8 Persoonlijk £<2„joon fersOOn&jK Bouw architectuur in krimpgebied Trnrr v; Rondje regio Leefbaarheid WIE: John Nieuwenhuize BEDRIJF: MAS architectuur (anno 1865) IS: Architect in opleiding CONCEPT: Belangrijke functies onder een dak brengen UITSPRAAK: 'Krimp is voer voor architecten.' 'Krimp biedt kansen, is een hele uitdaging' John Nieuwenhuize: 'Wat verf is voor een schilder, is techniek voor een architect.' In het dunbevolkte Zeeland zijn architectenbureaus in verhouding dun gezaaid. In 2006 vestigde Neerlands oudste architectenbu reau MAS zich in Zeeuws-Vlaan- deren, aanvankelijk in Schoondij- ke, sinds 2010 in Terneuzen. MAS ontwikkelt onder meer con cepten specifiek voor krimpre- gio's. Met als centrale vraag: hoe houd je de dorpen vitaal? Krimp als kans, van groeien naar gebrui ken. In gesprek met John Nieu wenhuize, architect in opleiding. Tekst: Peter Oggel Foto: Peter Nicolai TERNEUZEN - Misschien is John Nieuwenhuize naar Zeeuwse begrip pen wel een buitenbeentje. Ontgroe ning -eufemisme voor jongeren die bij gebrek aan hoogwaardige opleidin gen en hoogwaardig werk hun ge boortegrond min of meer gedwongen moeten verruilen voor studie en car rière elders- is een van de majeure problemen van Zeeuws-Vlaanderen. Maar Nieuwenhuize (34) is vooral verknocht aan deze streek, ingeklemd tussen Westerschelde en landsgrens. Wonen doet hij weliswaar boven de Westerschelde, zijn werkgever huist er onder. "Mij krijg je hier niet weg", meldt hij, eigenlijk onge vraagd. Dat treft: delen van Zeeland zijn aangewezen als krimpgebied, in het bijzonder de kleinere kernen heb ben het moeilijk. In Zeeuws-Vlaande ren met name: jeugd verdwijnt, de be volking vergrijst. In 2040, voorspelt het CBS, zijn er op zowat 106.000 in woners nu zo'n 14.000 Zeeuws-Vla mingen minder, dat is een daling van dertien procent. Voor bestuurders moge krimp dan een schrikbeeld zijn, voor John Nieu wenhuize (34) is krimp ook een uitda ging. Voer voor architecten. Want: hoe blijft de streek leefbaar? Hoe houd je in de dorpen voorzieningen in stand? Met een winkel bijvoor beeld, of een schooltje, een café, een dorphuis, kinderopvang, een dokter? Of een slimme combinatie daarvan? Nieuwenhuize is architect in oplei ding, begin 2015 hoopt hij af te stude ren aan de Rotterdamse Academie van Bouwkunst. Maar inmiddels is hij al volop aan de slag, in dienst van MAS architectuur, jaar van oprich ting 1865, met vestigingen in Rotter dam, Hengelo en -sinds 2006- in Zeeuws-Vlaanderen, aanvankelijk in Schoondijke, inmiddels in Terneu zen. Natuurlijk voor zijn werk, maar ook in zijn vrije tijd magjohn Nieuwen huize graag in de auto stappen voor een rondje regio, kijken en voelen, de verhoudingen tussen landschappe lijke ruimte en bebouwing, zich ook vaak verbazend over 'hoe mooi din gen soms gemaakt zijn'. Liefde voor de streek. "Alles heeft toch een func tie", zegt hij verklarend. Hij is Zeeuw, geboren en getogen in Krui- ningen, van jongs af aan al creatief met bouwstenen. Zijn doel is slagen als architect, het vak waarin hij zijn onrust en creativiteit kwijt kan. Hij is blij met de kans die MAS archi tectuur hem biedt. De recessie is aan de architectuur niet voorbijgegaan, te vertalen in minder bureaus, dus min der banen en meer eenpitters. John Nieuwenhuize prijst zich gelukkig met zijn job, in het Zeeuwse nog wel. MAS, vertelt hij, heeft in 2006 bewust gekozen voor vestiging in Zeeuws-Vlaanderen, min of meer als opvolging van de vroeg overleden ar chitect Herman Lockefeer. Een allround architectenbureau, maar met specialismes in woning- en utili teitsbouw (scholen, kantoren, gezond heidszorg). Het Zeeuws-Vlaamse team heeft in de afgelopen jaren stu dies ontwikkeld dan wel ontwerpen getekend voor onder meer het Sta tionsplein in Hulst, de brandweerka zerne in Oostburg, appartementen aan de Aardenburgse Weststraat en de ontwikkelingsvisie voor Toversluis in Sluis. Gerealiseerde projecten zijn on der meer diverse woningen in St. Kruis, Sluis, Schoondijke en Cad- zand-bad, fitnesscentrum Bodyline in Huls en uitbreiding van de overslagfa ciliteit van VSL in Terneuzen. "Elk project is een uitdaging", zegt Nieuwenhuize. "Architectuur is een samenspel tussen ratio en gevoel. Als architect ontwerp je ten dienste van de mens. Een gebouw dat niet func tioneert is als een verkeerde afslag op de snelweg. Mensen moeten wonen en werken. Functionaliteit is een basis eis, maar dat neemt niet weg dat facto ren als creativiteit, uitstraling, repre sentativiteit en schoonheid een rol spelen. Wat de verfis voor een schil der, is de techniek voor een archi tect." Voor de buitenstaander klinkt dat wel licht cryptisch, maar Nieuwenhuize wil vooral iets toevoegen aan de open bare ruimte. "Vanzelfsprekend bouw je voor de opdrachtgever, maar je geeft ook iets aan de wereld, aan je omgeving. Een goede architect voegt iets toe." Dat brengt hem terug op de krimp en vergrijzing van de Zeeuws-Vlaamse bevolking, de leef baarheid in de dorpen. "Krimp", zegt hij "wordt heel erg gezien als een be perking. Maar is dat wel zo? Er wo nen misschien minder mensen, voor zieningen zijn misschien moeilijker op peil te houden. Maar krimp biedt ook kansen. Waarom zou je het dorpscafé niet kunnen uitbreiden met een zaaltje voor kinderopvang, of ver bouw het oude schooltje met ruimtes voor een winkeltje, een oefenruimte voor de fanfare. Overdag kan een ge meenteambtenaar of een dokter er zit ting houden. Breng verschillende be langrijke functies die dreigen te ver dwijnen maar in het belang zijn van de gemeenschap samen onder een dak. Als de huiskamer van het dorp, de plek waar mensen samenkomen. Dat bespaart ook nog eens geld in ex ploitatie en onderhoud." Het is een concept, waarover MAS nog niet is uitgedacht. "Het is een nieuwe benadering. Dat vergt even tijd. Maar we praten veel met dorpsra den en beleidsmakers. Met zorgaan bieders ook. Want mensen moeten in staat zijn zo lang mogelijk in de eigen vertrouwde omgeving te blijven." iJOOSSE ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS Accountancy Belastingadvies Belastingaangiften Bedrijfsadvies lJOOSSE Salarisventferking Loonadvies HR Diensten Detachering Oniine diensten T 0Ü8 612 774 T 0118 583 OlC E middeleurg@joosse.nl E oost kapelle@joosse.nl www.joosse.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 104