RIDE R#SES 5 rC Cu Cu Actie historisch erfgoed Unieke producten uit Zeeland Oorsprong Interactief ZATERDAG 15 MAART 2014 7 SEPTEMBER 2014 GOES Zeeland Visitekaartje van het bedrijfsleven Na een aanloop van enkele jaren gaat dit voorjaar het Industrieel Museum Zeeland open. Het mu seum -gevestigd in het historisch erfgoed van een voormalig suiker entrepot in Sas van Gent- moet uitgroeien tot een multifunctione le ontmoetingsplaats, hét visite kaartje van bedrijvig Zeeland. De Stichting Industrieel Museum Zeeland mikt op drie doelgroe pen: zakelijk, educatief en toeris tisch. Minstens 8000 bezoekers in het eerste jaar, verwacht voorzit ter Frans van den Hemel. Daarna meer. Een verhaal over verleden, heden en toekomst. Tekst: Peter Oggel Foto: Mark Neelemans SAS VAN GENT - Bij honderden be drijven in heel Zeeland valt deze we ken een enveloppe in de bus van de Stichting Industrieel Museum Zee land. Inhoud: een brochure met een begeleidend briefje waarin het vrien delijke doch dringende verzoek om een financiële bijdrage. Voorzitter Frans van den Hemel van de Stichting Industrieel Museum Zee land draait er niet omheen. Er is geld nodig. Voor de totstandkoming van het museum hebben de gemeente Terneuzen en de provincie Zeeland opgeteld een kleine twee miljoen op gehoest, hebben een tiental Zeeuws-Vlaamse bedrijven in geld of natura inmiddels een bijdrage gele verd, maar dat laat onverlet dat er voor de inrichting en exploitatie meer nodig is. Ruim zeven ton is be groot en dat bedrag, legt Van den He mel uit, zal vooral uit sponsoring moe ten komen. Het Industrieel museum is dat waard, is de voorzitter overtuigd. Met hart en ziel werken vrijwilligers inmiddels al enkele jaren aan de totstandkoming van het 'huis van de Zeeuwse indus trie'. Inmiddels heeft de Stichting al wat toezeggingen binnen. Van de ge meente Terneuzen opnieuw, van de Rabobanken in Zeeuws-Vlaanderen, van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Frans van den Hemel: 'We verwachten toch minstens 8000 bezoekers in het eerste jaar.' Er wordt gewerkt aan subsidieaanvra gen bij een aantal andere fondsen, VSB en Mondriaan onder meer. En vanzelfsprekend liggen er wat lijntjes naar de grote industrieën in Zeeland. Maar elke donatie is welkom. Er is geld nodig, herhaalt Van den He mel, in het dagelijks leven commer cieel directeur bij aannemingsbedrijf Leenhouts in Oostburg. Aan de voora vond van de opening van het Industri eel Museum Zeeland klinkt dat wat triviaal, maar Van den Hemel zegt zo als het is. En eigenlijk vindt hij onder steuning vanuit het bedrijfsleven niet meer dan logisch. Want: in de gran deur van industrieel erfgoed vertegen woordigt het museum straks de geza menlijke Zeeuwse handel en nijver heid, van groot tot klein. En dus zijn er diverse sponsorpakketten ontwik- Zeeland: zon, zee, strand. Het is amper voor te stellen, maar bijna twee eeuwen geleden vormde Zee land, Zeeuws-Vlaanderen meer precies, de aanzet tot de industriali satie in Nederland. Dankzij de aan leg van het kanaal tussen Gent en Terneuzen (1827) en dankzij de vooruitziende blik van vooral bui tenlandse investeerders, die de lig ging aan diep vaarwater (Wester- schelde) economisch wilden uitbui ten. In bijna 200 jaar is de Kanaal zone tussen Gent en Terneuzen uitgegroeid tot een vrijwel aange sloten geïndustrialiseerde zone met werkgelegenheid voor 100.000 mensen. Andere delen van Zeeland, Sloe en Vlissin- gen-Oost in het bijzonder, zijn mee geïndustrialiseerd. Zeeland Seaports is na Rotterdam en Am sterdam het derde havengebied van Nederland. Minder bekend is dat Zeeuwse be drijven voor wereldwijd gebruik produceren. Soms gaat het om unieke producten en onderdelen die alleen op Zeeuwse bodem wor den gemaakt. Wie weet dat glas uit Sas van Gent wolkenkrabbers in Dubai dicht en het Kremlin in Moskou? Fruitella en Mentos zijn oorspronkelijk van Zeeuwse origi ne, evenals de oranje Tompouce. keld, tussen bijdragen van 250 en 5000 euro jaarlijks. Het Industrieel Museum is gevestigd in Sas van Gent, in de negentiende eeuw de oorsprong van de industriali satie in Nederland. Een lesje geschie denis: de aanleg van het kanaal Gent-Temeuzen in 1827 lokt onder nemers en investeerders, vooral van uit het buitenland. Meelfabriek De Walzenmolen vestigt zich als eerste, later komt de suikerindustrie, de So- cieté Anonyme de Sucrerie Malotaux (1872) en de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfa briek (1899). Begin twintigste eeuw volgden Glasfabriek (1904), stijfsel en glucosefabriek CPC (1912), Zuid- chemie (1919). En in hun kielzog ves tigden zich weverijen en textielfa- briekjes. Sas van Gent ademt indus triële welvaart. Een eeuw later is de Kanaalzone tussen de havens van Gent en Terneuzen over een lengte van ruim dertig kilometer vrijwel vol ledig geïndustrialiseerd, met werkgele genheid voor zowat 100.000 mensen. Een passende entourage voor een huis van de industrie. Dat heeft Sas van Gent dus al eventjes, onderge bracht in een voormalige gemeentelij ke werkplaats. Maar niet voor lang meer. Met dank aan oud-wethouder Jaap Bos van Terneuzen werken sinds een handvol jaren vrijwilligers aan de restauratie en inrichting van een voor malig suikerentrepot van de Coöpera tieve, bouwjaar 1921. Dat entrepot il lustreert de grandeur van industrieel erfgoed. Een omvangrijke klus, de restauratie, die met een jaartje vertraging even wat langer duurde dan voorzien. De suikersilo was feitelijk niet veel meer dan vier muren en een dak, legt Van den Hemel uit. Dankzij tientallen ge dreven vrijwilligers -gepensioneerde vaklui tussen pakweg 65 en 85 jaar oud- is de loods met respect voor het verleden nu omgebouwd tot een mo dem en interactief museum, met gele genheid voor ontvangsten, evenemen ten, educatief en zakelijk gebruik. Van den Hemel schiet welhaast super latieven tekort om inzet, vakkennis en enthousiasme van de vrijwilligers te prijzen. Inmiddels zijn de contou ren van het Industrieel museum Zee land goed zichtbaar, bijna gereed voor bezoek. Blikvanger is de stoom- gedreven generator met Jugendstil-be- dieningspaneel uit de voormalige As sociation Cooperative Zélandaise de Carbonisation (1913) in Sluiskil, in de volksmond beter bekend als de Cokes. Natuurlijk gaat het in een museum over het verleden, maar in Sas van Gent nadrukkelijk ook over het he den en de toekomst. Met een uitge breide collectie aan machines, moto ren inclusief een proeffabriek en la boratorium. Een fabriekshal met the matische paviljoens: innovatie/research, energie, techniek, distributie, duurzaamheid. De Zeeuw se industrie op een presenteerblaadje, legt Van den Hemel uit. Met pal naast het museum de zogeheten witte villa, locatie voor passende horeca. Want nadrukkelijk is gekozen voor een provinciale aanpak en uitwer king. Zeeland is weliswaar een land van overkanten en een eigen identi teit voor elk gebiedsdeel. Maar het water vormt de verbindende factor voor een provinciale status, zegt Van den Hemel. Hij vindt dat Zeeland te bescheiden is: Zeeuwse producten vinden hun weg wereldwijd, bedrij ven zijn met de unieke toepassingen van internationale allure. Wees daar trots en vertel dat verhaal, vindt de voorzitter. Vandaar ook dat het Industrieel mu seum zich breed presenteert, in samen werking met andere musea en bezoe kerscentra in Zeeland en Vlaanderen. Vanzelfsprekend moet de toerist de' drempel over, maar belangrijker mis schien wel zijn de scholen en de be drijven in het Zeeuwse. Van den He mel: "Basisscholen en middelbaar on derwijs vormen een belangrijke doel groep, ook om de belangstelling van scholieren en docenten voor industrie en techniek te vergroten. En de be drijven, die moeten dit museum gaan zien als een thuis. Een plaats om te netwerken, om te vergaderen. Een evenement te organiseren. De moge lijkheden zijn legio. Kom maar kij ken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 101