1 Platte oester komt terug in de Noordzee I I Wiebes: Onderzoek naar verhoging accijnzen één van de snelste ooit Van Middelburg naar Moskou 22 ZEELAND a3 Telefoonstoring bij ziekenhuis Wie is de leukste baby van 2013? RAPPORT OVER KRIMP Haagse wetten en regels zitten Zeeland nog te veel in de weg; daar moet verandering in komen. vrijdag Het is een wonderlijk en veelbesproken verschijnsel dat je bij elke gedraaide was een sok verliest. Af en toe duikt er nog wel 'ns eentje op in de zuidwestelijke uithoek van je dekbedovertrek, maar de mees te sokken blijven eeuwig ver mist. Ook mijn haarspeldjes zijn geen lang leven beschoren. Elke maand koop ik weer een pakje schuifjes, om vier weken later tot de conclusie te komen dat ik er opnieuw niet genoeg heb om mijn extravagante kap sel tegen de Zeeuwse wind te wapenen. En dan de aardappelmesjes! Elk jaar koop ik een setje van zes mesjes, maar aan het eind van dat jaar eten we weer, heel culi nair verantwoord, piepers met schil. Ook mijn paraplu's zijn aan dezelfde wrede speling van het lot onderhevig. Of ze nou so ber zwart of rood met ruches zijn, telkens weer ontvallen ze mij en komt het onvermijdelij ke moment dat ik geën verweer heb tegen het tumultueuze he melwater. In dezelfde categorie vallen ook handschoenen. Geen Gore-Tex of lamsleer kan voor komen dat ik ze binnen twee maanden kwijt ben. Op zich zijn deze mysterieuze verdwijningen een natuurlijk bewijs van de menselijke ver strooidheid, maar tezamen vor men ze toch een onrustbarend verschijnsel. Reken maar uit: een sok is gemiddeld 30 centi meter lang. Als je er tien per jaar verliest, ben je dus 3 meter sok kwijt. Een haarspeldje is slechts 5 centimeter lang, maar als je er twaalf per maand ver liest ben je toch meer dan 7 me ter verder op jaarbasis. Aardap pelmesjes meten 15 centimeter, een gemiddelde paraplu is ze ker 50 centimeter. Als je er res pectievelijk zes en vijf van ver liest per jaar ben je 3,5 meter verder. En dan de handschoe nen nog: als je vijf paar per jaar kwijtraakt is dat 2,5 meter. In to taal verlies ik zo 16 meter aan spullen per jaar. Niet veel zou je zeggen, maar als dit voor alle inwoners van Zeeland geldt, dan verliezen wij gezamenlijk op jaarbasis 6097 kilometer spullen. Daar mee kun je met gemak een kleu rig lint spannen van Middel burg naar Moskou en terug! VLISSINGEN - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Vlissingen is gistermiddag korte tijd telefo nisch slecht bereikbaar geweest. Van 13.45 tot 14.15 uur had het ADRZ te maken met een telefoon- storing. Die ontstond door graaf werkzaamheden bij het zieken huis in Vlissingen voor de aanleg van parkeerplaatsen. Daarbij was een telefoonkabel kapot getrok ken. Volgens het ADRZ was de lo catie Vlissingen daardoor niet rechtstreeks bereikbaar. De Goese vestiging kon wel ge beld worden en die kon mensen doorverbinden naar Vlissingen. DEN HAAG - Al heel lang is het een doorn in het oog van PvdA-Ka- merlid Albert de Vries uit Middel burg. Lang niet alles wat goed is voor de Randstad is goed voor Zeeland. Of voor noord-Gronin- gen, of zuid-Limburg. Dé drie ge bieden in Nederland waar het aan tal inwoners al een tijdje stevig daalt. Dat zet het voortbestaan van scholen, ziekenhuizen en winkels onder druk. Banen gaan verloren, huizen moeten ge sloopt. Voordat je het weet zit een regio in een negatieve spiraal. Maandenlang heeft De Vries ge schreven aan een reeks oplossin gen. 51 zijn het er geworden. Het rapport overhandigde hij gister middag aan minister Stef Blok (Wonen en Rijksdienst). Waarom een krimpnota? „Omdat krimp in de Kamer te weinig aandacht krijgt. Het is hap snap en verkokerd. Voorbeelden: de banken zijn bij elkaar gebracht om te zorgen dat pinautomaten blijven. Het kabinet heeft iets ge- De aandacht voor krimpgebieden zoals Zeeland is hap snap en verkokerd Marien onderzoeksbureau Imares werkt, samen met een aantal an dere partijen waaronder het Cent ral Veterinary Institute in Wage- ningen, aan een herintroductie. De nieuwe oesterbanken komen waarschijnlijk niet terug op de daan aan de kleine scholentoe slag. Bij de Participatiewet moet bij de verdeling van geld rekening gehouden worden met krimpre- gio's. De aandacht groeit, maar sa menhang is er niet." Uw voorstellen zijn lang niet alle maal nieuw. „Klopt. Nieuw is wel om ze in sa menhang te zien en de wil om door te pakken. Het gaat erom dat er iets mee wordt gedaan. Mijn voornemen is om het debat daar over te openen." U heeft het veelal over versoepelen van regels. Er komt geen extra geld. „De realiteit in Nederland is dat we niet meer geld krijgen. Je kunt het wel hebben over een herverde ling van bestaand geld." Dus Rotterdam moet betalen voor Middelburg? „Als je het over herverdelen hebt, gaat er ergens iets bij en ergens iets af. De PvdA is ook de partij van eerlijk delen. Het is een ver deelvraagstuk. We vinden dat de kwaliteit van leven ook aan de randen van het land gegaran deerd moet blijven." Waarom zegt de PvdA niet: handen af van de Rijksdiensten in Zeeland? „We vinden dat de overheid slan ker kan. Daaraan moet iedereen zijn aandeel leveren. Vroeger le verden de regio's die ver weg la gen van Den Haag het meest in. Dat is een halt toegeroepen. Dat laat onverlet dat er in Zeeland wel eens iets weg kan gaan." De nota maakt duidelijk dat er niet één oplossing is voor krimp. „Het is een monstrum met vele koppen. Dat moet je zien te tem men. Als je die 51 dingen aanpakt dan ben je al een heel eind hoor. Krimpregio's moeten zelf ook plannen maken over hoe ze de kwaliteit van bestaan willen blij.- ven garanderen. Zeeland doet dat nog te weinig." Het is mijn voornemen met de nota het debat over krimp te openen oorspronkelijke vindplekken, zo als de voedselrijke Centrale Oes- tergronden boven de Waddenei landen. De onderzoekers denken eerder aan de voet van de bestaan de en eventueel toekomstige windmolenparken langs de kust. „We hebben al een levende platte oester aangetroffen bij het Amalia windmolenpark van IJmuiden", zegt Tom van der Have van Ima res. Dat is veelbelovend, want: „De belangrijkste vestigingsplek van een jonge oester is op een vol wassen platte oester." Volgens Van der Have zijn er al, met suc ces, vergelijkbare herstelprojecten in Amerika, Ierland en Engeland. Staatssecretaris Eric Wiebes (Fi nanciën, WD) zei dat donderdag in de Tweede Kamer. De opposi tie wil zo snel mogelijk inzicht in de gevolgen. „De grenseffecten zijn massaal", betoogt Pieter Omt- zigt (CDA). „PvdA, WD en D66 ontkennen die." De SP krijgt dagelijks mails van ondernemers aan de grens die het water aan de lippen staat, zegt Ar nold Merkies. „Het gaat om fami liebedrijven die inmiddels men sen hebben moeten ontslaan." De PW snapt ook niet waarom het kabinet pas in de tweede helft van mei met cijfers en een analy se komt. „De feiten zijn er", aldus Tony van Dijck. „Het geld loopt naar België en Duitsland." PvdA en WD willen de cijfers van Wiebes afwachten. „Er moet een gedegen analyse zijn", vindt Henk Nijboer (PvdA). „Daar is tijd voor nodig." Helma Nepperus (WD): „Elke failliete onderne mer is er een te veel. Maar ik wil eerst de feiten zien." Toch dringt de oppositie aan op meer openheid. CDA'er Pieter Omtzigt stelt dat elk Kamerlid vol gens de grondwet recht heeft op informatie van het kabinet. Wie bes: „Het ritselt op het departe ment van de cijfers. Maar de cij fers die ik naar de Kamer stuur moeten iets betekenen." Volgens Wiebes heeft het kabinet eind vol gende week de eerste cijfers van de oliemaatschappijen over brand stofleveranties. Die zijn volgens hem 'betekenisloos' en 'mislei dend'. Hij wil ze niet geven. De oppositie wil die cijfers wel. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De PZC brengt de komende maanden de Zeeuwse baby's van 2013 in beeld. Vanaf zaterdag kan iedereen zijn of haar baby die is geboren in 2013 op onze website aanmelden, met een fo to. Alle foto's worden in de krant van za terdag 19 april gepubliceerd. Vervol gens kunt u stemmen: zo wordt de leukste baby per gemeente en uitein delijk de leukste baby van Zeeland ge kozen. Voor de winnaars worden prijzen be schikbaar gesteld door Van Belle Ba by. Uw kindje ook in PZC Baby? Meld hem of haar vanaf zaterdag aan op on ze website. 51 oplossingen voor krimp door Jeffrey Kutterink Albert de Vries, Kamerlid DEN HAAG - De platte oesterban- ken in de Noordzee worden her steld. Waren platte oesters honder den jaren terug nog een veel voor komend verschijnsel, nu vind je ze alleen nog terug in het Grevelingen- meer en het oosten van de Ooster- schelde. In de Noordzee zijn ze, on der meer door overbevissing, ver dwenen. Albert de Vries, Kamerlid I Albert de Vries door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het onderzoek naar de gevolgen voor de grensstreek van de accijnsverhoging op diesel en Ipg is één van de snelste fiscale eva luaties ooit. Waarschijnlijk zijn vol gende week de eerste cijfers be kend, maar die zijn 'misleidend'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62