Ouderen willen servicebus niet kwijt Wandeling in park Toorenvliedt Schouwburg vol talent 66 Je kan het allemaal gemakkelijker uitzoeken nu de archieven digitaal ontsloten zijn ♦V BOUWENSE MINIOPSLAG BODEM GEEFT GEHEIMEN PRIJS 32 WALCHEREN Veere presenteert Zonatlas Na tien jaar onderzoek door talrijke deskundigen en vrijwilligers is 't Hof Ravestein in oude luister hersteld. www.bouwenseminiopslag.nl KOUDERKERE - De gemeente Veere lanceert dinsdag 18 maart in Kou- dekerke de eerste Zonatlas in Zee land. Met de atlas kunnen inwo ners in één oogopslag zien of hun dak geschikt is voor zonnepane len. De atlas houdt rekening met de hoogte van gebouwen, bomen, dakoppervlak, hellingshoeken en hoeveelheid zon. Ook wordt de te- rugverdientijd voorgerekend. Belangstellenden kunnen de Zon atlas, uitgegeven door het Klimaat- verbond, aanschaffen tijdens een informatieavond op 18 maart in de Couburg. Aanvang 20 uur. Aanmelden via: www.zoneffect.nl. GRIJPSKERKE - Koop je een verval len boerderij, kom je er achter dat je bent neergestreken op een his torische toplocatie: ooit een bui tenplaats uit de VOC-tijd, gele gen op een landgoed dat tot de middeleeuwse bezittingen van Anna van Bourgondië moet heb ben behoord. Dat overkwam het echtpaar Henk en Willemien van Montfrans na dat het in 1998 bij Grijpskerke een voormalig boerenhuis begon op te knappen om het in gebruik te kunnen nemen als vakantiehuis. „Toen we het erf aan het bewer ken waren om er een tuintje aan te leggen, stuitten we al snel op resten van kelders. We vonden middeleeuwse schouwstukken, en overal zaten van die geglazuur de kloostermoppen in de grond", vertelt Willemien van Montfrans. En toen, op een mooie dag in de zomer van 1999, draaide de vorige eigenaar, Krijn Geschiere, met zijn fiets het erf op. Hij liet een fo to zien van een oude kaart. „Toen snapten we ook waarom we steeds, op de omringende akkers, natte plekken bleven zien. Dat wa ren ooit vijvers geweest." Een be zoekje aan het Zeeuws Archief bracht meer wetenswaardigheden aan het licht: Henk en Willemien van Montfrans bleken - na hun pensionering - te zijn neergestre ken op de resten van de Vergeten' buitenplaats 't Hof Ravestein. Sindsdien draafden talrijke des kundigen op, archeologen en ge schiedkundigen, professionals en vrijwilligers, om onderzoek te doen naar de geschiedenis van de plek, verscholen in de akkers tus sen Grijpskerke en Poppendam- me, aan het eind van de doodlo pende Ravesteinweg. Duidelijk werd dat daar al in de middeleeu wen een boerderij moet hebben gestaan: Millegems hofstede. In de VOC-tijd begon het echtpaar Ferleman-de Maurgnault er met de aanleg van een buitenplaats, met oprijlaan, met een vierkant 'eiland', omgeven door een gracht, met waterpartijen, beplan te lanen en singels. Daarna moet hun geld zijn opgeraakt. Want het kwam er niet meer van een herenhuis op het 'eiland' te bou wen, en het lukte ook niet meer een geometrische tuin te vol tooien. De deskundigen nemen aan dat het VOC-schip De Raves- teyn, waarvan het wrak eind vori ge eeuw werd teruggevonden bij de Maldiven, naar de buitenplaats is vernoemd. Het echtpaar Van Montfrans, dat besloot de hoeve permanent te gaan bewonen, kocht de akkers aan en bracht die - samen met de Stichting Landschapsbeheer - weer terug in historische staat: met eiland, vijvers, grachten en la nen. Gisteren bracht het echtpaar een rijkgeïllustreerd boek uit - ge schreven door Tiny Polderman - waarin de resultaten van al het ar cheologisch en historisch onder zoek op leesbare wijze zijn samen gebracht. MIDDELBURG - Tweehonderd vooral oudere Middelburgers verzetten zich tegen het opheffen van de ser vicebus tussen Middelburg-Noord en het NS-station. Zij hebben giste ren een petitie aangeboden aan ge deputeerde van openbaar vervoer George van Heukelom. De provincie is verantwoordelijk voor het openbaar vervoer en heeft samen met de gemeente Middelburg de servicebus in het leven geroepen omdat gewoon vervoer te duur was geworden. Deze bus is gratis en wordt veel gebruikt door bewoners van Hof ter Veste en de Veerse Poort. Maar ook door studenten die in het oude Roggeveenhuis wonen, benadrukt één van de onderteke naars. „En door familieleden die bij ons op bezoek willen komen. En door mensen die vanaf het station naar het Gasthuis en het medisch cen trum moeten. Als de servicebus vervalt, moeten zij uitstappen in de Koestraat en de rest lopen. Dat kan niet." Robert Drost overhandigde de pe titie aan Van Heukelom. 'Wij wil len mobiel blijven', heet de peti tie. Omdat het verdwijnen van de bus een verlies aan mobiliteit zou betekenen terwijl de overheid juist wil dat mensen langer zelf standig blijven wonen. Van Heukelom luisterde goed naar de ouderen, daartoe aangezet door zijn moeder, zei hij. „Die is 87 en gebruikt zelf de buurtbus op Schouwen-Duiveland vaak. Ze heeft me gemaand goed naar u te luisteren." Volgens Van Heukelom is er in ie der geval tot het einde van het jaar tijd om na te denken over een oplossing. „Zolang blijft de bus in ieder geval rijden. En voor de zo mer weten we welk bedrijf het openbaar vervoer vanaf 1 januari gaat verzorgen en wat die met de servicebus gaat doen. Ik beloof dus dat we met elkaar in gesprek blijven." Hij was aangenaam verrast door de bereidheid van de onderteke naars om te gaan betalen voor de busritten - een vast tarief van één euro bijvoorbeeld. De gedeputeerde zei ook dat hij met de gemeente Middelburg al gaat overleggen. Dat vond Piet Kraan van de LPM goed om te we ten. De LPM heeft de petitie on dersteund met een open brief aan het provincie- en het gemeentebe stuur. „We hebben dus invloed en daar zullen we gebruik van ma ken." Ook de initiatiefnemer van de pe titie, Robert Drost, was te spre ken over de reactie van Van Heu kelom. „Ik had verwacht dat het helemaal dichtgetimmerd zou zijn, maar dat blijkt niet het geval. Dus iedere actie helpt." MIDDELBURG - Een'ervaren IVN- gids neemt belangstellenden van daag mee op een wandeling door het heringerichte park van de bui tenplaats Toorenvliedt aan de Koudekerkseweg in Middelburg. Het gebouw dateert uit 1726. Ver trek is om 13.30 uur vanaf de nieu we ingang van het park. Deelna me kost drie euro. Ós T: 0118-613713 Vervallen huis bij Grijpskerke blijkt hofstede MIDDELBURG - Tijmen Jongepier speelt samen met zijn broer 'Viva Mexico' tij dens CSW Got Talent. Voor een bomvolle Stadsschouwburg traden gister avond leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren op. In to taal waren achttien 'acts' doorgedrongen tot de finale. Eén van de deelnemers was Isabel Provoost die onlangs nog landelijke bekendheid kreeg als Analiste in The Voice Kids. Maar er werd in de schouwburg niet alleen pop (en zelfs opera) gezongen. Breakdancers, instrumentalisten en zelf tumblers (acroba tiek op de lange mat) lieten hun talenten zien. foto Lex de Meester door Henk Postma Willemien van Montfrans t Hof Ravestein, Boerderij - Buiten plaats - full colour, 90 pagina's, 10 eu ro, te koop o.a. bij het Zeeuws Ar chief, boekhandel De Drvkkery en At tent supermarkt Grijpskerke. door Maurits Sep Wilt u meer leefruimte in uw woning of uw woning opruimen voor een snellere verkoop? - Scherp tarief - Met de (vracht)auto tot aan de opslagunit - Geen opzegtermijn - Gratis vervoer - Beveiligd en verwarmd Q NU 12 m3 afmeting 2 m x 2.50 m x 2.40 m 45,- PER MAAND Vraag naar de voorwaarden m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32