Gesprek over toekomst van Jikkemiene SP: Rijk moet Reimerswaal tot orde roepen voor besteding WMO-geld l I S I I S Actie voor behoud Stamperius 32 BEVELANDEN en THOLEN AFVAL Yersekenaar vindt dat bewoners van seniorencomplexen Reimerswaal zelf afval moeten kunnen wegdoen. Borsels WMO-geld niet naar fietspad F Jikkemiene valt onder Gors en biedt al twaalf jaar dagbesteding aan mensen met een beperking maar dreigt gesloten te worden door de overheveling van de zorg taken per januari 2015 van het Rijk naar de gemeenten. Deze overheveling gaat met forse bezui nigingen gepaard. Iedereen van Jikkemiene was don derdagavond aanwezig tijdens de raadsvergadering in Heinkens- zand om van de grote bezorgd heid blijk te geven. „We zijn al vijftig procent gekort op het vervoer en vanaf 2015 wor den we minimaal 25 procent ge kort op ons zorgbudget. Gors ziet zichzelf gedwongen de begelei ding te verminderen. Dat bete kent nog maar één medewerker per dag voor de begeleiding van BASISSCHOOL WILHELMINADORP vijftien cliënten van Jikkemiene. Als dat gebeurt, gaat Jikkemiene dicht", zei een woordvoerster. Een woordvoerder namens de ouders sprak over zijn zoon Ma- rijn (26) die door Jikkemiene zijn gevoel van eigenwaarde terug heeft gevonden door het bakken van koekjes en het serveren in de theetuin. „Voor ons als ouders geeft het zo'n rust te weten dat je zoon of dochter een goede plaats heeft." Met uitzondering van het CDA en een beetje SGP/ChristenUnie ging de raad niet inhoudelijk in op de noodkreet uit Nisse. De raad beperkte zich tot het stellen van vooral technische vragen over de kadernota Sociaal Domein die donderdagavond is vastgesteld. Deze abstracte nota moet uitein delijk uitmonden in concrete plan nen. „Ik snap de zorg van Jikke miene maar ik heb de hoop dat het goed komt", zei wethouder Miermans. „Wij hebben echter geen geldboom. Daarom ga ik in overleg met Gors." Burgemeester Jaap Gelok verzeker de iedereen van Jikkemiene dat Borsele het niet opgeeft. YERSEKE - „Zeg nou zelf. Als je eens goed nadenkt, dan is dit toch niks voor oude mensen!?" Me vrouw P. de Visser uit Yerseke kan er eigenlijk niet goed bij dat mensen die een wooncomplex voor ouderen wonen zulke toeren moeten uithalen om een simpel zakje afval weg te gooien. De afvalcontainers bij de senioren woningen in Zeeburg zijn name lijk alleen te gebruiken door eerst een stoep op te lopen en vervol gens op nog een verhoging te klimmen. Voor mensen die afhan kelijk zijn van een rollator of een scootmobiel is het helemaal on mogelijk, maar ook voor me vrouw De Visser is het een hele opgave om een zakje afval weg te gooien; eenmaal op de hoogste trede aangekomen, moet ook nog een relatief zwaar deksel worden opgetild. Vooral mensen die klein van stuk zijn, hebben hier volgens de 71-ja- rige Yersekenaar Wim Quinten moeite mee. Zo'n twee jaar gele den ging het mis. Bij het nemen van de laatste afstap, struikelde mevrouw De Visser en kwam ten val. „Mijn bril was kapot, ik had schaafwonden aan mijn voor hoofd en hand en ik heb nog steeds last van mijn arm." Eigenlijk had ze diezelfde dag naar de dokter moeten gaan, zegt ze. „Ik dacht toen dat het wel over zou gaan, maar ik kreeg er steeds meer last van. Achteraf bleek dat twee pezen gescheurd zijn." Volgens haar dorpsgenoot Quin ten staat het verhaal van me vrouw De Visser niet op zichzelf. Als vrijwilliger voor de Stichting Personenalarmering Zeeland komt hij regelmatig bij ouderen over de vloer om hulpoproepsyste- De gemeente kan dat WMO-geld beter gebruiken voor toegankelijke afvalcontainers REIMERSWAAL TELT 37 ONHANDIGE CONTAINERS Tweede Kamerlid Tjitske Siderius van de SP heeft Van Rijn vragen gesteld naar aanleiding van het be sluit van de gemeenteraad afgelo pen dinsdag om het veiliger ma ken van een bushalte in Krabben- dijke deels te betalen met WMO- geld. PvdA-wethouder Dieuwke Louwrink vindt het verantwoord. De gemeente hield vorig jaar acht ton over uit het WMO-budget Bo vendien past de uitgave binnen de 'prestatievelden' die de over heid'voorschrijft. Zo is het nieu we halteperron toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Ook draagt het bij aan de leefbaarheid. Om die zelfde redenen wil ze ook het WMO-overschot inzetten om de Markt in Kruiningen op te knap pen, een openbaar toilet te realise ren op de haven in Yerseke en een fietspad aan te leggen op een scho lierenroute door de polder. Siderus informeert bij Van Rijn wat het Rijk kan doen om ge meenten tot de orde te roepen. Ook wil ze weten welke maatrege len hij neemt om situatie als in Krabbendijke in de toekomst te voorkomen. Als het aan de SP ligt, wordt desnoods de wet aange past. De SP wil verder een over zicht van gemeenten die het WMO-geld 'niet aan de daarvoor bedoelde doeleinden besteden'. Ook in de gemeenteraad van Rei merswaal was kritiek op de beste ding van het WMO-geld voor de aanleg van een halteperron. Een voorstel van de Christenunie om de 15.000 euro uit de WMO-pot met andere middelen te dekken, kreeg echter onvoldoende steun. fractie van SGP/ChristenUnie in Borsele ligt, gaan de Borselse WMO-gelden niet naar lantaarn palen, fietspaden of bushokjes. De gemeente Reimerswaal gaat dat wel doen. „Wij gebruiken dit geld waarvoor het bedoeld is. De zorg", aldus Henk van Hartingsveldt. „Wij moeten in staat zijn de mensen de zorg te geven die ze nodig heb ben. Er verdwijnen geen mensen achter de geraniums." Ds vari Wouwestraat 20 Serooskerke Walcheren makelaar men te installeren. Daarbij viel het hem op dat vrijwel alle senio rencomplexen in de gemeente Reimerswaal voorzien zijn van hetzelfde type afvalcontainers. „Mensen moeten steeds'langer zelfstandig blijven wonen. Een be jaardenhuis is er al niet meer en als je in een zorgcentrum wordt opgenomen ben je er al heel slecht aan toe." Volgens mevrouw De Visser is er 'altijd wel iemand' die een zakje afval mee wil ne men. Quinten: „We leven tegen woordig misschien wel in een par ticipatiemaatschappij, maar men sen moeten toch zelf hun afval weg kunnen gooien?" Sommige bewoners willen vol gens Quinten niet afhankelijk zijn. „Ik heb 22 containers gefoto grafeerd en bij één stonden de zakken er gewoon naast." Overigens, zo wil mevrouw Vis ser nog kwijt, heeft verhuurder R&B Wonen wel actie onderno men na haar val „Mijn dochter heeft gelijk de woningbouw ge beld. Ze kwamen daarna een paar tegels rechtleggen en het groen van de straat spuiten." Quinten: „Dat is natuurlijk aar dig, maar daarmee is de container nog niet op een eenvoudige en veilige manier toegankelijk." F door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Wethouder Con- ny Miermans van de gemeente Bor- sele wil met de directie van zorgin stelling Gors praten over het be denken van een oplossing voor de theetuin annex bakkerij Jikkemiene in Nisse. WILHELMINADORP - Ouders en leerlingen van de Stamperiusschool in Wilhel- minadorp hebben gisterochtend een lawaaiactie gehouden voor het behoud van de dorpsschool. Die zou moeten fuseren en uiteindelijk sluiten, blijkt uit een gemeentelijke nota. De Goese lijsttrekkers waren ook uitgenodigd. Zij zijn in principe allemaal voor het openhouden van de school, die nu nog zo'n tach tig leerlingen telt. Onderwijskoepel Nobego en de ouders willen de komende tijd gezamenlijk kijken naar oplossingen voor de langere termijn, foto Luc Oggel Hoezo langer zelfstandig blijven wonen? door Joeri Wisse Wim Quinten Bij seniorencomplexen van R&B Wonen in de gemeente Reimers waal staan in totaal 37 afvalcontai ners die moeilijk te bereiken zijn. Het gaat vooral om containers bij ouderenwoningen die in de jaren zeventig gebouwd zijn. De gemeente is verantwoordelijk voor het verwijderen van afval. Bij nieuwbouw van ouderenwonin gen eist de gemeente dat R&B Wonen ondergrondse containers plaatst. Dat gebeurde in Yerseke (Moerplein) en bij MeerWaarde. door Joeri Wisse DEN HAAG - Staatssecretaris Martin van Rijn (PvdA, welzijn) moet zich buigen over vraag of Reimerswaal verantwoord omgaat met geld dat de gemeente van het Rijk krijgt om de wet maatschappelijk onder steuning (WMO) uit te voeren. HEINKENSZAND - Als het aan de een-kapwoning «e tuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 132