OP ZOEK NAAR BEDRIJFSHUIS VESTING? BOG nog even doorbijten Zeeland Hoewel iedereen op termijn een opleving in de bouw voorspelt, staat de sector nog een zwaar jaar te wachten. Het echte dieptepunt in de bouw moet volgens direc teur Ron Flipse van Bouwgroep Peters in Middelburg nog ko men. "Ik heb het gevoel dat het dit jaar zal zijn. Veel bedrijven in de bouw hebben het vet op hun botten verloren, aangewakkerd door de hevige concurrentie. Wij moeten het voor het merendeel hebben van grote werken zoals projecten voor woningbouwcor poraties." Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Ruben Oreel MIDDELBURG - Organisaties als woningbouwcorporaties moesten pas op de plaats maken, mede door aller lei overheidsmaatregelen. "De over heid heeft geprobeerd om de econo mie aan te jagen met een aantal tegen maatregelen, maar die hebben helaas nog niet het gewenste effect opgele verd", zegt Ron Flipse. Wat hij maar wil zeggen: de bouw moet nog even door de zure appel heen bijten. De leden van de Middelburgse Bedrij ven Club (MBC) gaan op maandag 24 maart op bezoek bij Bouwgroep Peters, sinds anderhalfjaar gevestigd op Bedrijventerrein Arnestein. En daar zal directeur Ron Flipse zijn col lega-ondernemers vertellen hoe vol gens hem de vlag erbij hangt in de bouw. Bedrijven als Bouwgroep Peters moe- Het gebouw van Bouwgroep Peters, gevestigd op bedrijventerrein Arnestein in Middelburg. ZATERDAG 15 MAART 2014 Gemengde gevoelens in bouw ten het vooral van nieuwbouw heb ben, maar dat marktsegment geeft vooralsnog een weinig rooskleurig beeld te zien. Flipse verwijst naar een onlangs uitgebracht rapport 'Verwach tingen bouwproductie en werkgele genheid 2014' van het Economisch Instituut voor Bouwnijverheid (EIB). is dat de nieuwbouw in 2015 flink zal Woonzorgcomplex De Rietzanger in Heinkenszand, Sportcomplex Onder dak te Zierikzee, de renovatie van de Engelse Wijk in Vlissingen en de res tauratie van het stadhuis van Veere. In april wordt gestart met de bouw van het nieuwe woon-zorgcomplex Duinoord in Burgh-Haamstede. Verhuisd Bouwgroep Peters zit tegenwoordig in het oude pand van constructiebe drijf Hillebrand aan de Grenadier- weg. „We zaten eerst op Ramsburg, maar vanwege het verbreden en ver leggen van de Oostperkweg moesten we daar weg. Op een gegeven mo ment kwamen die plannen in een stroomversnelling, waardoor we drin gend op zoek moesten naar nieuwe huisvesting. We gingen ons dus oriën teren en na het bezichtigen van een aantal locaties, viel onze keus op het oude pand van constructiebedrijf Hil lebrand aan de Grenadierweg. Dit complex bestond uit een loods van 20 bij 65 meter en een loods van 17,5 bij 35 meter. De grote loods is met 15 meter ingekort, waardoor een footprint van 15 bij 20 meter ont- aantrekken.' stond voor de realisatie van ons nieu we kantoor van drie bouwlagen hoog", aldus algemeen directeur Ron Flipse. Op de begane grond bevinden zich de receptie, administratie en vergader ruimten, op de eerste verdieping de calculatie en op de tweede verdieping de werkvoorbereiding. De daglichtaf hankelijke verlichting past binnen de trend van duurzaamheid in de bouw. Als er licht van buiten naar binnen komt, gaat de verlichting automatisch uit. „Het kantoorpersoneel hebben we nadrukkelijk betrokken bij de in richting van de werkplekken. Op het gebied van indeling, kleuren en meu bilair heeft iedereen zijn inbreng ge had." De loodsen naast het nieuwe kantoor doen dienst voor opslag en zijn daar naast in gebruik bij de technische dienst. De machinale timmerwerk plaats is gevestigd aan het Karreveld in Koudekerke. Deze werkplaats is voorzien van diverse houtbewerking machines en een eigen spuiterij. De onderneming moet het vooral van nieuwbouw hebben, maar dat markt segment geeft vooralsnog een weinig rooskleurig beeld te zien. 'Rampjaar' Ondanks de berichten over herstel op de woningmarkt, zal de woningbouw productie dit jaar verder dalen. De nieuwbouwproductie van woningen is sinds het uitbreken van de crisis al met 35 procent gedaald en deze zal in 2014 opnieuw met 7 procent krim pen. Het aantal opgeleverde wonin gen daalt daarbij naar 45.000. De re novatie- en onderhoudsmarkt zal naar verwachting licht groeien. Bij de utili teitsbouw en de grond-, water- en wegenbouw is sprake van een stabilisa tie van de productieniveaus. Daarmee wordt 2014 voor de totale bouwpro ductie vooral een overgangsjaar. De werkgelegenheid zal opnieuw fors da len. Het aantal voltijdse banen van werknemers is sinds het uitbreken van de crisis al met 70.000 gedaald en dit jaar daalt de werkgelegenheid op nieuw met 10.000 arbeidsjaren. Op middellange termijn is het beeld voor de bouw juist gunstig met dubbele groeicijfers bij de nieuwbouwproduc tie van woningen en gematigde groei bij de overige onderdelen van de bouwproductie. Het herstel wordt veroorzaakt door marktkrachten, op voorwaarde dat (nieuwe) ongunstige overheidsmaatregelen de komende ja ren uitblijven. Ron Flipse: 'De verwachting Opleving „Voor het eerst schetst het EIB sinds het uitbreken van de crisis een ople ving. De verwachting is dat de nieuw bouw in 2015 flink zal aantrekken. Dat is een heel goed bericht. In Zee land is het belangrijk dat er samenge werkt wordt in de bouwkolom. Als de krachten Zeeuws breed worden ge bundeld, zoals bij de realisatie van de Marinierskazerne in Vlissingen, wordt er efficiënter gewerkt en kan er makkelijker tegenwicht worden ge boden tegen grote bouwconcerns van buiten de regio." De crisis ten spijt is de Bouwgroep momenteel druk doende met een aan tal mooie projecten zoals het nieuwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 119