Secretaresses groeien in zelfvertrouwen 6 O Inschrijven is mogelijk via de website www.secretaresse- bythesea.nl of telefonisch via 0118 63 01 80. Hulp voor starters Halve werk Stevige basis - Programma: Goed voorbereid op ondernemerspad Ondernemen is in. Vorig jaar telde Nederland ruim 150.000 nieuwe on dernemingen, een stijging met dertien procent ten opzichte van 2012. Met 94 procent van het totaal zijn dat vooral freelancers en zzp'ers. De keerzijde van de medaille is dat de helft van die nieuwe ondernemers binnen vijfjaar weer stopt. Dat kan anders, zeggen Annie de Braai en Joop van Gijs van Go! Zeeuws-Vlaanderen. Een nieuwe Stichting om prille starters goed op ondernemerspad te helpen. Tekst: Peter Oggel Foto: Mark Neelemans TERNEUZEN - Doorzettingsvermo gen! En passie ook. Annie de Braai aarzelt geen moment op de vraag naar de belangrijkste eigenschappen van een ondernemer. Ze kent het klap pen van de zweep, na een carrière van pakweg 35 jaar als ondernemers- adviseur bij de Kamer van Koophan del. De juiste instelling, een gedegen voor bereiding en een goede begeleiding -daar gaat het in kort bestek om voor wie maatschappelijk op eigen benen wil staan en dat ook wil blijven. Sinds 2008, niet toevallig het begin van de economische crisis, wagen steeds meer Nederlanders de stap naar zelf standigheid. Vorig jaar 150.000, dat zijn er meer dan 400 per dag. Van de beroepsbevolking is inmiddels zowat een op de tien (kleine) zelfstandige, soms als een bewuste keuze, soms als noodzaak. Het is een optimistisch volk, zelfstan digen zonder personeel. Maar lang niet altijd gaat het goed. Volgens on derzoek haakt pakweg dertig procent van alle starters in het eerste jaar al weer af, binnen vijfjaar is zowat de helft verdwenen. Oorzaken zijn on der meer persoonlijke omstandighe den, een ondermaatse start, gebrek aan klanten en onwetendheid. Want het starten van een onderne ming is een hele klus, weet Annie de Braai uit ervaring. Een goede voorbe reiding is spreekwoordelijk het halve werk. En vaak botsen starters op de zelfde problemen. Tot eind vorig jaar begeleidde ze ondernemers voor de Kamer van Koophandel in Terneu- zen, maar na een landelijke reorganisa tie doet ze dat vanaf begin 2014 na mens Go! Zeeuws-Vlaanderen. Ze is mede-oprichter van deze nieuwe on afhankelijke Stichting, samen met Diewertje Blok en Joop van Gijs. De eerste werkt als bedrijvenadviseur bij Rabobank, de tweede is mobiliteitsad viseur bij uitzender Randstad. Ondernemer weet waar je aan be gint, is de boodschap van Go! Zeeuws-Vlaanderen. Want wie een eigen bedrijf wil starten, stuit met een variant op Willem ElSschot op talloze wetten en praktische bezwaren. Maar die zijn overkomelijk, is de kern van het verhaal van Annie de Braai en Joop van Gijs. Mits de ondernemer in spe zich terdege op zijn toekomst voorbereid. Dat is precies de essentie van Go! -af korting voor Gezamenlijke Onderne merslocatie. Jaarlijks telt Zeeuws-Vlaanderen tussen zes- en ze venhonderd starters., de helft is zzp' er. Het doel van Go! is om starters en prille ondernemers met raad en daad terzijde te staan. Hoe? Met informa tie, lijntjes naar ondernemersnetwer ken, met workshops en themabijeen komsten, met (gratis) advies van des kundigen en specialisten. Een notaris, een accountant, een belastingadvi seur, een jurist, een marketeer. "We brengen kennis en ervaring samen om ondernemers sterker te maken", duidt Van Gijs. Er is meer. Go! biedt naast begelei ding ook een werkplek en/of verga- Annie de Braai en Joop van Gijs. derruimte voor starters tegen een schappelijke vergoeding. 'Een fysiek platform', heet dat in jargon om (be ginnende) ondernemers met elkaar in contact te brengen en kennis en erva ringen uit te wisselen. na bedrijfsreorganisaties en ontslagen vooral aan de achterzijde van het pro ces. Go! functioneert aan het front en dat is heel verfrissend. Zeeuws-Vlaan deren biedt veel potentie. Voor star ters zijn er veel meer mogelijkheden dan zij wellicht denken. En een on dernemer moet de intentyie heb ben om uit te blinken" Go! begeleidt inmiddels zo'n 25 startende onder- Met de start begin dit jaar is Go! zelf óok beginnend ondernemer, met steun overigens van de gemeente Ter- neuzen. 'Go! vult het gat op dat is ont staan na sluiting van de Kamer van Koophandel', aldus wet houder Pim Broekhuysen bij de opening in februari. Maar de Stichting past ook in het streven van de gemeente om de dienstverlening aan on dernemers te verbete ren. "Ons doel is om starters een .fliHI stevige basis te bieden. We streven naar een spilfunctie tussen alle on dernemersnet werken. Het is nu nog wat pio nieren, we be schikken nog over weinig fi nanciële middè- len, maar we wil len deze Stichting in enkele jaren stevig positioneren als een verbindende schakel tussen nieuwe en be staande ondernemin gen", zegt Van Gijs. "In mijn werk als mo biliteitsadviseur zit ik nemers. "Het is een uitdaging om star ters om weg te helpen naar een succes volle toekomst", zegt Annie de Braai. In haar vorige loopbaan heeft ze een startend ondernemer wel eens afgera den voor zichzelf te beginnen. Ook dat hoort erbij, vindt ze. Onderne men gaat ook over onderscheidend vermogen. Want een slimme on dernemer is op zijn toekomst voorbereid. Qwww.gozvl.nl Speciaal voor directeuren en ma nagers die hun secretaresse en/of assistente op een originele ma nier willen bedanken voor hun niet aflatende inzet, houdt Secre taresse by the Sea op Secretaresse- dag, 17 april 2014 tussen 13.00 en 17.30 uur, een leuke én leerzame training bij AutobedrijfJ.W. de Voogd in Vlissingen. Tekst: Loes van der Hoeven VLISSINGEN - Nationale Secretares sedag 2014 staat bij Secretaresse by the Sea in het teken van actief bezig zijn, verzorging en kennis en kennis sen opdoen. Secretaresses denken al tijd aan anderen, zijn altijd beleeft en staan altijd klaar voor anderen. Maar wat zij zelf willen is óók belangrijk. Zij moeten meer voor zichzelf dur ven opkomen en vaker 'nee' durven zeggen. De programmaonderdelen van deze boeiende middag maken van secretaresses heel krachtige per soonlijkheden. Het programma bestaat uit de work shop 'Sta je mannetje' (Groeien en zelfvertrouwen) voor de pauze en een praktijkcase ema. De workshop die in combinatie gaat met een intensieve maar verrassende activiteit, wordt begeleid door Ingrid Geul. Zij is meer dan 25 jaar Leading Lady in het secretaressevak en weet exact wat secretaresses doormaken op de werkvloer en met welke onderne mende stappen zij hun mannetje kun nen staan in een voor hen moeilijke si tuatie. De workshop geeft de deelne mers praktische handvatten om hun comfortzone te verbreden. Na een ontspannen pauze volgt het tweede deel van de interactieve trai ning. Omdat de handen bij deze out of the box praktijksessie letterlijk 'uit de mouwen' gaan, worden zij na af loop heerlijk en professioneel ver zorgd en verwend. Vanzelfsprekend is er aansluitend aan deze leerzame programmaonderdelen ruim voldoen de tijd om onder het genot van een hapje en een drankje na te praten en te netwerken. Tot slot gaan alle deel nemers met een goed gevulde goodie bag naar huis. Secretaresse by the Sea is een initiatief van Viavox Secreta riaatdiensten enjanse &Janse, organi satieadviesbureau. Het is de vierde ach tereenvolgende keer dat Secretaresse by the Sea secretaressedag viert'. Viavox en Janse&Janse sloten in 2011 een samenwerkingsverband onder de naam Secretaresse by the Sea. Met deze samenwerking bundelen beide ondernemingen hun krachten en netwerken om binnen Zeeland één initiatief te ontwikkelen dat struc tureel ondersteuning levert voor per soonlijke ontwikkeling van zowel vrouwelijke als mannelijke ondersteu nende functies. Zowel Viavox als Janse&Janse zijn een aantal jaren, apart van elkaar, ge start met het organiseren van een se- cretaressedagevent en het opzetten van trainingsdagen voor deze doel groep. Door hun krachten te bunde len zijn ze in staat om een professione le organisatie neer te zetten en een bredere markt te bereiken. 13.00 Ontvangst 13.30 Workshop 'sta je mannetje' 15.30 Koffie/thee met lekkernijen 16.00 Praktijkcase met aansluitend een handverzorging 17.30 Borrel, napraten en netwerken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 102