Special: Ondernemer Horeca Familie Maenhout Schippers HB Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Mark Neelemans TERNEUZEN - Café De Vriend schap is sinds de millenniumwisseling opgenomen in het boek Originele Ca fés in Vlaanderen. „De uitgever was het eerst niet van plan. Ze zeiden: 'je hebt toch geen Belgisch café'. Ik ant woordde: 'maar wel een Vlaams café'. Het is hier tenslotte Zeeuws-Vlaande ren. Mijn zaak staat inmiddels ver meld onder de rubriek 'Grensgeval len', net als een paar cafés uit Brabant en Limburg", zegt Ronny Verberk- De Vriendschap wordt omschreven als een origineel 'oud bruin' huiska mercafé, meer dan 100 jaar oud, waar bier met liefde geschonken wordt en door u in alle rust kan worden gedron ken. Op de bovenverdieping een bier verzameling met meer dan 2000 bie ren'. „Maar dat zijn er inmiddels wel 2.500 geworden. Ik verzorg regelma tig rondleidingen voor groepen in De Vriendschap: Bruin café anno 1840 mijn café. Daar hoort ook een bezoek bij aan mijn biermuseum op de eerste etage. Maar ook als cafébezoekers (zonder afspraak) boven even een kijk je willen nemen is dat mogelijk." Het Temeuzense café staat met vier sterren ook vermeld in de Camra Gids van de Europese Bier en Consu mentenorganisatie. De caféstamboom vermeldt dat 'De Vriendschap een echt bruin café is dat veelvuldig wordt bezocht door leraren, politici, journalisten, kunstenaars, vertegen woordigers, schippers en andere gezel- Het Biermuseum op de bovenverdieping. lige boeren, burgers en buitenlui'. De mensen kunnen in De Vriendschap in historische omgeving op het gemak een bakje koffie of pilsje drinken, een krantje lezen en van een klassieke uit smijter genieten. Ronny Verberkmoes heeft de exploi tatie van het café overgenomen van de familie Maenhout. De 75-jarige Guust Maandag, nog altijd een graag geziene gast in het etablissement aan de kop van de Noordstraat, was de laatste kastelein in zijn familie. Hij be dong bij de 'externe overdracht' dat er niks aan het café veranderd mag worden. Guust zelf nam de zaak over van zijn moeder Trui die de zaak leid de na het vroege overlijden van pa Piet Maenhout. Grootvader Au gust-Charles Maenhout was de eerste kastelein. De kiem van het café ligt al in 1840 toen overgrootvader Dirk Maandag van start ging met een schip perswinkel, waar ook drank was te verkrijgen. Rond 1850 grensden een bakkerij en een kruidenierszaak an nex schipperswinkel aan elkaar. De zoon van de kruidenier (Maandag) trouwde met de dochter van de bak ker en van de twee panden werd een groot café gemaakt. Daarmee zag Ca fé De Vriendschap officieel het levens licht. „In het jaar 1827 is het kanaal van Gent naar Terneuzen aangelegd. Sinds die tijd ontstond er veel meer bedrijvigheid in Temeuzen. De brug bevond zich destijds pal voor het café aan de haven. De schippers kwamen langs voor etenswaren en een flesje Het café heeft alle stormen doorstaan. drank omdat ze soms uren moesten wachten in de haven. Vanwege het toegenomen scheepvaartverkeer werd in 1968 een nieuwe binnenvaartsluis aangelegd, net buiten het stadscen trum. Tot die tijd vaarden de schepen voorbij het café. Nog altijd jammer dat er destijds geen jachthaven is ge realiseerd", aldus Ronny Verberk moes. Naast kastelein in De Vriend schap is hij ook mede-eigenaar van tenniscentrum De Zuidhal in Hulst. Met ingang van het nieuwe seizoen gaat hij tevens de exploitatie van het Racketcentrum (mede) voor zijn re kening nemen. Voor Ronny het hore- capad ging bewandelen, was hij werk zaam in een heel ander segment. De Terneuzenaar had acht jaar een 'nor male kantoorbaan' bij de Amro Bank. Eerst in zijn woonplaats, vervolgens korte tijd in Axel en daarna vier jaar in Sas van Gent. „Ik hield me bezig met beleggingen, veelal voor Bel gische klanten. Voor mij was de over gang van de bancaire sector naar de horeca niet zo groot. Het is een kwes tie van goed kunnen omgaan met klanten. Of de horeca zwaar is? Je moet meer uren maken dan in een re guliere baan, maar verder valt het best mee. Bovendien open ik mijn café ie dere ochtend om elf uur en sluit ik om zeven uur 's avonds. Het gaat bij mij dus niet door tot in de vroege uur tjes. In al die jaren dat ik hier de zaak run, is er slechts één keer een klap ge vallen. Een groepje vreemdelingen kreeg onderling ruzie in mijn café. Die gasten waren tijdelijk aan het werk in Terneuzen en hadden eerder in de stad ook al herrie lopen ma ken." Café De Vriendschap heeft zelfs de stormen van de beide wereldoorlogen doorstaan. Stille getuigen zijn de ko gelgaten in de houten vloer van Ame rikaans grenen. i ZATERDAG 15 MAART 2014 Kastelein Ronny Verberkmoes baat het Terneuzense café De Vriendschap bijna 27 jaar uit. Op zich niet zo bijzonder, maar de authenticiteit van zijn etablisse ment is dat wel. Bij binnenkomst springt de kleine met de hand ge maakte toog in het oog. En dan die ouderwetse leestafel. De ge schiedschrijving van het 'oud bruin' café aan de Kop van de Noordstraat voert terug tot 1840. Dit gegeven in combinatie met de originele staat maakt het café uniek voor Zuidwest-Nederland. En voor Vlaanderen... Kastelein Ronny Verberkmoes en enkele gasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 115