Bewoners zeifin plantsoen aan slag 'Rijk moet Reimerswaal tot orde roepen' Kerken Middelburg staan voor lastig besluit A SERVICE 43 3D ni ken werk Vandaag, om 9 uur 's ochtends, draagt de gemeente het Clove- niersplantsoen in Scherpenisse over aan omwonenden waarmee de omvorming van groen op Tho len wordt gestart. De gemeente pleegt symbolisch het laatste on derhoud aan dat plantsoen. Voor zover bewoners het onder houd van kleine perkjes en plant soentjes niet op zich nemen, zul len struiken en planten de komen de weken plaats maken voor gras. Het gaat om 90 gebieden in de ge meente Tholen. Eerder zijn 1200 huishoudens per brief geïnfor meerd. Dat heeft tot ongeveer 125 reacties geleid. Vijfenveertig men sen gaven aan geen problemen met de omvorming te hebben, 33 respondenten gaven aan het on derhoud op zich te willen nemen of daar over na te denken en ze ven mensen reageerden negatief. Er is en er wordt nog steeds over leg met verschillende mensen ge voerd, liet Van Dis eerder deze week aan de gemeenteraad we ten. Met name op de communica tie werd, na het bekend maken van de plannen, nogal wat kritiek geuit. Volgens Van Dis is het een onmogelijkheid om 1200 mensen face-to-face te benaderen, maar wordt de kritiek door de gemeenr te wel ter harte genomen. De bewoners van het Clovenier- splantsoen in Scherpenisse rea geerden positief op de brief. Bijna de hele buurt is bij elkaar geko men en heeft aangegeven mee te werken aan het onderhoud van groen. Het omvormen van groen is een bezuinigingsmaatregel. On derhoud van de aangewezen plantsoenen is arbeidsintensief. Tweede Kamerlid Tjitske Siderius van de SP heeft Van Rijn vragen gesteld naar aanleiding van het be sluit van de gemeenteraad afgelo pen dinsdag om het veiliger ma ken van een bushalte in Krabben- dijke deels te betalen met WMO- geld. PvdA-wethouder Dieuwke Louwrink vindt het verantwoord. De gemeente hield vorig jaar acht ton over uit het WMO-budget. Bo vendien past de uitgave binnen de 'prestatievelden' die de over heid voorschrijft. Zo is het nieuwe halteperron toe gankelijk voor rolstoelgebruikers. Ook draagt het bij aan de leefbaar heid. Om diezelfde redenen wil ze ook het WMO-overschot inzet ten om de Markt in Kruiningen op te knappen, een openbaar toi let te realiseren op de haven in Yerseke en een fietspad aan te leg gen op een scholierenroute door de polder. Siderus informeert bij Van Rijn wat het Rijk kan doen om ge meenten tot de orde te roepen. Ook wil ze weten welke maatrege len hij neemt om situatie als in Krabbendijke in de toekomst te voorkomen. Als het aan de SP ligt, wordt des noods de wet aangepast. De SP wil verder een overzicht van ge meenten die het WMO-geld 'niet aan de daarvoor bedoelde doelein den besteden'. Ook in de gemeenteraad van Rei merswaal was kritiek op de beste ding van het WMO-geld voor de aanleg van een halteperron. Een voorstel van de Christenunie om de 15.000 euro uit de WMO-pot met andere middelen te dekken, kreeg echter onvoldoende steun. De leden van de Pro testantse Gemeente Middelburg (PGM) denken volgende week na over de vraag hoe hun gemeenschap er in 2020 zal uitzien. Er staat veel op het spel. In genoemd jaar wordt het aantal predikantsplaatsen te ruggebracht tot 3,5. Bovendien is duidelijk dat niet alle kerkgebou wen open zullen blijven. De Algemene Kerkenraad (AK) nam ruim de tijd voor dit proces, dat al in 2012 is ingezet. Dat ge beurde volgens scriba Leendert Marijs heel bewust. De AK wilde geen toestanden zoals bijvoor beeld in Leeuwarden, waar kerk sluiting tot oorlog leidde. De aan kondiging dat de Oostkerk dicht moet en mogelijk ook de Morgen ster in de Breewijk, leverde geen nare reacties op, zegt Marijs. Dat komt volgens hem vooral doordat getracht is alles helder te commu niceren. De Oostkerk is te duur in onder houd voor de PGM die kampt met krimpende ledentallen. De AK kondigde aan hiervoor een cultu rele bestemming te zoeken, waar bij het bedehuis in een stichting zal worden ondergebracht. Vol gens Marijs leidde dat niet tot het beoogde resultaat. „Het gebouw ligt excentrisch op een plek waar je moeilijk kunt parkeren. Verder is de kerk moeilijk te verwarmen en kun je er behalve orgel- en an dere concerten weinig mee." Voor de Morgensterkerk is na het bekend worden van de plannen een gedurfd concept bedacht. Het gebouw zou plaats moeten maken voor een wijkcentrum met een kerkzaak Daarbij gaat het om huis- en tandartsenzorg, mondhy giëne, fysiotherapie en zorg voor verstandelijk gehandicapten. Het zou een impuls kunnen zijn voor een eigentijdse zorgzame kerk in de wijk. Voor dit project bestaat bij de beoogde disciplines veel be langstelling. Marijs: „Het idee wordt momenteel uitgewerkt door een projectontwikkelaar. Komt die met een haalbaar plan dan is het de vraag wie de kar zal trekken. De partij dus die risico dragend is." De rest van het gesprek met Ma rijs staat op het weblog. Daar is ook de column 'Jezus en de kroeg' te lezen vanFloris den Oudsten. Wat heeft een dominee te zoeken in een café en op de Visserijfees ten van Bru? ZATERDAG 15 MAART 2014 Goese loods 3P" door Esme Soesman SCHERPENISSE - Op de overdracht van het groenonderhoud van de ge meente Tholen aan bewoners is over het algemeen positief gerea geerd, is de ervaring van wethou der Kees van Dis. door Joeri Wisse DEN HAAG - Staatssecretaris Martin van Rijn (PvdA, welzijn) moet zich buigen over vraag of Reimerswaal verantwoord omgaat met geld dat de gemeente van het Rijk krijgt om de wet maatschappelijk onder steuning (WMO) uit te voeren. door Willem Staat Floris den Oudsten www.pzc.nl/monnikenwerk BRUGGE - HUtSTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 129