SPECTRUM 3 houding en werkt niet direct mee. Ook in het cel lencomplex van de politie moet hij even later nog ter verantwoording worden geroepen. Omdat blijkt dat hij een 'verleden heeft binnen de hulpverle ning' volgt geen juridische vervolging en wordt Ter B. na een bezoek van de GGD-arts overgedragen aan het 'hulpverleningscircuit'. Emergis, het instituut voor geestelijke gezondheids zorg in Zeeland, wil desgevraagd niet zeggen of Ter B. inderdaad in behandeling is genomen. Evenmin wil Emergis ingaan op de meer algemene vraag over hulpverlening aan vergelijkbare gevallen en hoe verwarde personen als Ter B. tegen zichzelf en voor hun omgeving in bescherming (kunnen) wor den genomen. Feit is dat hij weer 'op straat' belandt en in zijn oude gedragspatroon vervalt. Een buurman van ver derop vertelt dat hij wel eens heeft gezien dat Ter B. achterna werd gezeten door een groepje jongeren van rond de zestien jaar. „Ik heb hem toen gehol pen en die jongens tegengehouden." Soms liep hij met een bezemsteel 'om zich te verdedigen'. De Middelburger vertoefde ook regelmatig in het Sint Jacobscafé in Vlissingen. Daar vond hij eerder ook hulp bij iemand uit het alternatieve circuit. „Toen Hij werd uitgescholden en bespuugd, voelde zich bedreigd en liep waarschijnlijk daarom ook met een mes op zak hij destijds uit zijn huis was gezet, heeft hij een tijd je bij mij gewoond, omdat hij verder niemand had en nergens terecht kon. Ik heb hem ook begeleid als hij weer naar het politiebureau moest. Dat is zeker een paar keer gebeurd. Hij was 'wat driftig', maar vooral een zielige man, een hoopje ellende. Maar na dat hij een paar keer flink tegen mij had gelogen, was ik er ook klaar mee." Tot drie jaar geleden werkte Ter B. als vrijwilliger op de Vrije School in Middelburg. Hij deed dat bo venal als begeleider van een groep op de piano, ver telt de directeur. „Maar daar zijn we mee gestopt, omdat het niet meer ging. Robert begon af te glij den, begon onvoorspelbaar te worden." Toen be kend werd dat een yerwarde 51-jarige man een 19-ja- rige plaatsgenoot had neergestoken, werd de school leiding al vrij snel duidelijk dat het om Ter B. ging. Even is overwogen de ouders te informeren in rela tie tot het verleden dat de school met hem heeft. Maar daarvan is afgezien, omdat die werkrelatie al langer geleden is beëindigd en Ter B. destijds ook nooit alleen voor een groep stond. Wat er precies is gebeurd die fatale zaterdagavond op de Türfkaai ter hoogte van nummer 29, wordt door politie en justitie nog onderzocht. Ter B.'s ad vocaat zit eveneens met nog heel wat vraagtekens over het gebeurde vooraf en kan in dit stadium nog geen opheldering geven over de toedracht. Hij laat in het midden of zijn cliënt eerder met zijn latere slachtoffer te maken heeft gehad en Ter B. de jon gen herkende als één van zijn pestkoppen. De politie had van meet af aan de indruk dat Den nis door puur toeval het slachtoffer is geworden van de verwarde man en houdt die opvatting voor alsnog overeind. Feit is dat Dennis die avond een be hoorlijke slok op had en soms flink irritant en on handelbaar kon zijn, zeggen mensen uit zijn omge ving. Volgens een voorlopige lezing uit het onder zoek zagen Dennis en zijn drie vrienden de 51-jari- ge man die avond lopen en riepen hem iets toe; ver volgens zouden bij Ter B. de stoppen zijn doorgesla gen. De bewoners van nummer 29 merkten pas dat er zich een drama op hun stoep had afgespeeld, toen Dennis' beste vriend Ricardo op de deur bonsde om hulp. Tot dat moment hadden ze niets gehoord van een heftige woordenwisseling of gevecht. On danks een snelle hulpverlening en een verwoede poging van Ricardo om de wond te stelpen, zagen ze Dennis 'min of meer in de schoot van zijn vriend' doodbloeden. De dader was op dat moment in alle rust naar een nabijgelegen café gelopen en bestelde een rode port. Aan de bar vertelde Ter B. dat hij jarenlang door jongeren werd gepest, 'maar dat het nu afgelopen was'. Kort daarop werd hij door de politie aangehouden en afgevoerd naar de Middelburgse gevangenis Torentijd. De Raadkamer van de rechtbank Zeeland West-Bra bant achtte afgelopen dinsdag voldoende grond aan wezig om het voorarrest van Ter B. met minimaal 90 dagen te verlengen. Dat geeft de recherche en het Openbaar Ministerie de ruimte voor een uitge breid onderzoek naar de exacte toedracht van de steekpartij, inclusief de mogelijke voorgeschiedenis. De aanklacht luidt vooralsnog moord, wat inhoudt dat er sprake is van voorbedachte rade. Dat kan nog worden afgezwakt tot doodslag. Een psychiatrisch en psychologisch onderzoek moet bovendien uit wijzen of Ter B. volledig toerekeningsvatbaar was tijdens zijn daad. ZATERDAG 15 MAART 2014 kortsluiting Vrienden van Dennis leggen bloemen en bran den kaarsjes op de plek waar hij werd neergestoken, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59