-status ontvangen geen geld, maar kunnen wel onkosten declareren. Ook krijgen ze op diverse vlakken begeleiding. Met behulp daarvan moeten ze binnen twee jaar naar een A-status toe groeien. ZATERDAG 15 MAART 2014 van de topsport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63