Wethouderskandidaten zijn al vroeg bekend Op naar een duurzaam 's-Heer Hendrikskinderen Gemeentelijke subsidie voor vier frisfeesten I I I I 32 SCHOUWEN-DUIVELAND DORPSVERLEDEN Met een travalje op het Dorpsplein heeft Serooskerke een tastbare herinnering aan landbouwverleden. Verkiezing van leukste sportclub op het eiland 'Your Sister's Sister' in Diekhuus Nu al een wethouderskandidaat naar voren schuiven is voorbarig, zeggen Jos Beije (ONS) en Anita de Vos (SP). „Laten we in de eer ste plaats maar eens de verkiezin gen afwachten", zegt De Vos. „Kandidaat-raadslid ben je op ba sis van een verkiezingsprogram ma dat je kent en onderschrijft. Kandidaat-wethouder ben je op basis van een college-programma dat er nog niet is. Hoe kan ik wet houder willen worden als ik niet weet hoe het collegeprogramma er uit ziet?", zegt Jos Beije van ONS. Aan de andere kant is^het naar de kiezer toe wel transparant om de namen op voorhand bekend te maken. Dat kan voor de kiezer de Mede door deze vragen zijn de dorpsraad en de gemeente Goes een proef begonnen om te probe ren 's-Heer Hendrikskinderen niet alleen levensloopbestendig en duurzamer te maken, maar ook de bestaande woningen in het dorp te verbetèren door mid del van energiebesparing en casco verbetering. Studenten van de Hogeschool Zeeland bellen bij iedereen aan met een enquête over wonen in het dorp, duurzaamheid, energie besparing en de levensloopbesten digheid van de woning. Door de enquête krijgen gemeente en dorpsraad meer duidelijkheid over de wensen op het gebied van wonen in het dorp. Iedereen die de enquête invult, krijgt een infra rood gevelscan van zijn of haar woning, waarop onder meer te zien is of er warmte weg lekt uit de woning. Hiervoor heeft afgelo pen week een camera-auto rond gereden in het dorp. De proef houdt in dat er wordt geëxperimenteerd met verschil lende manieren om particulieren alleen of samen te laten investe ren in hun eigen woning. Dit met behulp van de kennis en de ervaring van stichting Meer met Minder, Hogeschool Zeeland, stichting Collectief Particulier Op drachtgeverschap Zeeland, de dorpsraad en de leden van de werkgroepen. Vier studenten wij den hun minor aan dit project. keuze voor een bepaalde partij mede bepalen. Voor de coalitiebesprekingen na afloop van de verkiezingen is het ook duidelijk. De partijen weten van elkaar waar ze aan toe zijn en dat kan de onderhandelingsstrate gie op voorhand al (positief of ne gatief) beïnvloeden. Bij de WD is huidig wethouder Ad Verseput weer beschikbaar voor een plekje aan de collegeta fel. De partij opteert ook nog voor een tweede (halve) wethouders- post met de portefeuille zorg. Wie daarvoor kandidaat is, is nog niet bekend. Ook de SGP-kandi- daat Cees van den Bos opteert voor de zorgportefeuille. De partij wil de portefeuille na het vertrek van Gilles Houtekamer graag op nieuw beheren. Voor de PvdA is Petri d'Anjou wethouderskandi daat. LSD schuift Jacqueline van Burg naar voren, GroenLinks heeft lijsttrekker Gerwi Temmink aangewezen als kandidaat-wet houder en ook het CDA schuift de lijsttrekker (Daniël Joppe) naar voren. De Christenunie heeft Ri chard Pannenkoek uit Bruinisse beschikbaar. ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland trekt 16.600 euro uit voor de organisatie van vier 'frisfeesten'. De andere helft van de kosten wordt door de organisa tie opgehoest. Het college van B en W wil hier geld insteken, om dat de gemeente alcoholgebruik onder jongeren wil tegengaan. De frisfeesten (avonden voor jon geren waar geen druppel alcohol wordt geschonken) dragen vol gens het college van B en W bij aan 'preventie op alcohol- en drugsgebruik en veilig vrijen'. De feesten zorgen volgens het col lege voor een gedragsverandering van de jongeren, hun ouders en de horecabazen. Jongeren zijn tij dens de feesten bereid te luiste ren naar voorlichting. De frisfeesten zijn bedoeld voor tieners tussen de 12 en 18 jaar. Maar omdat de belevingswereld van de jongere groep zich slecht laat mixen met de 16 en 17-jarigen worden er per leeftijdscategorie twee feesten gehouden. Naast het voorkomen dat jonge ren onder de achttien jaar alcohol gaan drinken, wil het college de jongeren weerbaarder maken als het gaat over alcohol, drugs of seks en risicovol alcoholgebruik voorkomen als de jongeren een maal 18 zijn. SEROOSKERKE - Ooit behoorde het gehamer op het aambeeld in de smederij tot de dagelijkse gelui den in een dorp als Serooskerke. „Travaljes waren meestal in het hart van de dorpskern te vinden en vormden daardoor ook een so ciaal trefpunt. Mensen kwamen kijken wat er gebeurde en ook om een praatje te maken." Kees van Langeraad schetste dit beeld gistermiddag in het dorps huis in Serooskerke voorafgaand aan de ingebruikname van de tra valje op het Dorpsplein. Van Langeraad is secretaris van de Stichting Monumenten Schou wen-Duiveland die er waarde aan hecht het cultureel en monumen taal erfgoed in deze gemeente te beschermen en te behouden. De travalje in Serooskerke is dan ook gemaakt in opdracht van de ze stichting. „Ik ben zelf ook al een dagje ouder en ik herinner me als jonge tje nog heel goed de sfeer en en tourage van vroegere smidsen. In die tijd waren het zware Bel gische trekpaarden die werden be slagen. Imposante, grote dieren", memoreerde Van Langeraad. Hij had er ook de geschiedenis van de smederij in Serooskerke op nage slagen. Dit ambachtelijk bedrijf bestond in deze kern sinds het ZIERIKZEE - Sportverenigingen op Schouwen-Duiveland kunnen zichzelf nomineren voor de ver kiezing van de leukste sportver eniging van Schouwen-Duive land. De winnaar van deze voor ronde dingt in de finale in sep tember mee naar de uitverkiezing van de leukste sportvereniging van Nederland. De voorronde voor Schouwen-Duiveland start in de week van 2 april. Het gaat bij deze verkiezing niet om de sportieve prestaties van de clubs, maar juist om de sociaal-maat schappelijke rol van sportvereni gingen. Meer informatie op www.leukstesportvereniging.nl. eind van de 18e eeuw. De laatste dorpssmid was Marinus Polder man van 1928 tot 1974. Hij nam op 21-jarige leeftijd de smederij over van lacob Jan Pieterse. „Polderman stond bekend als een Travaljes vormden vroeger een sociaal trefpunt in een dorpskern MiDDELHARNis - In filmhuis Diek huus in Middelharnis wordt don derdag 20 maart de film Your Sis ter's Sister van regisseuse Lynn Shelton vertoond. Aanvang 20.00 uur. Het verhaal gaat over de emo tioneel overmande Jack die een jaar na de dood van zijn broer in gaat op het aanbod van zijn beste vriendin Iris om voor een week naar het afgelegen eiland van haar familie te gaan. Dat resulteert in een emotionele ontmoeting met zussen, broers en vrienden. makelaar 8 goede vuursmid. Naast zijn werk als smid verrichtte hij veel elektri citeitswerk", liet Van Langeraad weten. Het leven van deze dorps smid ging overigens niet over ro zen. Polio en een ongeval maak ten het werk behoorlijk zwaar. Dat zijn dochter Corrie en klein dochter Annemarie de Kraker gis teren betrokken waren bij de ont hulling van de travalje was een mooie hommage aan deze am bachtsman. Van Langeraad droeg de hoefstal in bruikleen over aan voorzitter Dick Verboom van de Dorpsraad Serooskerke. Als dank bood Verboom de Stichting Mo numenten een fraaie foto van dit object aan. Het eerste paard dat de travalje betrad, was de merry Odillia van Roosjeshof. Zij werd beslagen door hoefsmid Paul van den Broeke uit Sint Laurens. F door Melita Lanting zierikzee - Van de elf deelnemen de partijen aan de verkiezingen hebben zeven op voorhand een wethouderskandidaat aangewezen. Onafhankelijk Schouwen-Duive- land (ONS) is daar principieel te gen en ook Alert!, D66 en SP heb ben publiekelijk nog niemand naar voren geschoven. door Luc Oggel 'S-HEER HENDRiKSKINDEREN - Hoe kun je prettig blijven wonen op een dorp, ook als de jaren klim men? En kan dat dan ook comforta bel, met lagere energielasten? Traval je brengt wat nostalgie in dorpskern door Ali Pankow Kees van Langeraad I Oude foto van Marinus Polderman; hij beslaat een paard van Anton Rotte. Ds van Wouwestraat 20 Serooskerke Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 122