Poolse opkomst met verkiezingen 'grootste ooit' r Jan Stins Vodafone fout in met gegevens klanten K 4 IN HET NIEUWS 3 'Na school moet je kunnen fietsen én zwemmen' 'Hele gezin helpen en zo de kinderen ook' MM t „Neem een pleegkind dat nu in Rijen woont, maar waarvan de biologische moeder in Tilburg zit. Ze wil op zwemles. Prima, zegt de gemeente Tilburg, dat kan. Maar de pleegmoeder kan niet twee keer in de week naar Til burg rijden om haar naar zwem les te brengen. Van de gemeente kan het niet in Rijen. Zulke voor beelden, waarbij kinderen buiten de boot vallen, zie ik dagelijks in mijn werk", vertelt Mirjam Vaar- ties, werkzaam bij jeugdinstel- ling Kompaan en De Bocht. Daarom nam ze vanuit de vrou wenclub Ladies' Circles het ini tiatief voor het Plonsfonds. Het moet het laatste redmid del worden nadat kinderen uit arme gezinnen al hebben aange klopt bij de gemeente of het Jeugdsportfonds. Voor alle kinde ren, niet alleen zij die onder jeugdzorg vallen. „Voor die laatste too euro of dat ene zwempakje. Ik vind dat je, als je van school komt, je veters moet kunnen strik ken, fietsen én zwemmen." Via het Jeugdsportfonds sporten inmiddels 6oo Almelose kinde ren, meldt Peter van Heteren trots. De ambtenaar is 'aanjager* van het Almelose Armoedepact, waarin na vijfjaar ruim dertig or ganisaties samenwerken. Het gaat om woningcorporaties, kleding en voedselbanken, welzijnsorgani saties. Geen speciaal kinderbeleid dus, zoals de kinderombudsman voorstelt. Wel een armoede-aan- pak voor het hele gezin met be hulp van bijvoorbeeld een gezins coach. Zo hopen ze het ook voor de kinderen een beetje beter te maken. Sinds dit jaar zijn zij wel als speerpunt aangewezen. Wet houder Mieke Kuik (Sociale Za ken) vreest dat armoede van gene ratie op generatie wordt overgege ven. Niet alleen met een nieuwe fiets, maar ook met een goede start aan de basisschool wil Alme lo de armoede dus aanpakken. Polen die in een Nederlandse ge meente staan ingeschreven, mo gen als EU-burger stemmen. „Be langrijk, want stemmen is een on derdeel van je integratie", zegt WD'er Gosia Bruins (36). Bruins is kandidaat voor de VVD in Heus- den, waar ze op de derde plek staat. Als commissielid van de WD maakte ze zich de afgelopen vier jaar sterk voor huisvesting GEMEENTERAAD 2014 van tijdelijke werknemers, onder wie Polen. „Al heb ik niets be loofd aan de Poolse kiezer. Ik kom niet specifiek op voor hun belan gen, maar zie mezelf als een rol model voor Polen", benadrukt ze. Bij de vorige verkiezingen haalde de Heusdense WD drie zetels; Bruins gaat dan ook voor een plek in de raadszaal. „Ik zag de lokale politiek als een stap in mijn inte gratie. Het is voor Polen belang rijk om verder dan hun eigen om- geving te kijken. Ik hoop dat land genoten zien hoe belangrijk het is om te stemmen." Want stemmen, dat doen Polen die recent ingeschreven staan in Nederlandse gemeenten vaak niet, merken krant poPulsku en website polonia.nl. Vandaar dat Malgorzata Bos-Karczewska, hoofdredactrice van polonia.nl, een campagne opstartte om Polen bewust te maken van hun stem recht. Waarom? „70.000 kiezers is een enorm potentieel. Door te stemmen laten de Polen zien dat ze geïnteresseerd zijn in de Neder landse politiek." Polonia.nl telt elf kandidaatraadsleden, waarvan er acht in Polen geboren zijn. Vijf van de elf staan bij het CDA op de lijst. Of die partij ook de voor keur heeft onder Polen in Neder land? „Polen hebben als nieuwko mers nog te weinig kennis van de Nederlandse politiek om een dui delijke voorkeur te hebben." De eind januari ontdekte blunder is het gevolg van technisch en menselijk falen, aldus het telecom- bedrijf. Daardoor zijn de gegevens van klanten die het niet. wilden wel doorgegeven aan gids en num merinformatiediensten en omge keerd. Het gaat volgens Vodafone in to taal om ruim 91.000 particuliere en kleinzakelijke klanten, van wie het merendeel onbedoeld is opge nomen in gidsen en bestanden. Hun gegevens zijn inmiddels ver wijderd bij de digitale telefoon gids en de nummerinformatie diensten zoals 1888. In de papieren gids kunnen nog wel gegevens staan van circa 30.000 klanten die dat niet wil len. Vodafone heeft de getroffen klan ten gistermiddag zo veel mogelijk per sms geïnformeerd. Zij krijgen ook een persoonlijke brief van be stuursvoorzitter Rolf Shuter met uitleg. Op verzoek krijgen zij gra tis een ander telefoonnummer. Het telecombedrijf belooft 'een goede oplossing' in het geval klan ten door de fout in problemen zijn gekomen. Of dat ook finan ciële compensatie kan zijn, valt in dit stadium nog niet te zeggen, zei een woordvoerder. Vodafone nam eind 2012 een nieuw administratiesysteem in ge bruik. Klanten konden zelf aange ven welke gegevens openbaar ge maakt mochten worden. Vodafone kreeg na herhaalde klachten van klanten over open baar gemaakte gegevens pas in de gaten dat het computersysteem omgekeerd werkte: klantgegevens die geheim moesten blijven, wer den juist openbaar gemaakt. Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? feel: 0112 -57-2427- AANG RUG ZATERDAG 15 MAART 2014 1 door Chris Ottens HEUSDEN - Ruim 70.000 Polen in Nederland mogen woensdag tij dens de gemeenteraadsverkiezin gen stemmen. Het is dan ook niet gek dat er inmiddels minimaal elf Poolse kandidaten op de lijst van een partij staan. Gosia Bruins UURWERKMAKERINSTRUMENTMAKER )&DOR AL UW UURV^KM^^^^HES LinJj^P^AURATOREN N^»l %ÖSTOENSEN die vak\ KUNNEN WAARDERE Cl DAMPLEIN 7, MIDDELBURG T. 0118-636635 www.janstins.nl door Ron Meershoek DEN HAAG - Adresgegevens en tele foonnummers van tienduizenden klanten van Vodafone zijn onbe doeld gepubliceerd in de papieren en elektronische telefoongids en beland in bestanden van nummerin formatiediensten. Dat heeft Vodafo ne gisteren bekendgemaakt. www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3