KarirVs e is nog Werk én studie voor leraren Boekenweek BINNENLAND 5 O 't tY\ Wt£j M(k Zuid Europa, mijn favoriete vakantie bestemming. Sfeervol, warm en gezellig! Ik heb voor jou alle unieke plekjes met leuke appartementen, mooie villa's en charme hotels, verzameld op mijn website karinschoice.nl. Maak je volgende vakantie bijzonder! Karin's Choice heeft reizen naar Griekenland, Portugal, Spanje en Turkije, ik geef je graag advies! Mail me: info@karinschoice.nl of bel: 020 - 44 99 470 Of blijf op de hoogte van de laatste nieuwtjes en aanbiedingen op Facebook en TwitteP;f «jfè Vakantie op jouw manier Kano's Choice vakanties zijn aitijd inclusief... vliegreis huurauto accommodatie Alles handig te boeken op uuiuw.karinschoiGe.nl ZATERDAG 15 MAART 2014 door Patrick Wiercx DEN HAAG - Circa tweehonderd net afgestudeerde basisschoolleraren krijgen een kans als deeltijdleraar. Ze nemen werk over van tweehon derd ervaren leraren. In de reste rende tijd volgen beide groepen de masteropleiding Leren en Innove ren. Ook krijgen de jonge leraren een baangarantie. Minister Jet Bussemaker (PvdA, Onderwijs) en staatssecretaris Sander Dekker (WD) trekken hier 5 miljoen euro voor uit. Het idee komt van de Katholieke Pabo Zwolle (KPZ). Een experiment met 42 leraren, twee groepen van 21 jonge en 21 ervaren leraren, is in de regio Zwolle in september vorig jaar begonnen. De ervaringen zijn goed, stelt An ne Looijenga van de KPZ. „We moesten de schoolbesturen over tuigen, maar ze investeren ermee in hun personeel." Elke jonge leraar is gekoppeld aan een ervaren collega. Beiden geven les aan dezelfde groep. De een Jonge leraren krijgen de kans werkervaring op te doen en blijven behouden voor het onderwijs staat op momenten voor de klas terwijl de ander studeert. Op an dere dagen is het andersom. Hier door zien ze elkaar weinig, maar dat is geen bezwaar, aldus deelne mer Bianca Klappe van de Dr. Schaepmanschool in Kampen. „We mailen veel en we houden een logboek bij in de klas. En er zijn momenten in de vakantie dat je elkaar toch ontmoet. Verder volg je dezelfde studie, dat stimu leert ook." Haar school is onderdeel van Aves, waartoe 26 basisscholen be horen. Jos Timmermans is college lid bij Aves. „Wij hebben dit pro ject van KPZ omarmd. Door de krimp van het aantal leerlingen zijn er minder leraren nodig. Over een jaar of vier, vijf verwach ten we echter een tekort. Met dit initiatief kun je die periode over bruggen." Hij wijst er op dat de betrokken leraren, maar ook het team en de school er beter van worden. Het ministerie wil dat jonge lera ren werkervaring kunnen op doen. Dekker heeft hoge verwach tingen van het project. „Jonge juf fen en meesters blijven behouden voor het onderwijs. Ervaren leer krachten kunnen zich verder ont wikkelen." De verwachting is dat in 2020 vooral in steden een te kort aan leraren in het basisonder wijs ontstaat. In Amstelveen zegt een vrouw: „Op Aruba heb ik nog met je broer in de klas gezeten. Je oudste zus herinner ik me ook. En je vader gaf les op het Cole- gio." Ik begin met de kleinste van de drie correcties op haar herinne ring. „De Commandant-Gene raal Abraham de Veerschool was het", zeg ik. Ze schudt het hoofd. „Colegio." Het is een botsing van geheu gens, ik laat haar winnen, er staat nog een lange rij achter haar. In Nijmegen vertelt een vrouw dat ze mijn broer nog kent van de Phoenix Foundation in Rot- Mijn uitpuilende ogen, het omwoelen van vergeten dozen op zolder. Soms vind ik het, soms niet terdam. Ze heeft voor het laatst met hem gedineerd in Amster dam, een paar jaar geleden. „Wat doet hij nu?" wil ze weten. Ik besluit mijn broer een be staansmogelijkheid te geven, een plaats in de wereld, en zeg: „Curator in Kopenhagen." De vrouw slaat haar ogen in triomf op naar haar echtgenoot. „Zie je wel, ik dacht al dat hij naar het buitenland wilde." Zo verwelkom ik mijn verloren broers en zusters, bij het kerstdi ner zullen ze aanzitten op lege stoelen. In de Achterhoek posteert zich een droevige boekhandelaar naast mijn tafel. Hij is 67 jaar oud en fluistert terwijl ik sig neer in mijn oor: „Ik heb het ge voel dat mannen van jouw leef tijd afstand houden van man nen van mijn leeftijd." Ik vraag waarom hij dat denkt. „Omdat jullie het verval ruiken, en niet willen weten hoe dichtbij het is." „Pas over eenentwintig jaar", zeg ik. „Dichtbij", prevelt hij, als de slaaf achterop de zegewagen van de triomfator die onafgebro ken fluistert: „Kijk achter je, en bedenk dat je slechts een mens bent." TOMMY WIERINGA In acht dagen signeer ik mijn boeken aan vieren dertig tafels. Het is een transactie - ik geef een handtekening, de mensen geven herinneringen aan me te rug. Er komen vrouwen die ik gekend heb, aan wie de tijd ver schrikkelijke dingen heeft ge daan. Deze blik is wederzijds. Eén van hen zegt spijtig: „Je had van die prachtige haren." Ik herken lang niet iedereen. De martelende seconden na het zin netje: „Weet je niet meer wie ik ben?" Mijn uitpuilende ogen, het omwoelen van vergeten do zen op zolder. Soms vind ik het, soms niet. Mijn hele leven keert naar me terug. Het verst terug in de tijd ging ik in Meppel, waar een blo zend oud dametje aan mijn ta feltje op zachte toon vroeg: „Kent u de Kievitstraat in Goor?" „Daar ben ik geboren, me vrouw." Ze knikt. „Ik heb je nog in mijn armen gehad." Het duurt even voor het past, de ze gedachte - mijzelf in de ar men van dit kleine vrouwtje, de helft van mijn huidige lengte en gewicht. Griekenland - Zakynthos Villa Azure Griekenland - Lesbos Appartement Anaxos HilL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5