Het wordt weer billenknijpen, ook met Ilse en Way Ion 6 BINNENLAND Vergist oud brood kan een goede energiebron zijn. Een Amsterdams buurtrestaurant kookt er al op. AMSTERDAM - Het oude brood dat voorheen in de Kolenkit-buurt in Amsterdam-West op straat be landde en een rattenplaag veroor zaakte, gaat nu in een grote tank met water. Een penetrante geur van gistend bier komt eruit als Roel Schoenmakers van kunste naarscollectief Cascoland het dek sel optilt. „Het vergistingsproces lijkt op dat van bier, vandaar de geur", verklaart hij. Door het ver gisten, komt methaan vrij. Daar op kookt het buurtrestaurant van af deze week. Het brood voor de vergister komt uit de broodcontainers die sinds enkele jaren in Amsterdam-West staan. Veel moslims strooiden eer der hier hun oude brood op straat. Hun geloof laat het niet toe het brood zomaar weg te gooien. In plaats van vogels, kwamen vooral ratten het brood opeten. De gemeente plaatste vervolgens containers om de rattenplaag te gen te gaan. Het opgehaalde brood zou worden verwerkt tot diervoeding of mest voor planten, We volgden een ophaalwagen en ontdekten dat het brood naar de vuilstort ging De eerste reacties op Calm after the storm van Ilse DeLange en Waylon, die onder de groeps- naam The Common Linnets ope reren, zijn niet positief. Op Twit ter wordt het lied door velen met de grond gelijk gemaakt, onder deskundigen zijn de meningen ge nuanceerder. De algemene teneur is: wel 'een mooi lied, maar...' Op woensdagavond werd het nummer al semi-akoestisch gepre senteerd tijdens het tv-program- ma De wereld draait door, gister morgen waren de vaderlandse me dia uitgerukt voor de première van de officiële versie in Hilver sum. Het lied klinkt in tweede instan tie inderdaad iets anders, veel dui delijker komt het countrygeluid naar voren in de zware bassen en de steelgitaar. Het is een instant- klassieker, die hoogstwaarschijn lijk decennialang meekan op de vaderlandse radiozenders. Calm after the storm is een a-typisch nummer voor het festival, maar dat kan een voordeel zijn. Hét 'songfestivallied' bestaat niet meer, het is juist zaak om op te vallen met afwijkende genres. Dat kan wel eens lukken, omdat de meeste inzendingen die tot nu toe bekend zijn vooral kiezen Onder deskundigen zijn de meningen genuanceer der. De algemene teneur is: 'een mooi lied, maar voor de bekende, zwaar geprodu ceerde eurodisco. Toch wordt het in de halve finale op dinsdag 6 mei weer billenknij pen voor Nederland. Is het num mer opvallend genoeg voor de fi nale van zaterdag 10 mei? The Common Linnets moeten bij de eerste tien komen (van de zeven tien) in die voorronde. Het nummer blijft ook in de offi ciële single-versie voortkabbelen, mist een brug en een duidelijk meezingrefrein en heeft een wat kleine melodielijn. De samenzang is mooi, maar de individuele voca le kwaliteiten van Ilse en Waylon komen er niet in naar voren. En dat valt de festivaladepten tegen. Na eerdere voorproefjes op de Common Linnets-sound verheug den velen zich al op een ereplaats. Succes zal ook afhangen van de podiumact en die is al klaar laat Il se DeLange weten. „We zijn er wel uit. Nee, we zeggen niets. De vijand luistert mee, haha." Eerder lieten Ilse en Waylon door schemeren dat ze op een vooral donker podium zullen optreden. Na de break, op tweederde van het nummer, is het even hele maal stil en volgt een grootse fina le in het volle licht. Dynamiek in de show dus. The Common Lin nets presenteren zich als country- artiesten en zullen dat geloofwaar dig moeten doen. „Wat heeft Ne derland met countrymuziek? Nou dit!", riep Waylon gisteren in reac tie op een tweet. 3FM-dj Giel Beelen heeft niets met het songfestival maar ziet wel kansen. „Het is mooi dat we nu meedoen met dingen die we zelf goed vinden. Ilse en Waylon zijn hier natuurlijk heel bekend, maar in Letland niet. Maar daar zien ze ook een heel mooie, blon de chick en een stoere dude met een hoed en een goeie kop." beloofde de gemeente op haar si te. „Toen wij jaren geleden een op haalwagen van de gemeente volg den, ontdekten we echter dat het brood gewoon naar de vuilstort ging", vertelt Jessica Hammar lund Bergmann van ontwerpers groep Pink Pony Express. Daarop verklaarde de verantwoordelijke wethouder dat, door de plastic zakken in de containers, broodre- cycling niet mogelijk is. Na deze ontdekking bedachten de Pink Pony's dat vergisting de meest zinnige bestemming voor het oude brood zou zijn. Dat vond de moslimgemeenschap ook. Biovergisting werd al veel ge daan, maar het vergisten van brood niet. Met behulp van het lo kale duurzame energiebedrijf Am sterdam Energie, kunstenaarscol lectief Cascoland en een fabrikant van bioreactoren ontwikkelde Pink Pony Express de huidige in stallatie. Die produceert drie kuub methaan per dag. Dat is ge noeg om het buurtrestaurant, een participatieproject van kunste naarsgroep Cascoland in de pro bleemwijk Kolenkit, op te laten koken. De potentie van oud brood als energiebron is groot. Met zo'n 150 miljoen kilo weggegooid brood per jaar, is het een van de meest verspilde voedingswaren in Ne derland. Dankzij het graan heeft brood een hoge 'calorische waar de' en levert het dus veel energie op. Op vier witte boterhammen kan een gaspit een uur vol bran den. Een ander groot voordeel van broodvergisten is volgens Rolf Steenwinkel van Amsterdam Energie dat installaties middenin de stad kunnen worden aange legd. „Daardoor is het gemakke lijk om het gas te transporteren naar woningen, waar het kan wor den gebruikt voor verwarming of om op te koken." De testen in het buurtrestaurant zijn succesvol verlopen en nu wil Amsterdam Energie ook op ande re plekken in de stad broodvergis- tingsinstallaties aanleggen. Wel licht stapt ook de woningbouw vereniging in. Recent heeft Roel Schoenmakers daarbij de brood- vergister laten zien. „Eerst had den ze helemaal geen oren naar biogasinstallaties. Nu ze hebben gezien dat het werkt, beschouwen ze het als optie voor nieuwbouw hier in de wijk." Voorlopig is het buurtrestaurant de enige plek in Nederland waar broodgas wordt verbruikt. Een paar keer per week koken buurtbe woners er een gerecht uit de keu ken van hun thuisland voor ande re bewoners. Schuin tegenover het restaurant staat een van de broodcontainers. Schoenmakers kijkt erin. „Bijna vol. Brood te over in deze multiculturele buurt, veel meer dan we nodig hebben." Koken op broodkruimels door Emiel van Dongen Jessica Hammarlund Bergmann Waylon en Ilse DeLange: The Com mon Linnets, foto HH RECENSIE SONGFESTIVALLIED door Geert Willems HILVERSUM - Meteen na de presen tatie van het Nederlandse lied voor het Eurovisie Songfestival is de jaar lijkse nationale discussie losgebar sten: gaan we het hiermee halen? Owww.pzc.nl/songfestival Songfestival door de jaren heen Kunstenaar Roel Schoenmakers bij de broodvergister. Op het geproduceerde methaangas kookt het buurtrestaurant. foto Sake Rijpkema/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6