T©0S PZC o Duurzame idealen Essent blijken te hoog gegrepen voor RWE II II II II II 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! KINDEROMBUDSMAN Het aantal kinderen dat in armoede opgroeit, blijft stijgen. Maar er wordt nu wel echt iets aan gedaan. -1 BP PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O T: 088-0139995 DEN HAAG - Het slechte nieuws: het aantal minderjarigen dat in ar moede opgroeit, wordt steeds gro ter. Volgens het rapport 'Kinde ren in Tel 2014' zijn het er inmid dels 197.000 en dat aantal zal de komende jaren waarschijnlijk blij ven stijgen. Het goede nieuws: steeds meer ge meenten maken speciaal beleid om die kinderen te helpen. „Vouchers voor winterkleren, gra tis zwemles, lidmaatschap voor een sportclub. Eerst waren er vrij wel geen gemeenten die dat alle maal in één pakket aanboden, nu gaat de ene na de andere gemeen te om", zegt kinderombudsman Mare Dullaert. Om met het slechte nieuws ver der te gaan: in de periode 2009-2012 (de meest actuele cij fers) is het aantal kinderen dat op groeit in een gezin met een bij standsuitkering met meer dan 10 procent gestegen. De jaren daar voor daalde dat cijfer juist sterk: van 252.000 in 2000 tot 175.000 in 2009. Het is geen probleem dat al leen in de grote steden speelt: de armste wijken voor kinderen om in op te groeien liggen in Leeuwarden, Groningen en Amersfoort. „De armoede waar die kinderen in leven, gaat vaak gepaard met onderwijsachter stand en meldingen van kinder mishandeling", meldt het rapport van het Kinderrechtencollectief, waarin onder meer Defence for Children, Unicef en Terre des Hommes samenwerken. Het gaat om een groep kinderen die niet el ke dag warm eten krijgt en waar niet altijd geld is voor nieuwe kle ren op momenten dat die wel no dig zijn. Kinderen die door geldge brek niet mee kunnen op school reis en niet kunnen sporten en daardoor in een isolement ko men. Het Kinderrechtencollectief wil dat gemeenten beleid maken dat specifiek op kinderen is ge richt, waardoor de hulp niet wordt overgelaten aan goedwillen de burgers. „Sommige gemeenten zeggen nog steeds: er zijn hier par ticuliere initiatieven, zoals een voedselbank, en daar redden we het mee", aldus een woordvoer ster. Wat beter is: gemeenten stel len een 'minimum-kindpakket' WANNEER BEN JE ARM? op waarin niet alleen kleren en sport, maar ook biebpas en open baar vervoer worden geregeld." Het is een oproep die kinderom budsman Dullaert driekwart jaar geleden ook deed. Het werkt, zegt hij. „Twee weken geleden heeft Amsterdam zo'n pakket ingesteld, twee weken daarvoor Rotterdam. We zitten nu op ongeveer 10 pro cent van de gemeenten." Zo'n kindpakket heeft een paar voordelen, vindt Dullaert. Kinde ren sneeuwen op die manier niet onder in een algemeen armoede beleid dat zich vooral op hun ouders richt. „En door geen geld, maar goederen of diensten aan te bieden, wordt voorkomen dat het geld door ouders wordt gebruikt om ergens een gat te dichten." Of om een nieuwe iPhone toch belangrijker te vinden dan nieu we kinderkleren. „Over twee we ken komen we ook met een hand leiding voor gemeenten hoe ze de kinderen er zelf beter bij kunnen betrekken. We hebben de kinde ren gevraagd wat ze zelfbelang rijk vonden. En dan blijkt dat kin deren in grote steden heel graag een abonnement voor het open baar vervoer willen, omdat ze an ders nergens meer kunnen ko men en eenzaam worden." De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) bevestigt het beeld dat steeds meer gemeenten voor een specifiek kinderarmoede- beleid kiezen. „Maar niet alle ge meenten willen dat, veel houden vast aan een algemeen armoedebe leid zonder specifieke doelgroe pen", stelt een woordvoerder. Een specifiek kinderbeleid kan het leven van een kind beter ma ken, zijn kansen verderop in dat leven verbeteren, maar het lost niet de armoede op waarin ze ver keren. Dat ligt aan het gebrek aan inkomen van hun ouders. Kinder ombudsman Dullaert: „Ik hoop oprecht dat als we uit de crisis ko men deze cijfers weer dalen." De eindrapportage werd gisteren naar de provincies Overijssel, Noord-Brabant, Limburg, Flevo land, Groningen, Drenthe en tien tallen gemeenten gestuurd. Het betreft de voormalige aandeelhou ders van Essent. Die hebben geza menlijk miljarden geïncasseerd met de verkoop van Essent aan RWE in 2009. Bij die verkoop toonden de aandeelhouders zich bezorgd over het grijze imago van RWE. Er werden bindende afspra ken gemaakt die ervoor moesten zorgen dat de duurzame ambities van Essent overeind zouden blij ven, de stichting Essent Sustaina- bility Development zou daarop toezien. De stichting is opgehe ven, de vraag is nu hoe RWE het heeft gedaan. Niet goed, zo blijkt. Al moet erbij worden gezegd dat de energiewereld na de overname drastisch wijzigde. De economie stortte in, Duitse kerncentrales moesten dicht, de stroomprijs kel derde zodanig dat zelfs betaald moest worden om stroom op de markt te brengen. De vraag is nu of de voormalige aandeelhouders RWE gaan beboeten voor het niet voldoen aan de voorwaarden. Dat kan uiteindelijk in totaal nog eens 40 miljoen euro opleveren. GroenLinks in de zes provincies zegt in een reactie niet verrast te zijn, wel teleurgesteld. „Veel men sen gaan hun baan bij Essent ver liezen en duurzame energie-op wekking blijkt niet in goede han den te zijn bij RWE", aldus Ro bert Jansen, GroenLinks-statenlid in Overijssel. EF bOMINEE: moorö els borst is straf vaki ®o& ER SCHIET al EEN ARRESTATIETEAM VOOR BE HEMELPOORT TE STAAN... Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief Maak iemand abonnee op www.pzc.nl/abonneewerftabonnee www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Armoede treft meer kinderen door Freke Remmers en Cyril Rosman illustratie Mark Reijntjens Arm zijn in Nederland is ook een kwestie van definitie. De onderzoe kers van Kinderen in Tel vinden een gezin (met twee kinderen) dat het met een bijstandsuitkering van 1.323 euro per maand of min der moet doen, arm. Dat leidt tot 197.000 kinderen in armoede. Het Sociaal Cultureel Planbureau neemt 1.810 euro als grens: dat le vert 384.000 kinderen op. Kinderen in Tel maakte ook een ranglijst met gemeenten: kinderen zijn het best af op Schiermonnik oog en het slechtst in Rotterdam. www.pzc.nl/binnenland De hele ranglijst met gemeen ten door Raymond Korse DEN BOSCH - De duurzame ambi ties van Essent zijn na de overna me door RWE niet waargemaakt, blijkt uit een eindrapportage van een duurzaamheidsstichting van Es sent. De uitstoot van C02is toege nomen, de productie van duurza me energie is juist afgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2