ZEELAND 39 DAGBOEK De afgelopen week stond voor boekhandelaar Hans van de Sande uit Terneuzen in het teken van Boekenweek. Hij hield een dagboek bij. Ét Vrijdag 7 maart Best vroeg wakker, maar toch eruit voor mijn nieuwe verslaving, 'De Thibaults' van Roger Martin de Gard. Een dikke pil van ruim 800 pagina's en dat is nog maar het eerste deel. De roman beschrijft aan de hand van het leven va a de twee broers An- toine en Jacques de roerige jaren na de eeuwwisseling in Parijs. Antoine, de oudste van de twee, is een bevlogen arts terwijl Jacques een echte rebel is die zelfs een tijdje naar een verbeteringsgesticht wordt gestuurd. Bij het opstarten van mijn computer zie ik dat de DWDD met Adriaan van Dis heeft gewerkt. Op onze site zijn bestellingen bin nen gekomen van Helga Ruebsamen en Si mon Schama. Het Van Dis-effect werkt nog steeds. Vandaag staat alles in het teken van de voorbereiding op de boekenweek. Nieuwe titels uitpakken én etalage's ma ken. Nieuwe zending cd's ontvangen met daarin één van mijn favoriete bands, name lijk Elbow. Ik zeg tegen Esther dat we deze cd zondag niet mogen vergeten mee te ne men als we naar Brussel gaan. Kunnen we mooi beluisteren in de auto. Na sluitingstijd nog even naar Porgy en Bess om met Maja nog iets te bespreken voor de avond met Redmond O'Hanlon. Meteen gaat het gesprek over Adriaan van Dis in gesprek met Helga Ruebsamen van de vorige avond. Helga was ooit eens te gast in Porgy en schreef in het gastenboek dat Porgy de lekkerste bacootjes van Neder land schonk. Zaterdag Joepie, het is zover. De boekenweek begint en ik heb er veel zin in. In de ochtend ko men al veel klanten richting onze zaak voor het geschenk en ik zie meteen wat de toppers gaan worden. Boeken van Stefan Hertmans, Jan Vantoortelboom en Esther Verhoef vliegen de deur uit. Kirsten - be heerder van onze facebookpagina - zet wat tips op onze pagina over verschillende boe ken en meteen reacties erop, leuk. Vijf uur. De eerste dag zit erop, en de boe kenweek is goéd begonnen. Veel reacties op onze boekenweekfolder en onze tips. Vooral dat mijn moeder erin staat als de boekenmoeder vinden veel mensen leuk. Weekend en dat begint altijd met wat vrienden bij Porgy om wat bij te kletsen. Voordat we gaan eten bij het nieuwe restau rant aan het Tuinpad, de Bonne Foi, eerst even langs onze buurtjes van Luwak. Bij de Bonne Foi lekker gegeten. Het heeft een hele leuke aankleding en sfeer, een echte aanwinst voor Terneuzen. Vroeg naar bed, wekker zetten, want mor gen vroeg lekker naar Brussel. Zondag Wekker gaat op zondag, niet de gewoonte, maar we willen vroeg vertrekken naar Brussel. Tijdens het ontbijt bespreken we wat we willen doen en zien. Michael Borre- mans staat bovenaan het lijstje en als we tijd overhebben gaan we naar het stripmu seum. We zijn al onderweg als ik erachter kom dat ik de cd van Elbow ben vergeten. Jammer. We arriveren om 9.00 uur in Brus sel en wandelen eerst door de Marollen richting het Vossenplein waar het nu al aanschuiven is bij de marktverkopers. Kris kras door de Marollen richting de Zavel, daar langs de kunstkraampjes om weer daarna de Kunstberg te beklimmen naar de Bozar. De tentoonstelling van Borre- mans is een waar feest, prachtige tentoon stelling met als absoluut hoogtepunt het schilderij 'The Angel'. Na het bezoek aan de Bozar dalen we weer af richting de binnenstad van Brussel. We wandelen over de Grote Markt richting de oude Graanmarkt voor een kopje vissoep bij Noordzee. We besluiten het stripmu seum te bewaren voor de volgende keer, maken nog een wandeling en sluiten ons bezoek af op het terras met 22 graden in de schaduw. Op de terugweg halen we nog een herinne ring op over een autorit van Brussel naar Terneuzen, maar dan met Gerit Komrij op de achterbank. Een hilarische reis met lite rair commentaar van Komrij op elk plaats naam bordje dat hij zag. Bij Aalst over Boon, Merelbeke over Hertmans, Oostak ker een gedicht van Claus, het kon niet op. Ik wilde Komrij even testen bij Zelzate of hij Eriek Verpale kende. Die kende hij niet maar wel Stefan Vanavermaele. Die kende ik weer niet. Hij barstte meteen in lachen uit en riep: 'Ik ook niet, het zal wel de plaat selijke slager zijn.' Maandag Bij het opstaan best wel spierpijn. De be klimmingen in Brussel voelen aan als de Mont Ventoux. De tweede dag van de boe kenweek en de topper van vandaag is Mees ter Mitraillette van Jan Vantoortelboom. Te recht dat dit boek hoog in de top 10 staat. Nu al benieuwd naar zijn derde boek. Na sluitingstijd nog even een wandeling om daarna te experimenteren met een wokge recht. Klein beetje gelezen in oude titels van Redmond om me daarna weer te ver diepen in de Thibaults. Dit boek gaat een zware verslaving worden. Dinsdag De derde dag van de boekenweek staat in het teken van de komst van Redmond O'Hanlon naar Porgy. Heb lange tijd gele den al zijn boeken gelezen en ook van zijn serie O'Hanlons Helden heb ik zeer geno ten. Esther heeft hem al eens ontmoet bij rozenkwekerij De Bierkreek waar een roos naar hem werd vernoemd, De Redsie. Om 18.00 uur snel even een boterham en daar na naar Porgy. Eerst nog even de dvd aan zetten en Grand central Beige opnemen. Heb de eerste serie over Wallonië van Pas cal Verbeken gezien en was daarvan zeer onder de indruk. Bij binnenkomst in Porgy hebben zoals altijd Maja, Hanna en Piet al les tiptop geregeld voor de komst van Red mond. Heb afgesproken dat ik Redmond zou ophalen bij zijn hotel waar hij keurig al buiten staat te wachten. De lezing gaat over zijn boek Congo met begeleidende beelden. Na afloop signeert hij zijn boeken en de dames krijgen nog een knuffel toe. Een soort knuffelbeer zegt een mevrouw na afloop tegen mij. Klopt wel een beetje. Na zijn vertrek richting hotel nog even na praten met mijn goede vrienden Jan en Hans over de mooie Porgy-week. Afgelo pen zondag een prachtig klassiek pianocon cert, vanavond een rasverteller en aanstaan de zaterdag een jazzconcert van Willie Jo nes. In bed lig ik te denken hoe het kan dat zo'n rasverteller als Redmond al 20 jaar een writers block heeft, zeer raar. Woensdag Nog maar net bekomen van gisteravond of Redmond staat alweer in de winkel om af scheid te nemen. Redmond vond het een leuke avond in 'a great pub'. Op hetzelfde moment komt nog een klant binnen. Die laat een boek signeren en krijgt nog een omhelzing. De boeken van Patrick van Stra ten komen keurig op tijd binnen. Geluk kig, want Patrick signeert zijn boek zater dag bij ons. Het is een verslag van zijn uit zending naar Afghanistan. Het boek bevat 30 verschillende verhalen, waarin dagelijk se en bijzondere gebeurtenissen beschre ven staan. Toch te laat doorgelezen in de Thibaults, maar het is wel uit. Donderdag Vijfde dag van de boekenweek en tot nu toe is het een groot succes. Gelukkig krijg ik ook positieve reacties van klanten en col lega's op het geschenk van Tommy Wierin- ga en het essay van Jelle. Met het bord op schoot volg ik college van Joost Zwager man over kunst bij DWDD. Wat kan die man daarover toch briljant vertellen, mis schien toch maar eens naar Porgy laten ko men. ZATERDAG 15 MAART 2014 mMI woonpiaat5 ■.•■«uit ïrt® N p a d met Esther staat: eigenaar boekhand' beroep cgnde Sande hobby's: ^"'nnen6^00 en t*aad Hans van de Sande: „Ik zie maan dag al meteen wat de toppers gaan worden. Boeken van Stefan Hertmans, Jan Vantoortelboom en Esther Verhoef vliegen de deur uit." foto Mark Neelemans van Redmond... Een knuffel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39