'Kerry doet laatste poging bij Kremlin' Maleisië: onzin dat Boeing na laatste contact is doorgevlogen Minder schipbreuk in 2013 op wereldzeeën PALESTIJNEN VS ISRAËL 8 BUITENLAND reportace Een bestand duurde kort. Gisteravond schoot Gaza weer raketten af op Israël. Waarnemers gaan ervan uit dat een meerderheid van de bevol king van het schiereiland zich zondag zal uitspreken voor aan sluiting bij Moskou. Ook de Duit se bondskanselier Angela Merkel verscherpte haar toon. Merkel be schuldigde het Kremlin ervan de internationale stabiliteit in gevaar te brengen. „In een periode van grote onzekerheid in Oekraïne heeft Rusland gebruikgemaakt van die zwakte", aldus Merkel. Maandag komen de EU-ministers van Buitenlandse Zaken bijeen om zich over zwaardere sancties te buigen. Ook in Oekraïne, waar toe de Krim behoort, wordt de toon scherper. De tijdelijke presi dent Oleksandr Toertsjinov zei gisteren dat Rusland 'klaar is voor een invasie' van het oosten van Oekraïne. „We doen alles wat we kunnen om oorlog te voorkomen, zowel op de Krim als in iedere an dere regio van Oekraïne", aldus Toertsjinov in een tv-interview. Oekraïne heeft een 'nationale gar de' opgericht ter aanvulling op het bestaande leger. Het nieuwe legeronderdeel moet uit zo'n 60.000 man gaan bestaan. De rekruten zijn voornamelijk vrijwilligers uit het kamp van de demonstranten die het vertrek van president Viktor Janoekovitsj hebben bewerkstelligd. Zij moe ten de grenzen gaan bewaken. Het parlement in Kiev heeft de vorming van de garde gisteren goedgekeurd. Direct daarna begon een eerste groep met oefeningen. Gratis OV en fiets vanwege smog In Parijs kan men de komen de dagen gratis een fiets of elektrische auto huren. In het weekend hoeven inwo ners en toeristen ook niet voor openbaar vervoer te be talen. Op die manier hopen de autoriteiten iets te doen tegen de ernstige smog die boven de stad hangt. Het be stuur heeft inwoners ver zocht de auto te laten staan. En bewoners hoeven geen parkeergeld te betalen tot dat de luchtkwaliteit is ver beterd. Parijs neemt die on gekende maatregelen omdat de lucht zo vuil is dat het ge zondheidsrisico's oplevert. Doodstraf voor verkrachters in bus Vier Indiase mannen heb ben ook in hoger beroep te horen gekregen dat ze zul len worden opgehangen om dat ze eind 2012 een jonge vrouw in een bus hebben verkracht en haar zo ernstig mishandelden dat ze later overleed. Het gerechtshof in Delhi wees hun beroep giste ren af. Advocaten van de vier vinden de straf buiten proportioneel. De ouders van het 23-jarige slachtoffer zien dat anders en zeiden dat 'de ultieme genoegdoe ning pas komt wanneer de veroordeelden hun ultieme lot ondergaan'. Poes in magnetron, vrouw moet cel in Een 23-jarige Britse vrouw moet veertien weken de ge vangenis in omdat ze haar poes 5 minuten in de magne tron had gestopt, met fatale gevolgen voor het vier maan den oude beestje. De reden daarvoor was dat ze dacht dat het beestje haar goudvis had opgegeten en daarvoor gestraft moest worden. Vol gens de advocaat van de vrouw uit het Noord-Engel se Hoyland lijdt zij aan ern stige psychische problemen. De rechter sprak echter van een 'verschrikkelijk wrede en barbaarse daad', meldden lokale media. ASHDOD - De straten van de Israëli sche kuststad Ashdod, zo'n 30 ki lometer van de Gazastrook, liggen er vrijwel verlaten bij. Op deze donderdagochtend vuurt de Isla mitische Jihad, een militante groe pering in de Gazastrook, twee ra ketten af die in de buurt van de stad landen maar geen slachtof fers maken. Veel scholen hebben hun leerlin gen al naar huis gestuurd; bewo ners is geadviseerd in de buurt van de schuilkelders te blijven die zich in vrijwel elk modern appar tementgebouw en op openbare lo caties in de stad bevinden. Ruti Danielov is werkzaam in een gebakswinkel in Ashdod. „Er zal hier altijd dreiging blijven", zegt ze. „Israël kan geen einde maken aan de raketten uit Gaza uit angst voor de internationale reactie op het geweld. Maar ik weiger te ver huizen. Dit is mijn thuis." Israël en militante groeperingen in de Gazastrook vuurden de afge lopen dagen felle aanvallen op el kaar uit. Egypte bemiddelde, maar een bestand werd direct ge schonden. „Sinds woensdagavond hebben verschillende militante groeperin gen in de Gazastrook 65 raketten op het zuiden van Israël afge vuurd. Het is de ernstigste escala tie sinds de korte oorlog met Ga za in 2012. Dat kunnen we niet ne geren", zegt majoor Arye Shalicar van het Israëlische leger. „Wij wil len geen escalatie, en reageren al tijd alleen maar op het geweld uit Gaza." Maar daar denken Harnas, de streng-islamitische beweging die de Gazastrook bestuurt, en ande re strijdende groepen die in het gebied actief zijn heel anders over. „Onze raketten zijn een ver gelding voor de brute executie van drie strijders van de Islamiti sche Jihad door de Israëlische luchtmacht vorige week. Dat er sinds 2012 een wapenstilstand is, betekent niet dat wij ons zomaar overgeven", laat woordvoerder Sa- mi Abu Zuhri weten. Het Israëlische leger slaat direct hard terug en voert in 24 uur meer dan dertig luchtaanvallen uit op de kuststrook. Inwoners vergelijken de impact van de zwa re Israëlische bombardementen met 'aardbevingen'. In de Ga zastrook, een gebied zo groot als Texel waar 1,8 miljoen mensen wonen, is geen luchtalarm en zijn minder goede schuilplaatsen. De vraag wie verantwoordelijk is voor het plotseling oplaaiende ge weld houdt Kfir, een Israëlische student die in een kofïietent in het centrum van Ashdod werkt, niet zo bezig. „Ashdod ligt doorlo pend onder vuur en wij moeten doorgaan met leven. Ik vind het Zo schreef de Amerikaanse krant The Wall Street Journal gisteren dat het toestel wellicht nog vier uur heeft doorgevlogen nadat het contact was verbroken. Ameri kaanse onderzoekers en functiona rissen van de veiligheidsdiensten zeggen dat volgens de krant op ba sis van signalen die de motoren automatisch uitzenden voor on- derhoudsdoeleinden. De piloot of iemand anders kan met opzet de zogeheten transponder hebben uitgezet, waarmee het toestel ge traceerd kan worden. Het toestel kan daarna naar een onbekende locatie zijn gestuurd. Maar de Maleisische regering en luchtvaartmaatschappij Malaysia Airlines wezen het bericht over de motorsignalen van de hand. De laatste gegevens van het toe stel zouden ongeveer 30 minuten na vertrek in Kuala Lumpur zijn ontvangen. Boeing en motorenfa brikant Rolls Royce zouden daar na niets meer van het toestel heb ben vernomen. De Maleisische luchtmacht had eerder meerdere keren vermoedens naar buiten ge bracht dat het vliegtuig een ande re koers heeft ingezet, nadat het contact was verbroken. De verdwijning van de Boeing is nu al één van de grootste myste ries in de geschiedenis van de luchtvaart. Ondanks een enorme zoekactie met tientallen schepen en vliegtuigen in een gebied dat meer dan twee keer zo groot is als Nederland, is van vlucht MH370 nog geen spoor gevonden. De Boeing 777-200ER behoort tot de vliegtuigen die zonder bij te tanken erg ver kunnen vliegen. MÜNCHEN - Vorig jaar zijn op de wereldzeeën 94 grote schepen ver loren gegaan. Dat zijn er 23 min der (20 procent) dan in 2012. Scheepsverzpkeraar Allianz Glo bal Corporate Speciality SE (AGCS) heeft dat gisteren bekend gemaakt. Azië was het gevaar lijkst. Ten zuiden van China en rond de Zuidoost-Aziatische lan den gingen 18 schepen verloren. Eén van die vaartuigen was de Fi- lipijnse veerboot St. Thomas Aqui nas waarbij zeker 116 mensen om kwamen. In de zeeën bij Japan, de Korea's en het noorden van China zon ken nog eens 17 schepen. Het is voor de tweede keer in 12 jaar tijd dat het aantal grote schip breuken onder de 100 uitkomt. Piraterij is volgens AGCS nog steeds een reden tot zorg. In de wateren bij Somalië zijn aanval len door zeerovers drastisch afge nomen. In 2013 zijn daar zeven aanvallen geregistreerd, in 2011 waren dat er nog 160. Maar met name de wateren rond Indonesië zijn gevaarlijker gewor den. Van de 264 aanvallen wereld wijd in 2013 waren er 106 bij dat Zuidoost-Aziatische land. Sinds 2009 is het aantal aanvallen door zeerovers bij Indonesië zelfs met 700 procent gestegen. KIEV/BERLIJN - De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken John Kerry doet vandaag een nieuwe po ging om zijn Russische ambtge noot Sergej Lavrov annexatie van de Krim uit het hoofd te praten. Volgens hun Duitse ambtgenoot Frank-Walter Steinmeier gaat het om een 'vermoedelijk laatste po ging'. De eerste groep gardisten oefent al. Aan de andere kant van de grens oefenen duizenden Russen PARIJS NEW DELHI LONDEN Bestand in Gaza door onze correspondent Jan Franke DELFT/NEW YORK - De theorieën over wat er met het zaterdag ver dwenen Maleisische vliegtuig is ge beurd, buitelen over elkaar heen. Ondanks een dagenlange zoekactie was er gisteren nog steeds geen spoor van het toestel en de 239 mensen aan boord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8