m Bijzondere Leidse vondsten worden gestolen in Syrië Ongewenste die ren verdrijver BUITENLAND 9 m* - - - •- '146.000 doden' pzc.nl/webwinkel ~m nn VRIJDAG 14 MAART 2014 m mJk H vooral droevig dat er zowel in Ga za als hier zoveel onschuldigen met dit geweld moeten leven." Kfir werd, zoals alle Israëlische mannen en vrouwen, toen hij 18 was voor een aantal jaren onder de wapenen geroepen. Hij was ge vechtssoldaat, en weet - naar ei gen zeggen - wat gevaar is. „Ik probeer de mensen in Gaza te be grijpen, maar Harnas geeft niet om mensenlevens of mensenrech ten. Dat is moeilijk voor mij. Tij dens mijn diensttijd leerden wij geweld alleen als allerlaatste mid del te gebruiken. Maar ik ben niet gek hoor: ook Israël maakt on schuldige slachtoffers." Dan bereikt het nieuws Ashdod dat de Islamitische Jihad een wa penstilstand heeft afgekondigd. Buurland Egypte heeft bemid deld. Dat is opvallend, want sinds de coup door het Egyptische leger leger tegen president Morsi, een lid van de Moslimbroederbewe ging die warme banden met Ha rnas in de Gazastrook onder houdt, is de relatie tussen de machthebbers in de Gazastrook en Egypte ernstig verslechterd. Kort na het ingaan van dit be stand landen opnieuw raketten in Israël, nu afkomstig van weer an dere militante groepen in Gaza. Is raël zegt de rust te willen bewa ren, maar roept voor de zekerheid reservisten op. Dat is de wankele vrede van Gaza. Maar inmiddels is wel duidelijk dat dat verleden tijd is. Veel histo risch materiaal dat gedurende 25 jaar door opgravingsleider Akker mans en andere universiteitsme dewerkers zorgvuldig werd verza meld en opgeslagen, blijkt gesto len uit het depot in Raqqa. „Ar cheologisch gezien is een goud mijn weggesmeten", constateert professor Akkermans. Sinds 1986 werkte de Leidse ar cheoloog elk jaar in Teil Sabi Abyad op zo'n 30 kilometer van de grens met TLirkije. De dorpelin gen uit de buurt weten zeker dat het er spookt: een 'witte jongen' zou 's nachts rondwaren. Vandaar de naam Teil Sabi Abyad, wat 'Heuvel van de Witte Jongen' be tekent. Het Leidse opgravingsteam onder zocht tot nu toe ongeveer 10 pro cent van de totale oppervlakte en bekeek ook de twee kleinere ruï neheuvels die er naast liggen. Tot dat het in 2011 vanwege de oorlog onmogelijk werd. Akkermans koestert warme herin- De burgeroorlog in Syrië heeft al aan minstens 146.000 mensen het leven gekost. Dit heeft het Obser vatorium voor Mensenrechten gis teren, drie jaar na begin van het conflict, laten weten. Onder de slachtoffers zijn ongeveer 74.000 burgers, bijna 35.000 militairen en zo'n'34.000 opstandelingen. neringen aan vondsten die hij deed uit prehistorische tijden. Daarbij het vroegste aardewerk uit het Midden-Oosten. „Echt mu seale vondsten, materiaal wat we tot dan toe nog niet kenden." Inmiddels zijn veel vondsten ver dwenen in de chaos van de bur geroorlog. Daarbij is het extra zuur dat gestolen dierbotten en scherven alleen wetenschappelij ke waarde hebben. Ze zijn niet of nauwelijks te verhandelen. De fraaiste vondsten gingen naar het plaatselijke museum in Raqqa, de departementale hoofdstad met bijna 200.000 inwoners. „Siera den, kleitabletten, bijzonder vaat werk", somt Akkermans op. Vol gens het laatste rapport van het Syrische Directoraat van Antiquit eiten (DGAM) is de collectie van Raqqa de laatste drie jaar tenmin ste twee maal geplunderd. Hon derden objecten zijn kwijt. De stad is sinds maart vorig jaar in handen van de extremistische groepering de Islamitische Staat van Irak en de Levant (ISIS). Vlak na de inname werden de telefoon lijnen doorgesneden. Volgens de Syrische autoriteiten wordt er - zoals op meerdere ar cheologische plaatsen in Syrië waar wetenschappers en locatiebe wakers zich uit veiligheidsrede nen hebben teruggetrokken - ook illegaal gegraven in Teil Sabi Abyad. Specifiek op plekken waar de universiteit Leiden veelbelo vende opgravingen had gedaan. De wetenschappelijke onderzoeks terreinen liggen er nu vaak onbe heerd bij. De meeste bewakers zijn bang om te blijven, er is inti midatie door gewapende groepe ringen. Anderen vertrokken om dat hun salaris niet meer uitbe taald werd. Tot 2012 opereerden bijna 180 teams van archeologen door het hele land. Nu zijn niet alleen hun depots maar ook hun verblijven doelwit; complete airco-installa ties worden meegenomen. Gisteren riepen zowel UNESCO als VN-secretaris Generaal Ban Ki Moon alle partijen op om te stop pen Syrische erfgoed te verwoes ten. De perfecte electronica i.c.m. solartechniek Lezersprijs 29,99 Bon wub35deb Ongewenste dierenverdrijver a sneuvelt snel I Ook in Sderot, vlakbij de Gazastrook, kwamen raketten terecht. Een wapenstilstand die met behulp van Egypte werd bereikt, hield gisteravond geen stand, foto Xinhua/JINI/HH door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - Archeoloog Peter Akker mans had eind vorig voorjaar voor het laatst contact met een bewa ker van het museum in Raqqa, een Syrische stad niet ver van de grens met Turkije. De Nederlandse pro fessor hoefde zich geen zorgen te maken om de lokale museumcollec tie noch om de veiligheid van de lo catie waar onder andere door de Universiteit Leiden archeologisch werk werd verricht. Deze ongewenste dierenverdrijver behoort tot één van de meest milieu- en diervriendelijke manieren van verdrijven. Slagwaterdicht, op te laden middels zonne-energie en zeer gebruiksvriendelijk. Iedere 25 seconden worden ondergronds kwartstrillingen uitgezonden met een frequentie van 400 Hz die de levenswijze van woelmuizen, mollen en diverse andere ongewenste dieren verstoren waardoor deze verdreven worden. Door de solartechniek werkt de ongewenste dierenverdrijver altijd, ook als er niet voldoende licht is. Geen giftige stoffen, geen gevaar voor mens en dier, geen verontreiniging van lucht, bodem of grondwater, reukloos, diervriendelijk en uiterst effectief. Hierbij bestel ikx Ongewenste dierenverdrijver d 29,99" *Excl. verzendkosten 4,95 Voornaam: Achternaam: mO vO Straat: Nr: Plaats: Postcode: Telefoon: E-Mail: Ik machtig Buckaroo Payment Services in opdracht van Wegener Media éénmalig het verschuldigde bedrag te incasseren van: IBAN: NL o/Bankrekening: Stuur deze bon in een envelop naar: Webwinkel, Postbus 1090,5004 BB Tilburg Handtekening: Vragen? Bel 0900-2021352 (€0,45 p.g.) Let op: verwerking van een bon order duurt tot5 werkdagen Uw bestelling sneller in huis, bestel online!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9