L Kwaliteit van de friet wordt streng bewaakt 16 17 DE WERKPLEK Het liefst zou je vanaf een wolk toekijken hoe je kinderen met je erfenis omgaan; dat ze geen ruzie maken over dat antieke kastje en dat ze je postzegelverzameling niet op Marktplaats zetten. Als je wilt dat je spullen na je dood goed terechtkomen en er geen ruzie ontstaat, doe je er goed aan een testament te maken en daarin een execu teur benoemen. Die krijgt tot taak alles rond het overlij den en de nalatenschap te regelen en moet verantwoording afleggen aan erfgenamen. Het is meestal een hele klus en niet ieder een is geschikt vöor die taak. Je moet tact, financieel inzicht en overwicht hebben. Je kunt een executeur benoemen die alleen de uitvaart regelt, een beheersexecuteur en een executeur-afwikkelingsbewindvoer der. Dat laatste gebeurt vooral als de erfge namen te jong zijn of niet in staat worden geacht het geërfde vermogen te beheren. Sinds 2003 kan een executeur niet meer be noemd worden met een schriftelijke verkla ring. Je moet ervoor naar de notaris om een testament op te laten maken met daar in de taken van de executeur. Vraag van te voren of degene die je die taak wilt geven die ook aanvaardt. Het is verstandig een re serve-executeur te benoemen, want na het overlijden kan de gekozen executeur beslui ten de taak toch niet op zich te nemen. De executeur hoeft het niet voor niets te doen. Hij heeft recht op een wettelijke ver goeding van zijn werkzaamheden van 1 pro cent van de nalatenschap. Als het om een bewerkelijke executele (de afwikkeling van een erfenis) gaat, is dat misschien een ma gere beloning. In het testament kan daar om ook een vergoeding per uur of een an der bedrag worden afgesproken. Hoe duidelijker de wensen van de erflater, des te makkelijker de taak van de execu teur. Dat begint al bij kiezen voor crematie of begrafenis, welke uitvaartondernemer en welke mogelijkheden de eventuele uit vaartverzekering biedt. Beginnen met een discussie tussen de erfgenamen over kos ten van een luxe of minder luxe uitvaart, is een slechte start. Een executeur hoeft niet alles zelf te doen. Hij kan in overleg met de erfgenamen de hulp inroepen van de notaris, een boekhou der, een accountant, een taxateur of een makelaar: allemaal kosten die ten laste ko men van de erfenis. Daarover moet hij wel afspraken maken met de erfgenamen. Hoe lastig dat is, merkt Joop. Hij is tot execu teur benoemd voor de nalatenschap van zijn vader, die weduwnaar was. Zijn zus Irene vertrouwt hem dat niet helemaal toe en belt voortdurend met de notaris. Als Joop dat merkt, bespreekt hij met zijn vijf broers en zussen dat niet ieder afzonderlijk met de notaris moet gaan bellen. Dat loopt in de papieren en gaat ten koste van hun erfdeel. Beter is het samen één afspraak met de notaris te maken. Als er veel schulden zijn, ligt het voor de hand dat erfgenamen de erfenis niet met een aanvaarden. De erfgenaam kan de erfe nis aanvaarden, verwerpen of beneficiair aanvaarden. Dat laatste betekent dat de erf genaam aanvaardt onder de voorwaarde dat er meer baten dan schulden zijn. Orga nisatie voor goede doelen zullen altijd ben eficiair aanvaarden. Als de executeur kan aantonen dat het saldo van de nalaten schap positief is, kan hij de zaken gewoon afwikkelen. Als hij dat niet kan aantonen, wordt de nalatenschap afgewikkeld als een TAKEN VAN DE EXECUTEUR soort faillissement en eindigt zijn rol als executeur. Het mooiste is natuurlijk als een executeur de klus ten einde kan breng en in de geest van de overledene. Geld&werk w door Agnes van Brussel illustratie Mark Reijntjens Houd na dood regie over je bezit Binnen een week Executele (afwikkeling van erfenis) al of niet aanvaarden en erfgenamen informeren. Uitvaart regelen. Naar de notaris voor een verklaring van erf recht of verklaring van executele. Binnen drie weken Nagaan of saldo van de erfenis positief is. Praktische zaken regelen rond huis en huis houding; lopende financiën van overledene (huur, gas en licht, post, toegang tot bankre keningen). Was overledene bewoner van een verzorgingshuis of verpleeghuis, dan hebben de erfgenamen zeven dagen om de spullen van de overledene weg te halen. Erfgenamen informeren over inhoud testa ment. Daarna Inventariseren wat tot nalatenschap hoort. Kijken of er voldoende geld is om schulden te voldoen. Inboedel naar de wens van de overledene of in overleg met de erfgenamen verdelen, ver kopen of laten taxeren. Aangifte inkomstenbelasting, erfbelasting. Rekening en verantwoording maken met overzicht van uitgaven en ontvangsten. Tot slot Verdeling van de nalatenschap onder kwitantie en décharge van executeur. Esther van As en Joline Kronenburg-De Jonge - De rol van de executeur. Consumentenbond. reageren? \jSr geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15