66 Vergis je er niet in hoeveel geld in de jeugdzorg omgaat, en hoe weinig er bij de kinderen terecht komt VERDIEPING 11 Dit zijn gemeenten. „Zelfs door gemeenten. Ik vind het niet goed en het is ook niet in de lijn van het ka binet. Wij vinden dat de waarde van werk voorop moet staan. Daarom zijn we ook streng op de nul-urencontracten, waarbij mensen als inwisselbare kostenposten wor den gezien. Die worden niet voor niets in de zorg verboden." Maar dit is nota bene een rechtstreeks gevolg van het kabinetsbeleid om te decentraliseren en tegelijkertijd te bezuinigen. „Nee, vergis je niet, dat gebeurt pas in 2015. Dit hebben die gemeenten al zelf gedaan." De gemeenten lopen vooruit op die decentrali satie. „Dat is niet waar. Pas op hè, laatst lag ie mand tien jaar dood in huis en ook dat was de schuld van het kabinet. Er zijn nu ge meenten die kiezen voor zo'n veiling, en andere die dat niet doen. Het is daarom be langrijk dat partijen in de gemeenteraad zeggen: we willen dat onze bejaarden ver zorgd worden door mensen van wie de waarde gezien wordt. Het maakt dus heel veel uit welke keuze men woensdag maakt. Ga je tot het uiterste om te bezuinigen op zorg, dan is er weer meer geld om Zwembaden open te houden. „...de ozb te verlagen." Ook de jeugdzorg gaat naar gemeenten. Op 1 januari is het zover, maar 80 procent is er nog lang niet klaar voor. Gokt dit kabinet met het welzijn van kinderen? „Al heel lang weet iedereen dat kinderen van het kastje naar de muur worden ge stuurd. Je moet niet ineens stoppen, na al les wat er al is voorbereid en alle tijd die er al in is gestoken. Gemeenten moeten na de verkiezingen als de wiedeweerga aan de slag. Sommige gemeenten waren al een jaar geleden klaar. Het is niet zo dat wij kin deren in de kou laten staan. De bureaus jeugdzorg gaan niet ineens in rook op, en ook de psychiaters blijven bestaan." In de jeugdzorg vallen wel degelijk ontslagen. „Er is veel aan de gang, maar dat is ook hoog tijd. Vergis je er niet in hoeveel geld er in de jeugdzorg opgaat aan bemidde lingsbureaus, indicatiebureaus, rondreizen de circussen van adviseurs en hoe weinig er bij de kinderen terecht komt. Dat hier banen verdwijnen, daar moeten we geen traan om laten." Ook in de thuiszorg verdwijnen banen. Neder land telt inmiddels 678.000 werklozen en dat aantal stijgt nog. „De veranderingen in de zorg zijn gigan tisch. Tegelijkertijd hebben we in de toe komst veel mensen nodig, deels op een an dere plek, deels zal het heel ander werk zijn. Daarom maken we sectorplannen, zo dat je mensen kunt omscholen, opleiden en banen kunt behouden. Dat doen we nu ook in de bouw. Daardoor kunnen nu 2.500 leermeesters aan het werk blijven die er anders uit zouden zijn gevlogen. Tegelij kertijd kunnen zij 2.500 jonkies opleiden." Er zijn economen en politici die meewarig doen over dit soort banenplannen. Ze staan bol van de goede bedoelingen, hebben geen ef fect en kosten handenvol geld. „We investeren die 600 miljoen euro al leen maar als de sector dat zelf ook doet. Bedrijven gaan echt niet zoveel geld uitge ven, als ze er niet in geloven. We hebben ook gezegd: we gaan geen banen creëren waar geen vraag naar is. Je kan heel lang sceptisch zijn. Maar als ik zie dat mensen door zo'n plan aan het werk komen of blij ven, dan zijn dat overtuigende redenen om dat wel te doen. Juist bij werk kun je niet zeggen: ga maar twee jaar aan de kant staan en wachten tot het weer aantrekt. Er varing opdoen, aan de slag gaan in plaats van thuis komen te zitten, dat maakt gigan tisch verschil. Als je hierdoor 10.000 of mis schien wel 100.000 mensen aan het werk hebt of houdt, dan heb ik er geen moeite mee om cynici tegemoet te treden. Heel veel mensen zijn al op zoek naar een baan. Daar komen nog arbeidsgehandicapten bij die straks niet meer terecht kunnen in een sociale werkplaats, of na herkeuring op zoek moeten naar werk. Is de timing wel gelukkig? „Bij iedere verandering is dat altijd de vraag. Neem de nieuwe WW en het nieu we ontslagrecht. Middenin een crisis is zo'n discussie over een kortere WW heel ingewikkeld. Als je het echter niet doet, ben je zeker te laat. Je moet de veranderin gen zo doorvoeren, dat ze tegen weer en wind bestand zijn. Het gaat langzamer, maar het gebeurt tenminste. Er is tiental len jaren over gediscussieerd en nu wordt de verandering op een typisch Nederland se manier geaccepteerd: bijna in volmaakte stilte. 113 Kamerleden stemden voor deze wet!" Bij de Participatiewet ligt dat anders. Ouders zijn ongerust: hun kind kan niet meer naar de sociale werkplaats, waar komt-ie terecht? „Als je nu een kind opvoedt dat misschien nooit helemaal zelfstandig het minimum loon kan verdienen, dan heb je in deze steeds ingewikkelder wordende wereld gi gantische zorgen. De meeste ouders willen voor hun kind zoveel mogelijk een gewoon bestaan. Dat gaat niet vanzelf. De werkbe- drijven, die in alle regio's komen, moeten die kinderen in hun nek grijpen. Werkge vers voelen zich er ook verantwoordelijk voor mensen een zo'n normaal mogelijk be staan te geven. Maar we mogen nooit naïef zijn. Er zijn altijd mensen die beschermd moeten worden en er zijn altijd bedrijven die gedwongen moeten worden om men sen in dienst te nemen." U grijpt in als dat nodig is? „Ik ben het type politicus dat zegt: dit is de koers, dit willen we bereiken en we gaan net zolang door tot we het bereiken. Als er begeleiding nodig blijkt, moet er meer be geleiding komen. Als gemeenten niet ge noeg in de benen komen, moeten we die in de benen krijgen. Verandering is pas mo gelijk als je een maatschappelijk doel ver woordt en nooit loslaat. Je moet je tanden erin zetten." ZATERDAG 15 MAART 2014 Lodewijk Asscher: „Ik ben het type politicus dat zegt: dit is de koers, dit willen we bereiken en we gaan net zolang door tot we het bereiken." foto's Phil Nijhuis/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11