In negen onderzoeksverhalen temperatuurt de krant de sport in Zeeland. Vandaag deel 1: topsport binnen de provinciegrenzen. 4 6 SPECTRUM achtergrond De staat van de sport in Zeeland Is turner Anthony van Assche uit Sas van Gent, al acht jaar deelnemer aan EK's en WK's, topsporter? Ja, zullen velen zeggen. Maar NOCNSF zegt 'nee'. Is de Zierikzeese Lesley Kerk- hove, die aan haar internationale ten niscarrière werkt, een topsportster? Volgens velen wel, maar de landelijke sport koepel meent van niet. De lat ligt namelijk bijzonder hoog. Het predikaat topsporter is in Nederland voor maar weinigen weggelegd. NOCNSF trekt aan de touwtjes in de sportwe reld. De op Papendal gevestigde organisatie gaat onder meer over de verdeling van het geld binnen de topsport. Daarbij maakt men scherpe keuzes: alleen als je kansrijk bent op de Olympische Spelen of Paralympics, krijg je financiële ondersteuning. Gevallen van 'net niet' ontvangen geen enkele euro. In Zeeland wonen slechts vijf topsporters, zo blijkt uit een lijst van NOCNSF. Twee van hen zijn in het bezit van de A-status (wielren ner Johnny Hoogerland en rolstoelbasketbal ler Mark Aalders) en hebben recht op vervan gend inkomen, drie anderen worden vanwe ge hun B-status (tandempilote Mathilde Mat- thijsse, tri-bikester Lisette de Heide en para roeier Corné de Koning) op een andere ma nier ondersteund. Buiten de provinciegren zen wonen nog eens drie Zeeuwen met een A-status: zitskiër Kees- Jan van der Klooster, dressuurruiter Hans-Peter Minderhoud en rolstoelbasketballer Edwin Schalkx. Zeeland beschikt over geen enkele high potenttal. Dat is een sporter die nog niet volwassen is, maar wel deelname aan de Spelen in het vooruit zicht heeft. Zeeland is de witte vlek in Nederland op top- sportgebied. De provincie heeft met ruim 380.000 mensen weliswaar het minste aantal inwoners, maar de andere kleintjes Flevoland (400.000), Drenthe (490.000) en Groningen (580.000) doen het beduidend beter. Zeeland heeft nog geen twee topsporters per 100.000 inwoners. Flevoland, Drenthe en Groningen hebben er meer. Noord-Holland spant de kroon met zeven topsporters per 100.000 in woners. „Ik denk dat we het met Zeeland nog niet zo slecht doen", zegt Patrick Vader van Sport Zeeland. Hij kijkt dan naar de lijst van 76 in Zeeland wonende sporters die een zekere sta tus hebben. De meesten daarvan zijn 'natio naal talent' of'internationaal talent' en mo gen zich dus (nog) niet tot de topsporters re kenen. Sport Zeeland begeleidt hen bij een aantal zaken. „Je kunt de eerste stappen in je •wm carrière prima in Zeeland maken, maar voor topsport moet je haast wel uit de provincie weg. Je ziet dat sportbonden de beste spor ters op één of twee plekken in het land sa menbrengen, zodat ze zich met elkaar kun nen meten. Ze zorgen op die plaatsen dan ook voor de beste randvoorwaarden. Zo'n bol werk hebben we hier nergens." Vader ziet in dat 'topsport' een ruim begrip is. „Voor mij houdt het in dat je op het aller hoogste niveau acteert en dat je alles in het werk stelt om het maximale uit jezelf te ha len", zegt de Middelburger, wetend dat NOCNSF op dezelfde lijn zit. „Heel veel spor ters leven wel als topsporter, maar voldoen toch niet aan de criteria. In Nederland wordt de lat nu eenmaal hoger gelegd dan elders. Nederland wil medailles op de Spelen. Val je niet binnen de groep kansrijke sporters, dan krijg je ook geen geld. Dat is inherent aan top sport: de één redt het wel, de ander niet." Edwin Schalkx, die uit Vlissingen komt en in Arnhem woont, en Goesenaar Mark Aalders zitten sinds september in de eliteklas van NOCNSF. Beiden kregen de A-status nadat ze met het Nederlands rolstoelbasketbalteam zevende waren geworden op het Europees kampioenschap. „We hebben die status met z'n veertienen ge kregen", vertelt Aalders. „Met de hele ploeg kunnen we sinds een halfjaar een uitgebrei der programma draaien dan voorheen. We trainen nu van maandag tot met donderdag op Papendal, vier uur per dag. Daarna gaan we naar huis en spelen we in het weekend al lemaal voor onze clubs." „Vóór het EK gaf ik nog clinics en probeerde ik ook her en der met andere dingen nog wat te verdienen. Maar nu word ik daar niet meer door afgeleid", geeft Schalkx aan. „Nu kan ik altijd trainen als het moet, net als de andere dertien." Komende zomer speelt Oranje het WK in Zuid-Korea. Net als NOCNSF kijken Aal ders en Schalkx al verder. „Niet het WK van 2014, maar het EK van 2015 is ons belangrijkste toer nooi de komende tijd", zegt Aalders. „Op het EK kunnen we ons plaatsen voor de Olympi sche Spelen van Rio." Ook Mathilde Matthijsse kijkt al zo ver vooruit. De inwoonster van Schore heeft een B-status als tan dempilote. Er bestaat een kans dat zij als valide wiel- renster een blinde of slecht ziende mag bege leiden. Ze Nederland A-status: 513 B-status: 193 HP-status: 21 traint, in binnen- en buitenland, en zal indi vidueel goede resultaten moeten neerzetten. Tegelijkertijd wordt er gekeken bij welke 'sto ker' - de bijrijder - ze het beste past. „Met al leen een goede combinatie op sporttechnisch gebied kom je er niet", laat ze weten. „Het is ook heel belangrijk dat de twee rensters op persoonlijk gebied elkaar begrijpen en aanvul len." Door haar B-status heeft Matthijsse afgelo pen winter veel op de baan kunnen trainen met de paralympische selectie. Ze heeft in korte tijd veel bijgeleerd. Ze krijgt geen sti pendium van NOCNSF. „Wel kun je een klein aantal uitgaven declareren. Ook mag je gebruikmaken van bepaalde faciliteiten op Papendal en krijg je toegang tot allerlei ver schillende vormen van begeleiding." Zeeland heeft voor de Spelen van Rio dus zeven kandidaten - wintersporter Van der Klooster is vanzelfsprekend niet in beeld. In de komende 874 dagen zal de één de kwalificatie-eis halen en de ander niet. En er zal heus iemand die nu niet op de radar van NOCNSF zit verrassen. Maar de kans dat Zeeland het 're cord' van 2000 verbreekt - drie va lide sporters reisden af naar Syd ney en één aangepaste spor ter - is gering. Zeeland blijft een kleine speler binnen de Nederland se topsport. TOP 5 STEOEN MET TOPSPORTERS A-status B-status HP-status 1 Amsterdam 91 10 0 2 Rotterdam 24 2 0 3 Utrecht 22 4 0 4 Den Haag 18 3 1 5 Heerenveen 18 0 0 1 T N.-Holland A-status: 152 B-status: 33 HP-status: 3 Z.-Holland A-status: 93 B-status: 39 HP-status: 3 N.-Brabant A-status: 60 B-status: 24 HP-status: 3 Zeeland A-status: 2 B-status:3 HP-status: 0 Witte vlek op landkaart door Roeland van Vliet unliiu!iniliiiittin!iiï$fnil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62