Boew nu zon, zee sTRano! SoLmdR Tours Groove to chill Big Bo in eetcafé Ballads Tyrconnell I I I I ll Ir €249,- 40 CULTUUR €274,- VAN VLEESHAL NAAR APPEL ARTS Een wel heel foute kraamhulp Ironische kijk op bewind hp €149,- Beste prijs, goede reis! Hoce VRoeoBoeititORTincen JL EB Lorenzo Benedetti (1972) verwisselt na bijna zes jaar de Vleeshal in Middelburg voor de Appel Arts Centre in Amsterdam. EF UITGELICHT met medewerking van Alice Plekkenpol en Sonja de Jong Verwacht je een baby en komt er kraamhulp? Let dan goed op wie je in je huis toelaat. Want dat het gruwelijk mis kan gaan, be schrijft Esther Verhoef in haar nieuwste thriller De kraamhulp. Didi en Oscar krijgen hun eerste kind en de mooie kraamhulp Hen- nequin staat hen de eerste tien dagen bij. Didi is ver zwakt, de relatie met haar man staat onder druk en ze vertrouwt volledig op de deskundigheid van Henne- quin. Dat deze haar kennis over baby's van internet plukt, camoufleert ze kun dig. En dat ze niet over de Toen de Syrische schrijver Nihad Siries (1950) zijn no velle Een dag van stilte en la waai schreef in 2004, was de bloedige burgeroorlog nog ver weg. Maar wie het boek met de wetenschap van nu leest, herkent er al le elementen in die geleid hebben tot de hedendaagse gruwelijke situatie: dictato riaal leiderschap, gedwon gen verering, onderdruk king van intelligentie, sti mulans van kriti ekloos vol gen. Hoofdpersoon is Si ries' alter ego Fathi Sjien, een schrijver die door de regering monddood is ge maakt. Op de dag dat de twintigste verjaardag van de dictatuur gevierd wordt met eindeloze optochten onder bewaking van een veiligheidsdienst die ieder een in elkaar slaat die niet mee juicht, gaat Sjien eerst naar zijn moeder, vervol gens naar zijn geliefde La ma, op zoek naar een plek waar stilte heerst. Gaande weg ontdekt hij dat de Lei der een ingenieuze valstrik voor hem heeft gezet. Sjien staat voor de keus: zichzelf verloochenen of zijn moe der offeren. Een onmogelij ke opdracht. (SdJ) Vnaac onze nnocHune aan op kok op www.soi.niaw.nL juiste papieren beschikt eveneens. Geknoei met BIG-registraties is bijna da gelijkse praktijk. Dat maakt het verhaal beklem mend. Het lijkt alsof dit el ke jonge moeder echt zou kunnen overkomen. Twee de verhaallijn is die van po litieagente Miriam de Moor, die ook oude ban den heeft met Hennequin en hierdoor gealarmeerd is. Verhoef zet haar perso nages met flair neer. Het verhaal is prettig gecompli ceerd en vlot geschreven. Bovenal is het heftig om te ontdekken waartoe pesten op school kan leiden. (AP.) Hij had nog veel plannen in Middelburg, maar Amster dam kön hij niet af- slaan.Als directeur van het gere nommeerde 'de Appel', krijgt hij een uitdagend pakket. „De Appel is eigenlijk de oudere zus van de Vleeshal." De overstap, die voor de zomer is gepland, lijkt logisch. Benedetti kan zichzelf verbeteren. „En dat ik me wil verbeteren, hoort bij mijn vak. Je kijkt vooruit. Je maakt een tentoonstelling en je kijkt weer naar een volgende. Dat zit in mijn leven. Ik wil nu iets moois laten zien en kunst die er toe doet, delen met zoveel moge lijk mensen. De kunst moet daar na zelf voortleven." Lorenzo houdt van het heden, ter wijl hij juist opgegroeid is in Ro me, de stad van de Romeinse oud heid. „Misschien heeft mijn ge boortegrond wel juist mijn liefde voor de hedendaagse kunst ge voed. Die kunst van Michelange lo, Mondriaan, Picasso krijgen we in onze schoot geworpen. Ze heb ben prachtig werk voor ons ach tergelaten. We moeten nu ook mooie kunst maken, die dan on sterfelijk wordt." Benedetti kwam naar Middelburg om de Vleeshal aan de beste kun stenaars te geven en om de bezoe kers ervan te laten genieten. „Dat maakt de Vleeshal tot een unieke expositieruimte. Het is een zaal waarvoor de kunstenaar moet vechten om er iets goeds mee te VLISSINGEN - Het Duitse duo Kai- serdisco (Patrick Buck en Frederic Berger) treedt zaterdag op tijdens een avond van Groove to Chill in de Timmerfabriek in Vlissingen. Het Duitse duo is een bekende in de house- en techno scène. Voor Groove to Chill is het de eer ste buitenlandse boeking 'van for maat'. Het duo brak vorig jaar door met hun eerste album Meet me on the Floor. De bijeenkomst begint om 21.30 uur met dj Steven Hageman, gevolgd door Robut Schruns. Kaiserdisco krijgt dan twee uur lang het mengpaneel om stevige techhouse en techno te laten horen, dj Kauffman sluit het feest af rond 4.00 uur. doen. Geloof me, die waardering voor de Vleeshal hoor ik overal te rug. Zeeland is meer dan zee, na tuur en het verleden. Zeeland heeft hedendaagse kunst." De Vleeshal heeft altijd al kunste naars van faam aangetrokken, blijkt uit een indrukwekkende lijst van Piet Hein Eek, Jan Fabre, Jimmie Durham tot Jan Hoet. „Jan Hoet is net overleden. Hij was mijn vriend. Op zijn begrafe nis in Gent zat de kerk met zo'n 2000 mensen helemaal vol. Hij heeft kunst en cultuur aan Gent gegeven. Ook heel letterlijk trou wens met het museum Smak." Jan Hoet heeft Benedetti naar het Museum Marta Herford in Duits land gehaald. „Jan was daar toen directeur en hij maakte mij hoofd curator. Het was een mooie tijd. Later, toen ik in Middelburg werd aangenomen, heb ik Jan voor de Raad van Toezicht gevraagd. Hij had iets met Zeeland." Benedetti hoeft niet lang na te denken over de hoogtepunten van zes jaar Vleeshal. Mark Man- ders is er een. Manders vertegen woordigde vorig jaar Nederland in de Biennale in Venetië met Be nedetti als de curator. Daarna kwam Manders naar de Vleeshal. De architect Yona Friedman expo seerde in 2012 in de Vleeshal. Hij maakte 500 ringen. „En diezelfde ringen maken nu een wereldtoer. Zij zijn intussen in Como aange komen." Friedman vindt dat zijn architectuur de mensen moet die nen, maar dan moeten ze wel naar het museum komen. Daar be- BURGH-HAAMSTEDE - In eetcafé Brandenburg in Burgh-Haamste- de is zondagiddag (van 16.00 tot 18.00 uur) weer een muziekoptre- den. Dit keer is het de beurt aan Big Bo Broeken. Big Bo Broeken speelt de blues en doet dat met hart en ziel. Hij heeft volgens kenners een on gepolijste, doorleefde soulstem. Bo Broeken begeleidt zichzelf op een akoestische en elektrische gi taar, maar ook op de steel dobro, mondharmonica en bassdrum. Big Bo laat in Brandenburg eigen muziek horen, maar doet dat in combinatie met bekende blues-klassiekers uit de jaren 30, 40 en 50. Naast zijn werk als so list was Big Bo twaalf jaar lang zanger-gitarist van de powerblues formatie Slow Blow Fuse. Big Bo heeft meer dan duizend optre dens op zijn naam staan. dacht hij een 'inzamelingsactie voor'. Iedereen kon voorwerpen met persoonlijke waarde naar de Vleeshal brengen. De vitrinekas ten in de Vleeshal werden gevuld met portretjes van geliefden, vaas jes. „Echt met alles wat je maar kon bedenken." Maar hoeveel vertrouwen Bene detti ook had in de exposanten, soms en meestal 's nachts be kroop hem toch het gevoel dat het mis kon gaan. Remco Toren bosch bijvoorbeeld had nog geen curriculum vitae opgebouwd, toen Benedetti hem vroeg. „Rem co was goed bezig, maar vooral in groepstentoonstellingen. Hij maakte hier indruk door met klei ne ingrepen de ruimte te verande ren. Hij werkt minimalistisch. Remco is doorgebroken. Vorig jaar nog eindigde hij bij de laatste vier van de Prix de Rome." De Duitser Olaf Nicolai bezorgde Benedetti met zijn Innere Stim- me ook onrustige nachtelijke uren. Het was een risicovol pro ject, waarvoor Nicolai muziek van de romantische componist Ro bert Schumann gebruikte. Hij streepte de noten weg en schreef alleen de tekst tussen de noten uit. In de Vleeshal werd live de In nere Stimme gezongen door inge huurde zangers. „De ruimte werd er heilig en sereen van. Maar stel je voor dat het niet gewerkt had, dan had ik een paar velletjes be schreven papier gehad in een ver der lege hal." Met de lopende expositie van Mark Manders en Kees Goud zwaard in de Vleeshal en de Kabi netten is Benedetti's tijdperk in Middelburg nog niet voorbij. Op 6 april staan Pedro Cabrita Reis en Mare Nagtzaam op het pro gramma. „Ik heb de tijd om alles hier goed af te sluiten. Bij de Ap pel is de expositiekalender al het hele jaar ingevuld." vlissingen - De zeskoppige folk- band Tyrconnell, die Ierse ballads speelt, treedt zondag (16.00 en 19.00 uur) op in Cinecafé in Vlis singen. Cinecity staat die dag in het teken van Ierland, omdat het St. Patrick Day is, de belangrijkste Ierse na tionale feestdag. Na de Ierse ballads is er gelegen heid tot een 'Sing along' van Ierse nummers. Er zullen ook bekende hits zoals Steal away, the Wild Rover of Molly Malone gespeeld worden. Tyrconnel bestaat uit zes musice rende vrienden, die uit Zeeland en West-Brabant komen. Ze spe len diverse instrumenten, zoals de accordeon, gitaar, mondharmo nica, bodrhan, zang, mandoline, en de fluit en viool. Luisterballads worden afgewis seld met swingende Ierse muziek. 1 Esther Verhoef De kraamhulp Anthos, 19,95 euro. Nihad Siries Een dag van stilte en lawaai Vert. Djuke Poppinga Van Gennep, 16,90 euro. Kijk voor ons volledige aanbod zon- en strandvakanties en busexcursiereizen op onze website! SPANJE SPANJE KROATIË LLORefJoënaR HoTet RovaTBeacH PoRec HoTei'Espanva Vertrek op Ipü 16 mei 201* Gelegen in hel oude centrum, ca.50m van het strand. 10 oen - - 1 Vertrek op lof 6 april 201* Gelegen op ca. 75m van het strand van Fenals. HoTeL Ptcatü ■HS», Wrtrek op «■W 2 mei 201* Rustig gelegen, in een groene omgeving, op ca. I50m van het strand. lOocn HP AU inci voor ilfcMs €70.- eptra IncL viueht EIN-BCM en transfer Nu ind first Class busten €319. www.solmar.nl 0495-588740 Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2-pers.kamer. Onze busreizen zijn altijd excl RC toeslag van 25.- p.p. Indien et vroegboekkorting van toepassing is, is deze reeds in genoemde prijzen verrekend. Admkst busreis 7 50, vliegreis 15.00. Bekijk voor al onze voorwaarden en aanbiedingen www.solmar.nl Typefouten voorbehouden Benedetti stapt over naar grote zus door Edith Ramakers Kaiserdisco: Timmerfabriek Vlissingen, Koningsweg 37, entree: 15 euro, via de website van Groove to Chill. 18 eu ro aan de deur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40