Niels Mesu stapt over naar Anema Samenwerken A Spoeling is heel dun bij hoofdklasser Goes Hiensch: Kloetinge kan het gat naar de tiende plaats nog dichten yy\\i\ 46 SPORT A 4 4 M M Veel politieke partijen vinden dat de Zeeuwse sportverenigingen de handen ineen moeten slaan. Schaatscoach Jillert Anema zocht naar nieuwe sponsors voor een nieuwe ploeg, nadat de bedrijven BAM en Univé hadden laten we ten dat zij uit het marathonschaat- sen wilden stappen. Anema vond in de bedrijven Clafis en A-Ware twee nieuwe hoofdsponsors. „Ik ben via mijn huidige sponsor bij w deze nieuwe ploeg terechtgeko men", doelt Mesu op laatsgenoem- de bedrijf. „Zij sponsorden de ploeg waar ik dit seizoen voor reed. A-Ware heeft besloten om over te stappen naar de nieuwe ploeg van Jillert. Mijn ploegge noot Jouke Hoogeveen en ik gaan mee." De interesse van Anema kwam niet uit de lucht vallen. „Toen ik in de B-categorie reed, heeft hij al eens interesse in mij getoond. Ook nu heeft hij weer aangege ven dat hij mij er graag bij wilde hebben. Er is nog niets officieel gètekend, maar ik heb donderdag een fijn gesprek met hem gehad. Hij heeft op een persconferentie ook al aangegeven dat wij komen, maar er ontbreekt dus alleen nog een handtekening." De 21-jarige Mesu beschouwt zijn 'transfer' als een enorme stap in zijn nog prille carrière. „Ik krijg nu de kans om echt als professio neel schaatser aan de slag te gaan. Ik hoef vanaf nu alleen nog maar aan schaatsen te denken. En als je met de olympisch kampioen mag trainen, gaat dat vanzelf', doelt hij op zijn nieuwe ploeggenoot Jorrit Bergsma. Het is nog niet bekend hoe lang Mesu onder contract zal staan bij zijn nieuwe ploeg. „Jillert wil met een brede groep naar de volgende Olympische Spelen toewerken, dus we hebben in ieder geval de intentie uitgesproken om langer met elkaar door te gaan." De Nooijer kan geen beroep doen op de geschorsten Frits Paap en Shannon Braafhart jr. Tweede doelman Bart van Wuyckhuyse is op skikamp met het Cios, terwijl Thijs van den Dries, Gert-Jan Tie- rie, Menancio Weeda en Quincy Gooding geblesseerd zijn. Umut Ertem en Mahboub Rahimi zijn onlangs al gestopt. „Steven Fitsch heeft deze week meegetraind", aldus De Nooijer. „En Shannon is onze elftalleider, maar hij traint vaak mee en speelt nog in een lager elftal. Alleen als het echt niet anders kan zal hij in moeten vallen. Vorig seizoen, tij dens de uitwedstrijd tegen UDI'19, zat hij ook op de bank. Shannon is nog fit." De spoeling is dus behoorlijk dun bij de tegen degradatie knokken de ploeg. De Nooijer: „Toch kan ik gewoon een goede ploeg opstel len. En de opdracht is dezelfde als in de afgelopen weken. We moe ten winnen." Dat de tegenstander nergens meer voor speelt, vindt de trainer een nadeel. „Nieuwen- hoorn maakt de overstap naar het zaterdagvoetbal. Als het lekker gaat kunnen ze alles geven, als het een keer niet loopt hoeven ze zich niet druk te maken. Eigenlijk is het een soort competitieverval sing." Over de wedstrijd van vorige week bij RKAW (4-4) wilde De Nooijer weinig meer kwijt. „Dat we niet wonnen lag echt niet al leen aan de verdediging. Je doet het met het hele team, het is een samenspel. Als een middenvelder zijn man laat lopen en daar komt een tegendoelpunt uit, dan kun je niet naar de verdedigers wijzen. We moeten het samen doen. Ook tegen Nieuwenhoorn weer." Sportclubs moeten meer samenwerken om te kunnen overleven. Daar voor pleiten veel Zeeuw se politieke partijen die meedoen aan de gemeenteraads verkiezingen, zo blijkt uit onder zoek van de PZC. Er moet niet al leen samengewerkt worden tus sen sportclubs onderling, ook voor het onderwijs is een belang rijke taak weggelegd, vinden veel partijen. De aandacht voor sport beleid neemt toe. In onze provin cie werden er zelfs twee politieke debatten aan gewijd. Dat sport een steeds belangrijkere rol inneemt op de politieke lad der is niet zo vreemd. Het aantal Nederlanders dat beweegt neemt toe. Goede accommodaties en be taalbare contributies zijn daarbij van levensbelang. Uit recent on derzoek van het Muiier Instituut en het Sociaal Cultureel Planbu reau blijkt dat van alle kiesgerech tigden zeventien procent aangeeft komende woensdag de sport- standpunten van partijen mee te laten wegen in het stemhokje. De bevolking ziet graag investerin gen in het sport- en beweegbe- leid van de gemeente, waarbij vooral schoolzwemmen veel wordt genoemd. Bezuinigingen worden volgens het onderzoek niet toegejuicht, maar als het dan toch moet, worden topsporteve nementen) en accommodaties ge noemd. Gemeenten trekken veel geld uit voor sportbeleid. In Middelburg gaat het bijvoorbeeld om zo'n vijf miljoen euro per jaar. Het meeste geld gaat naar sportcomplexen, sporthallen en zwembaden blijkt uit de sportnota. In andere ge meenten is dat niet anders. „Het is veel geld, maar we hebben daarvoor onder meer wel nieuwe, moderne accommodaties in de stad", zei CDA-wethouder Johan Aalberts donderdagavond tijdens het sportverkiezingsdebat van Zeelandia Middelburg. „Boven dien is het percentage jongeren dat sport in onze gemeente hoog." Toch zal ook Middelburg er naar alle waarschijnlijkheid niet aan ontkomen om te bezuinigen op sport. „Het is tot nu toe altijd ont zien", zei Aalberts tijdens het de bat. Van alle Nederlandse gemeen ten geeft 93 procent aan dat er al bezuinigd is op sport of dat dat de komende raadsperiode gaat gebeu ren, meldt het Muiier Instituut. De kiezer is daar echter al lerminst blij mee. Deze week kwam ook sportkoe pel NOCNSF met een onderzoek. De belangrijkste conclusie: 91 pro cent van de Nederlanders vindt dat hun gemeente niet moet be zuinigen op sport. Maar wat zorg wekkender is, is dat slechts dertig procent van de ondervraagden sport 'goed tot zeer goed' betaal baar vindt. „In het licht van de ge meentelijke bezuinigingen en de verslechterde economische situa tie maak ik mij daar zorgen over", meldt Erik Lenselink, manager Sportontwikkeling bij NOCNSF. „We zien dat de kosten om te sporten verder stijgen, terwijl juist veel mensen te maken heb ben met dalende inkomsten." Dat het steeds meer Nederlanders moeite kost om contributie voor hun kind te betalen, bleek al eer der uit cijfers van het Jeugdsport fonds Zeeland. „Gelukkig zit er hier in Zeeland nog genoeg geld in de pot", zei Peter de Doelder, voorzitter van het Zeeuwse fonds tijdens het verkiezingsdebat. Maar niet alleen de sporters zelf hebben het moeilijk, ook sommi ge clubs staat het water aan de lip pen. Om te kunnen overleven, pleiten veel partijen voor samen werking. In de gemeente Terneu- zen wordt daar bijvoorbeeld al vol op over nagedacht, blijkt uit het doorspitten van de verkiezings programma's. „Reorganisatie en samenwerking bij noodlijdende sportclubs wordt door de gemeen te gestimuleerd", meldt de Chris tenunie. En D66: „De kwaliteit van de ac commodatie gaat boven een ac commodatie in elke kern. Daarbij streven we naar een maximaal ge bruik door de gemeenschap en naar een zo groot mogelijke bezet ting van accommodaties." Groen- Links wil het onderwijs erbij be trekken: „De samenwerking tus sen sportverenigingen onderling en met bijvoorbeeld het onder wijs, naschoolse opvang, fit nesscentra en zorginstellingen moet gestimuleerd worden." De PvdA denkt dat „voorzieningen in stand kunnen blijven als er fiks samengewerkt wordt. Zeker in de kleinere kernen ligt het bundelen van sportvoorzieningen in de re de." De fractie van TOP/ Gemeentebe langen wil desnoods nog een stap verder gaan. „Als fuseren een ant woord is om te voorkomen dat sportclubs wegkwijnen, dan moet de gemeente daar binnen de gren zen van het mogelijke medewer king aan verlenen." De WD wil dat samenwerking wordt gestimuleerd en denkt hier bij aan omni-verenigingen. Uit de andere Zeeuwse gemeen ten klinkt een zelfde geluid. Op Schouwen-Duiveland zijn de afge lopen jaren al verschillende clubs gefuseerd. De voetbalverenigin gen Mevo en Zierikzee smolten sa men tot MZC'11 en DZC'09 is een combinatie van SV Dreischor en W Zonnemaire. Een omnivereni- ging op het eiland, waarbij meer dere sporten worden onderge bracht binnen één vereniging, is in de maak. Als het aan een groot deel van de Zeeuwse politieke par tijen ligt, krijgen dit soort initia tieven een vervolg. Samenwer king is daarbij het toverwoord. Kloetinge gaat op bezoek bij hek kensluiter Oranje Wit en móet drie punten pakken. „Dat moeten we eigenlijk iedere week, dus ik heb er weinig aan om dat steeds te herhalen", zegt Hiensch. „Het gaat er vooral om hoe we vandaag gaan proberen te winnen. Tegen een ploeg als Oranje Wit moet je dat vanuit het voetbal doen. Met durf spelen, discipline tonen in het verdedigen en omschakelen en ook doordacht aanvallen. We moeten niet steeds denken: het moet, het moet, het moet. Want dat kan verlammend werken. Ie dereen moet vrij zijn in zijn hoofd en focussen op het voetbal len." Vorige week keek Kloetinge op ei gen veld tegen Zwaluwen halver wege tegen een 3-0-achterstand aan en verloor het uiteindelijk met 2-3. Hiensch: „We verliezen vaak met één doelpunt verschil. De ene keer omdat we drie goals moeten incasseren, de andere keer door een doelpunt in de laat ste minuut. Er valt weinig logica in te ontdekken." Hiensch, die Michel Maaskant (ge schorst) en Tom Blomaard (knie blessure) mist, wil de negatieve spiraal vandaag doorbreken en daarna punten blijven pakken. „We spelen ook nog tegen Heine- noord en Deltasport. Ook daarom denk ik dat het gat nog kunnen dichten. Zeker als we tegen Oran je Wit drie punten pakken." door Mitchell Minnaard MIDDELBURG - Niels Mesu rijdt ko mend seizoen voor de nieuwe schaatsploeg van Jillert Anema, waar hij ploeggenoot wordt van olympisch kampioen Jorrit Bergs- ma. „Ik krijg nu de kans om echt als professioneel schaatser aan de slag te gaan", vertelde de Middel burger gisteren opgetogen. Dit sei zoen reed hij voor team A-ware/ Fonterra. P I Niels Mesu door Barry van der Hooft MIDDELBURG - Een opstelling ma ken is dit weekend niet zo heel moeilijk voor Cérard de Nooijer. De trainer heeft hij Goes slechts twaalf spelers tot zijn beschikking voor de thuiswedstrijd tegen Nieu- wenhoorn, waardoor hij er maar eentje naast zich op de bank hoeft te zetten. Steven Fitsch - speler van het tweede - en de 42-jarige elftalleider Shannon Braafhart ma ken de selectie compleet. I Shannon Braafhart sr. door Maurice Steketee 111 door Barry van der Hooft MIDDELBURG - Kloetinge moet er vandaag voor zorgen dat het aan sluiting houdt met de ploegen die op de ranglijst net boven de Beve- landse club staan. Het gaatje naar de veilige tiende plaats (Xerxes- DZB) bedraagt vier punten en als het aan Diederik Hiensch ligt is het vanmiddag tegen 17.00 uur nog maar één punt. „Wij kunnen dat gat nog dichten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46