Annuïtair versus lineair aflossen Het voordeel van de laatste der Mohikanen zijn 18 WERKEN Om van hypotheekrente aftrek te profiteren, moet iedereen die sinds begin 2013 een nieuwe hypotheek afsluit annuïtair of li neair aflossen. Wat is daarbij de slimste keuze? Die vraag is actu eel omdat aflossen het nieuwe mantra van de overheid is. Kon je tien jaar geleden nog redelijk een voudig een volledig aflossings- vrije hypotheek afsluiten, wie nu voor het eerst een woning koopt, moet de lening in dertig jaar tot de laatste cent aflossen om te blij ven profiteren van hypotheekren teaftrek. Ook huiseigenaren die gaan verbouwen of naar een duur dere woning verhuizen, moeten de nieuwe lening volledig aflos sen. Huizenbezitters kunnen kie zen tussen annuïtair of lineair af lossen. Bij een annuïtaire hypo theek betaal je - bij gelijkblijven de rente - een vast bedrag, maar verandert de verhouding van ren te en aflossing gedurende de loop tijd: het rentedeel wordt kleiner en het aflossingsdeel groter. Je netto maandlasten worden jaar lijks iets hoger, omdat je door het dalende rentedeel steeds minder hypotheekrenteaftrek krijgt. Bij een lineaire hypotheek betaal je maandelijks een gelijk deel aan aflossing plus daar bovenop de rente. Bij deze manier van aflos sen zijn je maandlasten in het be gin hoog en dalen ze in de loop van de tijd, omdat je door de da lende schuld steeds wat minder rente betaalt. Volgens Vereniging Eigen Huis (VEH) kiest 95 procent van de huiseigenaren voor annuïtaire af lossing. Dat komt vooral door de lage beginlasten. Huizenbezitters hopen dat de toenemende maand lasten opgevangen worden door groei van het inkomen. Maar ze lo pen wel veel geld mis door mas saal te kiezen voor de annuïteiten hypotheek. VEH becijferde dat je voor een huis van twee tot tweeënhalve ton al snel 20.000 tot 30.000 euro goedkoper uit bent met een lineai re hypotheek, omdat je dan de schuld sneller aflost. Lineair aflos sen biedt nog meer voordelen. Doordat sneller wordt afgelost, verklein je de risico's van lagere inkomsten door de komst van kin deren, een scheiding of arbeidson geschiktheid. Ook ben je minder kwetsbaar als de huizenprijzen da len. Voorwaarde is wel dat je de hoge maandlasten in het begin kunt op brengen. Zeker voor starters is dat vaak lastig. „Starters die een li neaire hypotheek kunnen opbren gen, zijn echt een uitzondering", stelt woordvoerder Jill Aalders van De Hypotheken Het bedrag dat je kunt lenen, kan NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN naam Cor Essers (59) woonplaats Nijmegen opleiding grafische opleidingen laatstvervulde beroep DTP'er zonder werk van oktober 2009 tot en met maart 2012 nieuwe baan presentator drukkerij bij Nederlands Openluchtmuseum Nee, Cor Essers draait er niet omheen. Waarom zou hij ook? Het is nu eenmaal een feit dat de Nijmegenaar een loodzware perio de beleefde ngdat hij in oktober 2009 werkloos werd. „Hoewel er al een tipje van de sluier was op gelicht, kwam de mededeling dat het einde oefening was toch nog keihard aan", zegt de 59-jarige ex- DTP'er. „Ik werkte 31 jaar bij een en hetzelfde bedrijf, was 54 jaar en vreesde de toekomst. Zou ik nog wel werk vinden?" Het leverde slapeloze nachten op. „Natuurlijk probeer je de moed er in te houden, maar zeker zo'n be gintijd lijkt veel op een rouwpro ces. Ik voelde me besodemieterd, belazerd, in de steek gelaten. Ik had een heel goede jobcoach bij het UWV en die zei op een gege ven moment: 'Cor, je moet er niet wakker van gaan liggen, daar moe ten we iets aan doen'. Via hem ben ik toen bij een therapeute be land en de gesprekken daar deden me heel erg goed." Het leverde nieuwe hoop, energie en vertrouwen op. Uitnodigingen voor sollicitatiegesprekken ver sterkten dat. „Al is het vervelend dat je uiteindelijk nummer 2 bent. Kun je bij wijze van spreken net zo goed nummer 44 worden." Bij het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem was Cor Essers wel dé kandidaat voor de baan van presentator van de drukke rij, maar hij zag daar uit eigen beweging van af. „Want ik wil de mijn eigen glazen niet in gooien. Het was een contract voor zeven of acht maanden, zonder duidelijkheid wat daar na zou gebeuren. Maar als je in een nieuwe baan na meer dan zes maanden weer op straat komt te staan, verspeel je je oude uitkeringsrechten. Dat wilde ik niet. Maar ik gaf wel direct aan dat ik wel vrijwilli gerswerk wilde doen als ze ie mand zochten." 'Daar hoor ik nooit meer wat van', dacht de Nijmegenaar. En kele maanden later was het ech ter zover. De persoon die in Es sers plaats was aangesteld, vol deed niet en was al binnen de proeftijd vertrokken. „Die was ook tien jaar jonger. In de druk kerij hier laten we oude boek drukkunst zien. Ik begon vroe ger als handzetter, ben een van de laatsten der Mohikanen op dit gebied. Daarom kan ik goed uitleggen én laten zien hoe een en ander vroeger in zijn werk ging. Dat is een heel groot voor deel geweest." Vrijwilligerswerk is leuk, maar nog geen betaalde baan. Die kwam er in maart 2012 echter alsnog. „Het kwam toevallig ter sprake en ik liet vallen dat ik zo'n contract nu wel wilde. Ik was zo langzamerhand ook wel gaan inzien dat een 'norma le' baan er voor mij waarschijn lijk toch niet meer inzat." Binnen de kortste keren was het geregeld. Essers is toe aan zijn derde contract en hoopt dat het resulteert in een vaste aanstelling. „Het is enorm leuk werk, met heel fijne collega's en in een prachtige omgeving. Ik werk negen maanden per jaar 28 uur per week, wat neer komt op een gemiddelde van 22,5 uur. Het is geen vetpot, maar ik kan er goed van leven. En belangrijker: je voelt weer voldoening in je leven." TIPS HINTS Geen idee waar het geld elke maand weer blijft? Krijg voorgoed grip op je uitgaven met een digitaal huishoudboekje. Banken verdienen aan jou. Ze hebben er geen baat bij te waarschuwen tegen rood staan Veel mensen hebben geen idee waar hun zuurverdiende geld blijft. Maar als ze consequent bijhouden wat er binnen komt én uitgaat, kan het gat in de hand worden gedicht. Essentieel hulpmiddel: het ouderwetse huishoudboekje. Tegenwoor dig in veel digitale varianten verkrijgbaar. „Hoe meer grip je op je geld hebt, des te be ter je ermee omgaat", vertelt Annemarie Koop van Nibud, de nationale budgetvoor- lichter. „Een huishoudboekje geeft een goed overzicht van wat je verdient en waar aan je je geld weer uitgeeft. Het maakt niet veel uit of dat digitaal is of dat je alles in een schrift bijhoudt. Kies iets waarbij je je prettig voelt en wat voor je werkt." Zoals (gratis, online) AFAS Personal. Na het importeren van je bankafschriften, kun je in een uur een mooi overzicht van in komsten en uitgaven op je beeldscherm to veren. Inclusief een vergelijking met wat anderen zoal besteden. Dit huishoudboek je geldt met ongeveer 250.000 actieve ge bruikers als de populairste in Nederland. Cashflow.nl is een goede tweede en wordt uitgegeven door softwarebouwer Invers. Deze ondernemingen bieden naast gratis software ook uitbreidingspakketten aan. Daarmee breng je nog gedetailleerder je fi nanciële handel en wandel in kaart en stel je zelfs een prognose op. AFAS rekent in het betaalde pakket bijvoorbeeld keurig voor je uit wat straks je pensioen is en hoe zich dat tot je uitgaven verhoudt. Een be taald pakket, dat samen met het Nibud werd ontwikkeld, kost bij AFAS vanaf 2,99 euro per maand. Cashflow.nl rekent voor het extra pakket vanaf 1 euro per maand. Inmiddels hebben diverse grote banken als ING en Rabobank een eigen versie van een budgetteringsinstrument aan internetbank- rekeningen gekoppeld. Het voordeel ervan is, dat je geen financiële gegevens op inter net hoeft over te hevelen naar het digitale van den Berg door Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos en in deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma Blijf in (vrijwilligers)werkproces Ca hulp/therapie niet uit weg Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een mail naar geld@depersdienst.nl op je geld Rik ten Wolde van AFAS door Arnoud Corneiissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18