In de late avond van zaterdag 1 maart steekt de 51-jarige Robert ter B. op de Turfkaai in Middelburg de 19-jarige Dennis van de Velde neer. De jongen overlijdt kort daarna aan een slagaderlijke bloeding. Het lijkt een afschuwelijke climax in een lange geschiedenis van pesterijen en psychische problemen van de verdachte. 2 SPECTRUM reconstructie Een verkeerde opmerking tegen de verkeerde persoon op een volstrekt willekeurig moment werd Dennis van de Velde op maart fataal. De verdachte Robert ter B. staat te boek als een verwarde man, die veelal het mikpunt was van pesterijen door kinderen. Geen man om echt bang van te zijn, zeg gen de meeste mensen uit zijn directe omgeving die hem een beetje menen te kennen. Maar even zeer onvoorspelbaar, onhandelbaar en bij vlagen agressief. Op die bewuste zaterdagavond rond half elf sloegen de stoppen bij hem door en stak hij Den nis met een keukenmes links in de borst. De jongen overleed aan een slagaderlijke bloeding. Met zijn grote bos grijs haar en broekspijpen op hoog water is de 51-jarige Robert ter B. een opvallen de verschijning in Middelburg en Vlissingen, de twee steden waar hij regelmatig vertoefde. Hij woonde langere tijd in het Hof van Sint Ian in de Zeeuwse hoofdstad, een beschermde woonvorm, met name bedoeld voor mensen met een lichamelij ke handicap. Tot die doelgroep hoort Ter B. niet. Hij heeft vol gens verschillende mensen uit zijn omgeving wel last van psychische stoornissen, die bepalend zijn voor zijn gemoedstoestand. Ter B. moest dat huis verlaten omdat hij een huurschuld had en zwierf kort rond. Twee hulpverleners die met zijn lot be gaan waren, namen hem afzonderlijk van elkaar eni ge tijd in huis, totdat Ter B. een nieuw onderkomen vond aan de Seisweg in Middelburg. Zijn precieze achtergrond is onbekend. Verschillen de mensen geven aan dat hij 'buitengewoon intelli gent is', maar daarin zou zijn doorgeslagen. Ter B. werd, mede in relatie tot zijn 'grote hoofd' ook wel Einstein genoemd. Hij verbleef regelmatig in de Zeeuwse Bibliotheek. Daar ging zijn interesse even wel niet zozeer uit naar boeken om te lenen, aldus medewerkers. „Hij kon uren bezig zijn met het in ternet en liep verder gewoon wat rond, ging ook bij de tentoonstellingen kijken. Het is een beetje een zonderling. Hij stoof altijd de trap op en als hij bo ven was leek het soms alsof hij wakker schrok en zich scheen af te vragen waar hij was. Een heel ver warde man, maar zeker niet gek. Eigenlijk ook nooit onvriendelijk. Ik heb gezien dat hij werd gepest door kinderen die op de computer naast hem zaten te gamen. Gastjes van een jaar of 14. Maar hij werd niet driftig." Toch is er enig moment geweest dat de leiding van de bibliotheek hem de toegang tot het pand heeft ontzegd. Over de exacte aanleiding worden geen mededelingen gedaan. Maar de regel is dat 'hinder lijk gedrag waar andere bezoekers en personeel aan stoot aan kunnen nemen', aanleiding is voor een toegangsverbod. Bewoners rond het Hof van Sint Jan vertellen dat hij ook wel eens 'flink boos' kon worden. Die woe de kwam volgens hen mogelijk deels voort uit het feit dat hij zich vaak onbegrepen voelde, maar zeker ook doordat hij werd gepest. „Hij werd uitgeschol den en bespuugd, voelde zich bedreigd en liep waar schijnlijk daarom ook met een mes op zak." In de EO-televisieserie Het Politiebureau van 7 november 2012 is toevallig te zien hoe Ter B. wordt opgepakt op een voetbalveld in Vlissingen. Hij staat naar een jeugdwedstrijd te kijken en draagt een keukenmes bij zich. De man reageert verongelijkt op zijn aan- door Marcel Modde Pesterij leidt tot ernstige De politie kon de dader van de dode lijke steekpartij kort na de gebeur tenis op de Turkaai in Middelburg aan houden in het na burige eetcafé De Koning. foto Roland de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58