Limiet op babymelk lokt discriminatie uit Geduld met gedoe arbeidsmigranten raakt op BINNENLAND 7 Hogazon.nl Zowel een filiaalhouder van de Etos in Barendrecht als van Kruid vat in Vlaardingen heeft vrouwen met een Aziatisch uiterlijk gedis crimineerd, oordeelde het college gisteren. „Maar een zitting als de ze treft altijd een grotere groep dan de partijen die terechtston den", zegt woordvoerster Marys- ha Molthoff. „Winkels die hetzelf de beleid hanteren, kunnen hier hun conclusies uit trekken." Babymelkpoeder is schaars omdat de vraag uit China groot is. Om te voorkomen dat slimmeriken hele schappen leegkopen en melk voor dikke bedragen doorverkopen, in strueren winkeliers hun perso neel om maximaal een of twee pakken mee te geven. Het is zeer begrijpelijk dat winke liers maatregelen nemen, ver klaart het college in de toelich ting. 'Maar als zij die nemen, moe ten die voor iedereen gelden, on geacht iemands afkomst. Iemand uitsluiten vanwege een Aziatisch uiterlijk is verboden'. Hoe de win keliers dat aanpakken, is aan hen zegt Molthoff. „Je kunt aan een pasjes- of bonnensysteem denken of een methode van registratie." De twee klaagsters, Li Yain en Ka- nyanat Groenendijk-Sinhio, laten via hun zaakwaarnemer Pedrag Vitkovic weten blij te zijn met de uitspraak. „Het ging hen om de er kenning, die hebben ze gekre gen." Li Yain, die samen met haar 9-jari- ge dochtertje een boodschappen- mandje had gevuld met bijtring, knuffel, babyfles en melkpoeder, kreeg geen pak Nutrilon omdat de verkoopster zou hebben ver klaard 'dat niet aan jullie te mo gen verkopen'. Kanyanat Groenen dijk-Sinhio had de pech een ver koopster te treffen die dacht dat ze voor de zoveelste keer die dag in de winkel was voor melkpoe der, maar dat bleek niet zo te zijn. 954 Roemenen en Bulgaren schre ven zich in bij Nederlandse ge meenten, sinds ze per 1 januari geen vergunning meer nodig heb ben om in Nederland te werken. Al registreren lang niet alle nieuw komers zich meteen, het lijkt geen getal om steil van achterover te slaan. Ter vergelijking: in die zelfde periode kwamen er zesdui zend Polen bij. In een cfebat over arbeidsmigratie met de Tweede Kamer relativeer de Lodewijk Asscher gisteren de statistieken. De PvdA-minister van Sociale Zaken waarschuwde in augustus nog dat 'de dijken op doorbreken stonden'. „Cijfers zeg gen me niet zoveel", zei hij giste ren. „Het gaat om de problemen." En problemen, die ervaren de ge meenten. Polen en arbeidskrach ten uit andere Midden- en Oost-Europese landen zijn vaak slachtoffer van uitbuiters en huis jesmelkers, ze veroorzaken over last in buurten en maken soms misbruik van uitkeringen en an dere sociale voorzieningen. Met minder dan een week te gaan tot de gemeenteraadsverkiezin gen, lanceerde de Tweede Kamer fractie van de PvdA samen met de lijsttrekkers in de gemeenten gisteren een plan om arbeidsmi granten fatsoenlijk onderdak te bieden. Een arbeidsmigrant moet minstens 12 vierkante meter woonruimte krijgen, als het aan de partij ligt. „Er is niets mis met een Poolse buur, maar er is wel wat mis met vijftien Poolse buren in één eengezinswoning", aldus Kamerlid Mariëtte Hamer. De PvdA pleit ook voor een harde scheiding tussen werkcontract en wooncontract. „De werkgever van een migrant mag niet ook zijn huisbaas zijn. Dat leidt vaak tot misbruik van de machtspositie", zei Hamer. „Gemeenten hebben niet genoeg mogelijkheden om zulke misstanden aan te pakken. Wij vragen de minister hun meer bevoegdheden te geven." Terwijl de PvdA de VVD-minis- ter van Wonen de les las, kondig de de WD een initiatiefwetsvoor stel aan bij PvdA-minister As scher. Kamerlid Malik Azmani wil bijstandstoerisme van migran ten aanpakken. Volgens hem groeit het aantal WW- en bij standsuitkeringen van werkers uit andere EU-landen explosief. Dat plan wekte verbazing bij PvdA en CDA, omdat minister As scher heeft aangekondigd nog voor de zomer met een soortge lijk wetsvoorstel te komen. Elektrisch rijden fors gegroeid Het elektrisch autorijden in Rotterdam neemt een vlucht. In anderhalfjaar tijd is het aantal oplaadpunten in de stad toegenomen van honderd naar achthonderd. Het aantal 'getankte' kilo watturen (kWh) bij publie ke oplaadpalen steeg tegelij kertijd met 514 procent naar 187.253 kWh. Dat maakte de gemeente gisteren bekend. De oplaadpunten, waar al tijd twee auto's aan kunnen worden opgeladen, staan op openbare en private terrei nen. Rotterdam verwacht eind van dit jaar 1.250 oplaad punten in de stad te hebben. Nieuwe test voor darmkanker Onderzoekers van het Am sterdamse ziekenhuis VUmc hebben een nieuwe metho de ontwikkeld om darmkan ker op te sporen. Deze is vol gens hen nauwkeuriger dan de methode die gebruikt wordt in het nu lopende be volkingsonderzoek. Onder zoekers hebben een manier gevonden om eiwitten die direct afkomstig zijn van een tumor in de ontlasting op te sporen. Volgens een on derzoeker spoort de huidige test 70 procent van de kan kergevallen op. Bij de nieu we methode zou bijna geen geval meer worden gemist. Vogelgriep bij pluimveebedrijf Bij een pluimveebedrijf met ruim 10.000 legkippen in het Gelderse Bruchem is vo gelgriep vastgesteld. Het be drijf heeft buitenuitloop. Het gaat waarschijnlijk om de milde Hs-variant. Omdat een milde Hs-variant kan muteren tot een zeer be smettelijke en voor kippen dodelijke variant, wordt het bedrijf geruimd en geldt er een vervoersverbod. vragen over smogalarm Nee. Dat wij geen smogalarm heb ben, komt doordat Nederland bij metingen andere grenswaarden hanteert. In België is een smoga larm van kracht als de concentra tie fijnstof in de lucht meer dan 70 microgram per kubieke meter bedraagt. Nederland houdt een grens aan van 200 microgram. Op de website van het RIVM is duidelijk te zien dat delen van ons land te maken hebben met waarden waarbij de Belgen al het advies krijgen om bijvoorbeeld zware inspanning zoveel mogelijk te vermijden. In Europees verband is afgespro ken dat het jaargemiddelde hoog uit 40 microgram mag bedragen. Daarnaast mag een daggemiddel de van 50 microgram maximaal 35 keer per jaar worden overschre den. Over de hoogte van de over schrijding bestaan geen afspra ken, net zo min als een grenswaar de waarbij een smogalarm moet worden afgekondigd. Elk land kent hiervoor zijn eigen beleid. Voor inwoners van grens gebieden kan dat soms verwar rend zijn. De meeste deskundigen zijn het erover eens dat een smogalarm maar een beperkt effect heeft. In België is deze dagen bijvoorbeeld de maximumsnelheid op veel we gen verlaagd. Het gehalte fijnstof in de lucht wordt daardoor welis waar iets lager, maar de verschil len zijn marginaal. Toch pleiten diverse Nederlandse organisaties ervoor om in ons land dezelfde normen te hanteren als in België. Het Longfonds is bij voorbeeld allerminst gelukkig met de situatie, omdat mensen met astma of COPD op dagen als vandaag onnodig extra klachten hebben. Dat kun je zo niet zeggen. Ons land zet vooral in op continue maatregelen, zodat de luchtkwali teit structureel verbetert. Daarbij valt te denken aan een perma nent verlaagde maximumsnel heid op bepaalde ringwegen en milieuzones in grote steden. Door dat Nederland een dichtbevolkt land is met veel industrie en vee teelt, kost het wel moeite om bin nen de Europese normen te blij ven. Daarentegen staat ontegenzegge lijk vast dat de hoeveelheid fijn stof de afgelopen jaren behoorlijk is gedaald. Dat geldt voor de jaar gemiddelden, maar daardoor ook voor dagelijkse pieken. Weersinvloeden zorgen ervoor dat op sommige dagen de hoeveel heid fijnstof tóch hoger is, zoals nu. Door de verwachte weersoms- lag in het komende weekend is het smogalarm in België van kor te duur. Van Leeuwenhoek mag uitbreiden Het Nederlands Kanker Insti tuut-Antoni van Leeuwen hoek Ziekenhuis in Amster dam mag uitbreiden in Utrecht De Autoriteit Con sument Markt heeft de fu sie met de oncologieafdeling van het Universitair ME- disch Centrum Utrecht goedgekeurd. Beide organisa ties worden waarschijnlijk al volgend jaar, onderge bracht in een joint venture. VRIJDAG 14 MAART 2014 door Lilian Dominicus UTRECHT - Supermarkten en drogis terijen die een limiet stellen aan het aantal pakken babymelkpoeder per klant per dag moeten dat be leid opnieuw onder de loep ne men. Het systeem laat te veel ruim te voor willekeur, blijkt uit een uit spraak van het College voor de Rechten van de Mens in Utrecht. door Annemieke van Dongen DEN HAAG - De gevreesde 'tsunami' van Roemenen en Bulgaren blijft vooralsnog uit. Maar de problemen rond buitenlandse arbeiders zijn volgens politici nu al erg genoeg. Zowel de WD als de PvdA kwam gisteren met nieuwe plannen. Polen aan het werk in de kassen. Sinds 1 januari hebben zesduizend Polen zich ingeschreven in Nederlandse gemeenten, foto David van Dam/HH ROTTERDAM AMSTERDAM BRUCHEM 5 In België is voor de tweede opeen volgende dag een smogalarm van kracht. Bij ons horen we daarente gen niets over een verslechterde luchtkwaliteit. door Orkun Akinci "I Is de lucht in Zuid-Nederland van- daag schoner dan in Noord-Bel- gië? Bestaan hier geen internationale normen voor? 3 Hoe denkt de gezondheidsweten schap over de gehanteerde nor men? I In België tonen borden de maxi mumsnelheid bij smog. foto HH 4 Is Nederland laks op dit gebied? 5 Hoe kan het dat het smogalarm in België na vandaag weer voor bij is? UTRECHT HET GRUNDLICHE KOZIJN KOZIJNEN ZONWERING T. 0118 - 41 48 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7