Problematiek kleine middenstand op tafel Actiepunten binnenstad Frans paradijsje dicht bij huis! BEVELANDEN en THOLEN 35 HAARWERKEN Landelijke primeur Huis van inwoner 's-Heer Hendrikskinderen is eerste energieneütrale bestaande woning. of Kapsalon de Jonge Eén ding weet ik zeker, mijn energierekening gaat nooit meer omhoog." aantal jaren geleden kwam de wo ning van Marten Wiersma aan de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Hen drikskinderen niet al te florissant uit een meting die deze krant deed. Een infraroodcamera legde diverse warmtelekken van het huis uit 1903 genadeloos bloot. Geen goede reclame voor de toen malige GroenLinks-gedeputeerde. Hoe anders is dat nu. Wiersma heeft zijn huis drastisch gereno veerd en geïsoleerd en maakt nu uitsluitend gebruik van elektri sche energie die wordt opgewekt via zonnepanelen. Zijn gasmeter is daardoor werkeloos, dus die is gisteren met het nodige ceremoni eel uit zijn woning verwijderd. Het energieneutraal maken van de woning was een grote en kost bare klus. Zelfs het laten wegha len van de gasmeter en -leiding le vert een gepeperde rekening van het nutsbedrijf op. Maar het is het Wiersma allemaal waard, ook al zal hij de investeringen niet meer terugverdienen zolang hij nog leeft. „Eén ding weet ik zeker, mijn energierekening gaat nooit meer omhoog." Wiersma deed een beroep op bij dragen uit de Meer met Min- der-regeling en maakte gebruik van bedrijven die een compleet pakket van energiebesparende maatregelen en een energiezuini ge warmtepomp. Een volgende stap heeft hij ook al in gedachten: een eigen energieopslag. „Zodat ik ook niet meer afhankelijk ben van machthebbers." Wiersma, lijstduwer van Groen- Links voor de komende gemeente raadsverkiezingen, bracht tijdens de bijeenkomst in het naast zijn woning gelegen café De Vier sprong Als lijstduwer van Groen- Links in Goes ook een beleids punt onder de aandacht: minder gas uit Groningen, meer werk op lokaal niveau, meer comfort en kwaliteit in de bestaande woning voorraad en minder CO2 in de at mosfeer. Zaken waar GroenLinks werk van wil maken, lichtte lijst trekker Carel Bruring gisteren nog eens toe. „Wij willen een energieloket waar mensen met vragen over dit soort projecten te recht kunnen." Ook wees hij nog eens op de wens om het veld langs de Deltaweg (A256) vol te zetten met zonnepanelen, „een project wat zichzelf kan financie ren en bijna negenhonderd huis houdens van energie kan voor zien." De bijeenkomst in 's-Heer Hen drikskinderen leverde gisteren ook een landelijke primeur op. Di recteur Chris Bruijnes van Meer met Minder lanceerde namelijk de website www.energielabelat- las.nl. Daarop is voor alle wonin gen in Nederland een energiela- bel berekend. „Heel veel wonin gen zijn nog roodgekleurd, dus niet energiezuinig. Met deze site willen we mensen daar bewust van maken." In dorpen is dat vol gens Bruijnes minder, omdat daar de sociale cohesie groter is. „Je krijgt meer mensen mee, het is ook een potentiële markt voor lo kale ondernemers." Bewoners kunnen zelf hun label berekenen door op de site een aantal gege vens over de woning in te vullen. „Verschillende raadsleden heb ben uitgesproken hun schouders er onder te willen zetten. Hoe dat in de praktijk uitpakt, moeten we afwachten." Hoe moeilijk de mate rie ook is, Van Dijke gelooft dat er wel degelijk iets te winnen valt. „Als je met een aantal mensen bij elkaar zit en brainstormt dan kan daar toch echt iets uitkomen." stelt hij. Van Dijke kaartte de pro blematiek van de kleine midden stand al in december aan in de raad en was verbijsterd dat er met geen woord over de kwestie ('van basaal belang voor de samenle ving') werd gerept. Een tweede brief van zijn kant bracht de Thoolse raad deze week wel in be weging. Het onderwerp zal in commissieverband besproken gaan worden. Binnenkort wordt ook een detailhandelenquête uit gezet. De uitslagen daarvan wor den eind juni verwacht, aldus wet houder Frank Hommel. Studenten praten met Samenzangavond in vmbo-leerlingen de Grote Kerk Studenten van het Getijde Col lege gaan woensdag 26 maart praten met leerlingen van het vmbo, van 15 uur tot 17 uur in de Stadpoort te Goes. De bedoe ling is toekomstige mbo-leer- lingen in contact te brengen met de mogelijkheden die er zijn binnen economische oplei dingen en beroepen. Kerkdienst in de Bevelandse streektaal In 't Kerkje van Ellesdiek is morgen een 'oecumenische bieeênkomst'. Op deze derde zondag van de maand maart wordt in 't Kerkje een bijeen komst gehouden in een Zeeuw se streektaal, in dit geval in het Zuid-Bevelands. Het thema is 'Ouwe of roaie'. De bijeen komst begint om 14.30 uur. In de Grote Kerk in Tholen is vanavond een Datheensamen- zangavond. De avond bestaat uit samenzang van Psalmen in de berijming van Petrus Dat heen. Ds. C. van Krimpen ver zorgt de opening, meditatie en sluiting. Het orgel wordt be speeld door Pieter Heykoop. Aanvang: 19.30 uur. Voorjaarsmarkt in 's Landswelvaren In Tapperij 's Landswelvaren is vandaag van 09.30 tot 12.30 uur een voorjaarsmarkt. Er staan onder meer 'Geurtjes en meer', De Fruitsalon, de Dierenko- ning, Woondecoratie en Bel- ly-art kinderschmink. Van aan staande mama's kan de buik worden beschilderd. Voor elke aankoop is er een lootje. GroenLinks in Goes wil leeg stand in de binnenstad tegen gaan door de bestemmingen flexibeler te maken. Hierdoor wordt het volgens de partij een voudiger een pand 'gevuld' te houden. Dat is één van de twin tig actiepunten die GroenLinks voor de binnenstad heeft opge steld. Eigenaren van leegstaan de panden moeten met een spe ciale ontheffing of vergunning hun panden tijdelijk in strijd met de bestemming kunnen verhuren. GroenLinks wil on derzoeken of eigenaren zo no dig kunnen worden gedwon gen mee te werken aan ver huur van een leegstaand pand. Daarbij kan een leegstandshef fing tot de mogelijkheden be horen. pharosreizen r- ZATERDAG 15 MAART 2014 Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 www. kapsalonde jonge, nl Marten Wiersma Weg met die gasmeter door Luc Oggel 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Een door Esme Soesman THOLEN - Dat de Thoolse gemeen teraad de problematiek van kleine middenstanders in de kernen nu eindelijk daadwerkelijk gaat bespre ken, stemt Arjan van Dijke uit Sint-Annaland (directeur Ardi Keu kens en Sanitair) positief. GOES THOLEN ELLEWOUTSDIJK GOES KWADENDAMME jaruub t .v .1 W:fT, In de Elzas vindt u alles wat Frankrijk zo aantrekkelijk maakt. U logeert langs de Elzasser Wijn route, in Ammerschwihr. Binnen een half uur rijden vindt u vijf van de mooiste wijndorpen van de Elzas: Turckheim, Eguisheim, Ribeauvillé, Riquewihr en Kay- sersberg. Proeft u kaas in de Munstervallei? Of maakt u een ritje langs de Vogezencols uit de Tour de France? En de Cité de l'Automobile in Mulhouse is mis schien wel het mooiste automu seum ter wereld! Of neemt u een kijkje in de mooie stad Colmar? U verblijft in een appartement in Residence Domaine du Golf. De Residence heeft o.a. een zwem bad, sauna en golfbaan. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 16381 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. euro per appartement zoek boekcode 16381 Inbegrepen 3x of 7x overnachting bed- en badlinnen opgemaakte bedden bij aankomst gebruik televisie 1 fles Crémant d'Alsace 1x wijnproeverij 1x routekaart Elzasser wijnroute 1x wandelkaart met Nederlandse vertaling Prijzen 1-k. 2-k. appt. appt. 16/03-04/11 185 239 05/11-20/11 149 199 Prijzen in per appartement (resp. max. 2 en max. 4 personen). Kijk op www.pharosreizen.nl voor het 8-daags arrangement. Niet inbegrepen: reserve- ringskosten (€20,-) en kosten Calamitei tenfonds (€2,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 135