11 iï 11 Fifi Visser in Middelburg filmt mensen. Dichtbij, steeds op zoek naar het gevecht dat ze voeren om te leven. Ze heeft haast, het kan zomaar afgelopen zijn. 66 36 ZEELAND £F Na bijna vijftien jaar in Zee land is filmmaakster Fifi Visser ongetwijfeld een Be kende Zeeuwse. Door haar freelancer werk voor Om roep Zeeland. Maar zeker en vooral ook door eigen, spraakmakende producties. Zoals Stille Getui gen van de Slag om de Schelde, een documentai re van een uur waarin ook een Engelse piloot over zijn bommen op de dijk van Westkapelle vertelt. Vorig jaar werd haar verfilming van een verhaal uit de bundel Zondig in Zeeland be kroond op het festival Film by the Sea in Vlis- singen. En dan is er nog de in 2011 uitgebrach te filmdocumentaire 7loee Levens: een indruk wekkend portret van haar ouders, die voor het 25ste achtereenvolgende jaar naar Chili reizen om daar hun in 1985 verdwenen zoon Maarten op te sporen. Hun verdwenen zoon, dat wil ook zeggen: Fifi's verdwenen broer. Ze moet een gaatje in haar agenda zoeken. Druk druk. Met filmen, dat spreekt voor zich. Maar ook met begrafenissen. Twee heeft ze er deze week, in Amsterdam en Rotterdam. Dat kost tijd vanuit Middelburg, reken maar een dag per afscheid. Een begrafenis laat je niet schieten, haar moeder heeft dat een leven lang voorgeleefd. Als je niet gaat, krijg je er la ter spijt van. Eén van de overledenen was de zoon van vrienden van haar ouders. Haar leef tijd. Hij is van een flat gesprongen. We gaan in de keuken zitten. Let op de afstap jes, zegt ze, als we door de gang naar de achter kant van het huis lopen. Een monumentaal pand, hartje Middelburg in de schaduw van de Lange Jan, vlakbij de Gistpoort van het ab dijcomplex. Loesje siert de klep van de brie venbus: 'Geen reclame, wij hebben alles al'. Het huis bleef wonderwel overeind toen in mei 1940 vrijwel alles in de directe omgeving in een puinhoop veranderde. Een huis met een geschiedenis die zo'n vier eeuwen terug gaat. Waar aan niveauverschillen en plafond verspringingen te zien is dat er in de loop der tijden verbouwd en uitgebreid werd. Een le vende woning, die het verleden zichtbaar draagt. De keuken is er als laatste uitbouw bij gekomen. Kater Tinus staat zijn stoel met zichtbare te genzin af. Even later vindt hij een schoot. Fiji, die naam kom je niet vaak tegen. „Formeel is het Friederike, naar mijn Oosten rijkse grootmoeder aan vaderskant. Ik had ook een Spaanse overgrootvader en een Finse over grootmoeder. Heel Europa komt in mij sa men. Mijn oudere zus Annemarie wordt Mimi genoemd. Dus in ons gezin hadden wé Mimi en Fifi. Dat komt door mijn broer Maarten, die toen hij klein was de namen Annemarie en Friederike niet uit kon spreken. Hij zei Mi mi en Fifi. Op de middelbare school dacht ik op een gegeven moment: het is tijd om Frie derike genoemd te worden. Maar dat werkte niet, iedereen bleef Fifi zeggen. Toen heb ik het maar zo gelaten. Dat geldt ook voor Mimi, die in New York woont. Vroeger werd ik er wel mee gepest: Fifi, het hondje van de buur vrouw. Nu vind ik mijn naam handig. Er is niemand ter wereld die Fifi Visser heet, dat is makkelijk als je googelt, ik ben heel goed vind baar." Je noemt al even je twee jaar oudere broer Maar ten. Meteen na zijn middelbare school ging hij in 1985 trekken in Zuid-Amerika. In Chili verdween hij. Missing presumed dead - vermist, waarschijn lijk dood, dat was de boodschap die jullie thuis kre gen. Hij is nooit gevonden. Zo'n drama is waar schijnlijk cruciaal in je leven. „Ik was zestien, toen dat gebeurde. Eerlijk ge zegd weet ik niet zo goed hoe mijn leven an ders gelopen zou zijn, als dit niet gebeurd was. Mijn zus, die had op dat moment nog nooit bedacht dat er wel eens iets ergs zou kunnen gebeuren. Zij was helemaal van de kaart. Voor mij lag dat anders. Ik had toen al bedacht dat het leven je niet alleen maar toe zou lachen. Er kan iets gebeuren, je leeft op een moeras - met zulke grote thema's en ge dachten liep ik toen wel rond. Daarom heeft de verdwijning van Maarten me niet uit mijn schoenen geblazen." „Kort daarna ben ik een jaar in een inrichting voor verstandelijk gehandicapten gaan wer ken. Dat was meteen na mijn havo-examen, ik was uitgeloot voor de School voor Journa- lisriek. Mijn ouders zeiden: ga toch reizen, of ga iets met muziek doen. Ik betwijfel of Maar- tens verdwijning iets met mijn keuze voor die vorm van hulpverlening te maken heeft. Ik ging in een inrichting wonen, in Wouden berg. Ik heb daar voor een groep van veertien volwassen mannen gestaan. Sommigen waren agressief, ik heb kopstoten gekregen. Omdat ik vond dat de patiënten meer persoonlijke aandacht verdienden en ik mijn grote mond niet kon houden, maakte ik niet niet echt vrienden met de groepsleiding die er al hon derd jaar werkte. Na dat jaar was voor mij dui delijk: dit is geen werk dat ik mijn hele leven wil doen. Toen werd ik wel op de School voor Journalistiek ingeloot." Je basis ligt in Rotterdam. „In Kralingen, een chique wijk. Wij woonden in het enige rijtjeshuis. Ik had al snel een dub bel gevoel over het wonen daar. Op de lagere school kwamen kunstenaars gastlessen geven. Wat doet je vader, vroegen ze aan elk kind in mijn klas. Directeur, manager, coördinator. Toen dacht ik al: er zit niemand tussen die echt iets maakt. Als 10- of 11-jarige had ik al het gevoel: dit is niet de echte wereld, hier Er is niemand ter wereld die Fifi Visser heet Dat is makkelijk als je googelt blijf ik niet. Mijn vader werkte bij de Hol land-Amerika Lijn, hij deed personeelszaken, was dus ook geen maker. Maar we kwamen door hem wel vaak in de haven, het gebied waar nu hotel New York is. Van havens en schepen gaat mijn hart nog altijd sneller klop pen. Daardoor heb ik ook een warm gevoel voor Vlissingen. Niet lullen maar poetsen, die mentaliteit spreekt me wel aan. Rotterdam trekt ook nog. Misschien gaan we nog wel eens terug. Naar Katendrecht bijvoorbeeld. Nu is dat een hippe wijk, vroeger was het de hoerenbuurt. Ik heb daar voor het eerst van mijn leven een hoer gezien, mijn ouders leg den uit wat ze deed, nou, dat vond ik toch wat, ongelooflijk." Hoe ben je als echte randstedeling in Middelburg terechtgekomen? „Ik woonde met mijn huidige man Gijs in Am sterdam. Een appartementje drie hoog. Ik werd zwanger, we kregen een tweeling, twee zoontjes, Daan en Melle. En toen brak de tijd aan dat ik met een dubbele buggy en een tas vol boodschappen bij onze voordeur aan kwam. Eerst een baby, of toch maar eerst de boodschappen naar boven? Het appartement was bovendien erg gehorig. We zijn rond gaan kijken, en hadden bijna iets in Hilversum ge kocht. Maar het was zo'n dag: we konden het centrum van de stad niet vinden en op zoek naar iets te eten kwamen we bij de verkeerde Griek terecht. Op de terugweg zei Gijs: 'Nou, dan woon ik nog liever in Zeeland'. Voor mij was dat een doorbraak: hè hè, er is leven bui ten de Randstad. We werkten op dat moment allebei als freelancer. Gijs als fotograaf, ik na een vaste baan bij Radio Noord-Holland als freelance documentairemaakster voor de ra dio, onder andere het KRO-programma Damo- kles. Voor ons werk waren we niet plaatsge bonden. Op onze zoektocht kwamen we in Middelburg terecht, in café Desafinado, met uitzicht op het huis waar we nu zitten. Je zult daar maar wonen, zeiden we tegen elkaar. We hebben contact opgenomen met de toenmali ge bewoners, ze moesten hun prijs nog bepa len. Die bleek uiteindelijk ver boven ons bud get te liggen. Ik kon wel huilen. Uiteindelijk vroegen ze naar ónze maximumprijs, en mochten we het toch kopen. Net voor de mil lenniumwisseling zijn we verhuisd." En, geen spijt? „Ik ben blij dat we voor een stadje hebben ge kozen. Soms loop ik op één dag wel vier keer bij de winkel om de hoek binnen, omdat ik wéér wat vergeten ben. Dat kan niet als je op het platteland of in een dorp woont. „Er is een andere kant. Hier vlakbij werd een gemeenteperkje opgeruimd. Ik overlegde met de gemeentemannen die daar bezig waren: als jullie die lavendel en rozen toch weggooien, zou ik misschien... Met een bakfiets, onze ba- Er kan iets gebeuren, je leeft op een moeras door Jan van Damme Fifi Visser (Rotterdam 1969) is filmmaakster in Zeeland. Ze kreeg landelijke bekendheid met haar documentaire Twee Levens (2011), over de zoektocht van haar ouders naar hun in Chili verdwenen zoon Maarten. Fifi woont met fotograaf/ filmmaker Gijs Haak in Middelburg, ze hebben twee zoons (een tweeling) en een dochter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36