tmïïwmmmimMvi RIMheh Het aantal lokale ouderen partijen groeit onstuimig. Idealisten en gelukzoekers bestormen de politiek, maar zonder landelijk partijkader ligt na de gemeenteraadsver kiezingen volgende week chaos op de loer. mm jfjy 4 SPECTRUM gemeenteraad 2014 i, M i 1 O-p Kinderboerderij De Goudse Hofste den in Gouda is zaterdagmiddag de hoofdkleur grijs. Het seniorenorkest De Pionier treedt op. Met een broodje kaas en een glaasje melk luisteren de musici in de pauze naar Willem Ver woerd (68), nummer 2 op de lijst van OPA Gouda. Eruit gegooid bij Trots Gouda - 'want ik was te oud' - houdt hij te midden van geitjes en kippen een pleidooi voor een 'fatsoenlijk' seniorenbeleid. Else Kossen (76) hoort Verwoerd met belangstelling aan. Ze overweegt op OPA te stemmen. „Er is niets meer voor ouderen in Gouda." De soos is weg, moppert ze, er is geen betaalbare seniorenwoning meer en de gemeente moet nog meer be zuinigingen. „Andere partijen hoor je daar niet over." Verwoerd en zijn partijgenoten hebben een kansrijke doel groep aangeboord: boze senioren. De onvrede onder een deel van hen is groot. Er wordt aan hun pensioen geknab beld, de zorgkosten vliegen omhoog, er is onzekerheid over voorzieningen voor ouderen. En, niet onbelangrijk, zij hebben het gevoel dat ze aan hun lot overgelaten wor den. Tot nog toe vonden bejaarden in de lokale politiek - anders dan landelijk waar soPlus zich over hen ontfermt - nauwelijks een thuis. Ruimte voor de nieuwkomers is er volgens politiek histori cus Gerrit Voerman zeker. De plaatselijke seniorenpartijen verbinden twee factoren die aantrekkelijk kunnen zijn: „Ze keren zich tegen de gevestigde orde en zijn wars van het pluche. Dat trekt mensen aan die anders niet stem men. Een voordeel dat de ouderenpartijen daar nog eens bovenop hebben, is hun focus op een specifieke doelgroep die steeds grijzer wordt. Alle veranderingen waarvoor de gemeenten staan, de decentralisatie van zorg bijvoorbeeld, spreken senioren direct aan," Het is te zien aan de cijfers. In 2010 deden nog slechts 11 se niorenpartijen mee aan de raadsverkiezingen, goed voor een schamele 23 zetels in totaal, nu is het aantal gegroeid tot een legertje van meer dan 70 partijen. In sommige plaatsen hebben inwoners de keuze tussen twee (Den Haag, Rotterdam, Gouda) of zelfs drie (Amsterdam) oude renpartijen. De verwachting is dat ze volgende week een aardig deel van de zetels zullen wegkapen. Homogeen is de groep zeker niet. Het is een ratjetoe aan af splitsingen van bestaande partijen, nieuwe enthousias telingen, gelukzoekers en oude rotten uit de politiek die het onder een nieuwe naam proberen. Die laatste groep is prominent aanwezig: veel lijsttrekkers hebben de afgelo pen jaren meerdere partijen versleten. Binnen het geheel speelt OPA (Ouderen Politiek Actief) een prominente rol. Dick Schouw, vorig jaar boos afge haakt bij soPlus van Jan Nagel en Henk Krol, heeft met de ze beweging tot nog toe 42 lokale afdelingen op de been gebracht. Het is een bont gezelschap waar vooralsnog de naam de enige overeenkomst is. Er zijn OPA's gelieerd aan de christen-democratie, zoals CDVP in Haarlemmermeer die is ontstaan uit protest tegen de koopzondag; er zijn OPA's die flirten met de PW (Partij Vrij Almelo, OPA Rheden), er zijn adepten van Rita Verdonks TROTS (Bre da, Zaandam) en in Terneuzen en Roermond heeft OPA mensen weggekaapt bij de SP. De Amsterdamse poot is een vreemde eend in de bijt. Zo heet de partij daar OMA (Onbevreesd, Modern, Authentiek) omdat de naam OPA al door een andere seniorenpartij was weggekaapt. Om het geheel nog onoverzichtelijker te maken, doet in de hoofd stad ook nog de Partij voor de Ouderen mee. Dat iedereen welkom is, bewijst OPA in het Limburgse Leudal, waar Gijsbert Ruiter op de lijst staat. Hij haalde in 2012 het landelijke nieuws toen hij de politie met pijl en boog bedreigde. Dit nadat een conflict met buurtbewoners uit de hand was gelopen. De actie leverde hem een straf blad op, maar dat is geen beletsel voor zijn kandidatuur. Voor de lijsttrekker van de Goudse afdeling van OPA, Ton Wurtz, betekent OPA vooral weg uit het keurslijf van de gevestigde partijen 'met hun verdeling van baantjes', zegt hij. „Zo van: 'Steun mij, dan houd ik straks een plekje voor je vrij'. Bah, daar houd ik niet van." Wurtz was tot voor kort actief voor de Larense WD, maar nam na zijn verhui zing naar Gouda afscheid van de 'oude politiek'. Bij OPA gaat alles anders, bezweren de deelnemers. Ieder een mag zeggen wat hij denkt, ook al gaat het finaal in te gen wat je partijgenoten willen. OPA doet niet mee aan coalities, raadsleden betuigen individueel steun wanneer ze het met een punt eens zijn. Het is ieder voor zich. In Amsterdam heeft iedere kandidaat zelfs zijn eigen pro gramma. In die nadruk op de persoonlijke verantwoorde lijkheid schuilt meteen de zwakte van de beweging, den ken critici. Voerman: „OPA kan wel willen dat personen belangrijker zijn dan de partij, maar zo zit het politiek be stuur niet in elkaar. Ze kunnen nu afspreken dat ze eikaars mening respecteren, maar dat kan in de praktijk een bron van gedoe blijken. Kijk naar de SP, waar ze hebben afge sproken dat ze hun raadsvergoeding grotendeels naar de partijkas overmaken. Daar staat lang niet iedereen achter." Voerman zet grote vraagtekens bij de toekomstbestendig heid van de ouderenpartijen, en dan met name OPA. „De vrije politiek die OPA voorstaat, is een abonnement op ge doe. Zoals de regel dat degene met de meeste voorkeur stemmen een plek in de gemeenteraad krijgt en dat dus niet de volgorde van de lijst wordt aangehouden. Dat is vragen om gelazer. Als puntje bij paaltje komt, wil de lijst trekker de raad in." Dick Schouw trekt juist de tegenover gestelde conclusie. „Tot nu toe hebben ouderenpartijen het niet gered omdat ze intern verdeeld raakten. Alle neu zen moesten dezelfde kant op. Bij OPA hoeft dat niet. Per gemeente bedenken ze wat ze willen. Ia, dat spat soms flink, dat is alleen maar goed. Het bootst een maatschappe lijke discussie na." De OPA-oprichter ziet voor zijn bewe ging grote mogelijkheden. „We doen nu mee in 42 ge meenten met 420 mensen, terwijl we pas een halfjaar be zig zijn. Als OPA een jaar had bestaan, hadden we zeker in 100 gemeenten meegedaan." Politici van landelijke partijen moeten zich niet willen bemoeien met lokale politiek, vindt lan Nagel, oprichter van de landelijke soPlus partij. Spijt dat juist hij niet in het lokale seniorengat is gedoken, heeft hij dan ook absoluut niet. Hij acht het potentieel van zijn eigen seniorenpartij groot, maar heeft bewust gekozen niet mee te doen aan de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. Zijn besluit zorgt voor een hoop frustratie binnen soPlus, veel leden willen lokaal actief worden, maar Nagel houdt voet bij stuk. „Als je een nieuwe partij begint, komen er allerlei types aan- waaien die mee willen doen. Maar je weet niet wat je daar aan hebt", luidt zijn verklaring. „Geert Wilders heeft zijn lesje geleerd door mee te doen in Den Haag en Almere. In beide steden heeft hij te maken met afsplitsingen. Ande ren liften mee op het succes, dat zag je bij Leefbaar ook." Nagel benadrukt dat lokale zaken lokaal geregeld moeten worden. „Dat weet ik uit mijn tijd als Leefbaar Hilversum: dichtbij de mensen. Dat is ook de kracht van seniorenpar tijen. Ze zijn onafhankelijk, niet links of rechts, niet gebon den aan hét partijstandpunt van de landelijke fractie." Politicoloog Tom Louwerse is daar niet zo zeker van. Een 'moederpartij' kan volgens hem juist stabiliteit geven. „De versnippering die nu ontstaat door de vele ouderenpar tijen, draagt niet bij aan de herkenbaarheid voor de kiezer. Bovendien zorgt een link met een landelijke partij ervoor dat er enige consistentie is in standpunten en dat er een partijkader is dat potentiële raadsleden voorafkan scree nen en lokale brandjes kan blussen." Al zouden sommigen het graag willen, lang niet alle lokaio's zijn onder de vleugels van Dick Schouw of Jan Nagel gekropen. Ruud Blok, medeoprichter en voorzitter van de Gooise Ouderen Partij GOP, had met alle lief de met soPlus in zee gewild, maar kreeg nul op het rekest. „We hadden graag als lokale afdeling mee willen doen. Ik ben ook lid van die partij. Maar Nagel blokkeerde de boel." Hij is er 'zeer teleurgesteld' over. „Ik heb contact gehad met Henk Krol en met Norbert Klein, de huidige fractie voorzitter in de Tweede Kamer, maar ik ben lang aan het lijntje gehouden. Het is toch niet van deze tijd dat een een ling - Nagel dus - lokale deelname kan blokkeren. soPlus laat kiezers in de kou staan. We hebben het nu maar zelf gedaan, zonder enige ondersteuning." En dat terwijl er ook in het Gooi voor ouderenpartijen een wereld te winnen valt, zegt Blok. „We hebben bij de vori ge raadsverkiezingen geturfd hoe vaak het woord ouderen voorkwam in de verkiezingsprogramma's. Welgeteld twee keer." Blok verwacht zeker 2 tot 4 van de 23 zetels in Bussum bin nen te halen. Ouderen hebben volgens hem de laatste ja ren heel wat te verduren. „Ook het Gooi kent armoede. Niet zichtbaar, het laatste wat mensen wegdoen is hun au to, maar de toeloop naar de voedselbank groeit." OPA-voorman Schouw had, in tegenstelling tot Jan Nagel, wél interesse in Gooise Ouderen Partij, maar vond daar geen gehoor. Blok: „Ik heb Dick Schouw een keer ont moet. Ik had de indruk dat hij vooral voor eigen gewin aan de slag was. Hij kwam op mij niet fatsoenlijk over." Ook Senioren Belang Beek doet het zonder ruggensteun. Lijsttrekker Roel Hoogeboom was, net als de Gooise Oude ren Partij, graag met soPlus van start gegaan, maar ving bot. „We mochten zelfs de naam niet gebruiken." Hooge boom zit al sinds 1986 in de lokale Limburgse politiek. In 2012 werd hij uit de fractie van de Beekse BBB-NDB gezet omdat hij 'de politieke betrouwbaarheid van zijn partij on der druk zette', aldus een verklaring van zijn collega's des tijds. Nu heeft hij de ouderen ontdekt. „De verzorgings staat wordt afgebroken, wij proberen die sloop op lokaal ni veau een halt toe te roepen." In Beek houdt de concurren tie de nieuwkomer goed in de gaten. Zo heeft de BBB-NDB meteen een ouderenafdeling opgericht. „Ik voel me daar wel door gevleid", zegt Hoogeboom. „Kennelijk worden ze nu toch zenuwachtig." Intussen is op de kinderboerderij in Gouda het seniorenor kest De Pionier uitgeblazen. De campagnemiddag van de lokale OPA heeft in ieder geval één stem opgeleverd. Else Kossen heeft zich laten overtuigen. „De andere partijen hebben geen aandacht voor ons. Ik vind dat OPA een kans moet krijgen." Boze oudere wil macht Francine Wildenborg en Sandra Donker 'i\i m reageren? spectrum@depersdienst.nl A. JS\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60