PvdA-vicepremier Lodewijk Asscher is minister van werk in een tijd dat veel Nederlanders hun baan verliezen. Hij blijft echter optimistisch. „We moeten focussen op een combinatie van creativiteit, handel en slimme logistiek." 66 Je moet kijken naar wat mensen uniek maakt, en hoe je dat in werk tot uitdrukking kan brengen 10 VERDIEPING LODEWIJK ASSCHER Komt het wel goed met de drie zoons van Lodewijk Asscher? Als zij over een jaar of twintig de arbeids markt op moeten, is er voor miljoenen werkne mers dankzij computers, digitalisering en robots geen plek meer. Dat, althans, is de sombere voorspelling van Amerikaanse en Britse onderzoekers. Veel beroepen dreigen overbodig te wor den. Denk maar aan bankmedewerkers, of caissières, verkopers, postbodes, magazijn medewerkers, tomatenplukkers, buschauf feurs, fabrieksarbeiders, laboranten of ac countants. Er zijn zelfs al robots die inge wikkelde chirurgische operaties uitvoeren. Papa Asscher weet dat er veel op ons af komt, maar hij maakt zich niet al te veel zorgen, antwoordt hij. Hij is optimistisch. Er ontstaan altijd weer nieuwe kansen. „In het verleden zijn ook allerlei beroepen ver dwenen. Er bestaat geen tingieter meer, geen touwslager. Men vroeg zich toen ook af hoe het toch moest als touwen uit de fa briek kwamen. Ik vind: je moet kijken waar de toegevoegde waarde zit, wat maakt mensen uniek, en hoe kan je dat in werk tot uitdrukking brengen." Asscher vroeg onlangs aan zijn oudste zoon (6 jaar) wat hij wilde worden. „Hij zei: uitvinder. Ik dacht, poeh, wat valt er nu nog uit te vinden. Maar dat is een heel ouderwetse opvatting! Wat ga je dan uit vinden, vroeg ik. Drinkbare zuurstof, zei hij. Dan hoeven we in de ruimte geen ruimtepak aan. Zijn andere plan: een boom die in één nacht groeit, want dan is er ge noeg te eten. Ik vond het geweldig. Je moet bedenken hoe je een bijdrage kan leveren aan het oplossen van de problemen van de wereld en daar je brood mee verdienen." Niet iedereen kan uitvinder worden. „Nee, en er zullen beroepen verdwijnen, of in ieder geval op ingrijpende manier veran deren. Maar ik vind de analyse dat de mid denklasse verdwijnt en er niets voor in de plaats komt, te statisch. Er komen grote ver anderingen, en bedreigingen, maar defaitis me heeft ons nooit ergens gebracht. Je kan twee kanten op. Er is een stroming die zegt: het moet allemaal veel goedkoper, we moeten de concurrentie zoeken met de la- ge-lonen continenten, niet meer zo hech ten aan arbeidsomstandigheden of aan het sociale stelsel. Deze weg leidt tot wegwerp- werk. De andere optie is zoeken naar de echt toegevoegde waarde. Waar ligt de kracht die ons echt onderscheidt. Dat bete kent dat je kinderen op school meer compe tenties moet meegeven, know-how waar ze later op de arbeidsmarkt wat aan hebben. Zoals flexibiliteit." Waar ligt onze kracht? „Wij moeten focussen op een combinatie van creativiteit, handel en slimme logis tiek. Nog niet zo lang geleden dachten we: meubels hoeven we hier niet meer te ma ken, want dat kunnen ze in China veel goedkoper. Maar ik was laatst bij een jach- tenbouwer die twaalfhonderd mensen in dienst heeft met een meubelmakersoplei ding. Die maken nu bijvoorbeeld tafels voor een luxejacht voor een sjeik. De vraag naar meubelmakers is nu groter dan er mensen van de opleiding komen." Hoe komen we daar? „Je moet de middenklasse van straks beter opleiden en toerusten; en tegelijkertijd de verdringing door goedkope buitenlandse ar beidskrachten tegengaan. Geen race naar de bodem op loonkosten, want die ga je verliezen. Er zijn werkgevers die - mis schien omdat het water hun aan de lippen staat - de bocht afsnijden: 'Doe mij maar een paar schijn-zzp'ers uit Bulgarije'. Die mensen worden onderbetaald en voor Ne derlandse werkzoekers en nette bedrijven is het niet eerlijk. Bovendien worden zo minder belastingen en premies afgedragen dus je helpt ook niet om het land en het systeem zelf overeind te houden. Dat is de reden waarom ik zo fel ben op arbeidsmi gratie. Niet omdat ik het mensen misgun." Maar tegelijkertijd zie je dat de overheid zelf meedoet aan de race naar de bodem. Gemeen ten doen mee aan zorgveilingen om thuiszorg in hun stad zo goedkoop mogelijk in te kopen. Met alle gevolgen van dien voor de salarissen van medewerkers in de zorg. „Ik vind het een verwerpelijke manier om via een veiling te komen tot zo iets belang rijks als zorg. En pennywise poundfoolish. Ge meenten die dat doen, zullen van een kou de kermis thuiskomen." Maar het gebeurt al op vrij grote schaal. „Er gebeuren allerlei dingen die niet goed zijn." door Sandra Donker en Laurens Kok 'Nooit loslaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10