Opstelten: deal van t ueai va deugt wel I Loopgravenoorlog met spons, zeem, sopje en vuilniszak Nie klagü. Stemmüh! i BINNENLAND 5 De Haagse PW-fractie heeft Wilders de afgelopen jaren genoeg hoofdpijn opgeleverd zulke royale studiebeurzen geen luie studenten? „Als ik terugkijk op mijn eigen studententijd denk ik dat het heel belangrijk Is dat goede studenten zich volledig aan hun studie kun nen wijden. Ze moeten niet wor den afgeleid door de noodzaak om geld te verdienen. Zonder die afleiding kun je veel sneller stude ren en kun je al jong beginnen aan bijvoorbeeld researchwerk. Als je heel lang over die studie hebt gedaan, ben je voor topbe drijven al niet meer interessant. Wat wij in deze regio nodig heb ben, zijn studenten die het ver willen schoppen en die daar veel voor over hebben. Die wil ik on dersteunen." Of Sanderink trots is? „Dat vind ik een moeilijk woord. Het geeft wel een goed gevoel dat ik dingen voor elkaar heb gekregen in mijn leven en dat ik daarmee nu iets kan teruggeven aan Twente. Ove rigens: dat heb ik niet alleen ge daan. Ik sta wel bekend als een eenling, iemand die graag solis tisch werkt, maar zo voel ik dat zelf niet. Ik kan erg genieten van dingen die we voor elkaar krijgen in teamverband. En dit is wel het resultaat van teamwerk." De Tweede Kamer sprak gister avond over de schikking tussen Teeven en Cees H. in 2000. Des tijds werd twee miljoen gulden (geen vijf miljoen, zoals eerder werd gesuggereerd) van H.'s geld beschikbaar gesteld. In ruil daar voor moest de drugscrimineel wel 750.000 gulden betalen aan de Staat. De Belastingdienst werd hierover niet ingelicht. Zo hielp de regering geld wit te wassen voor een crimineel, oor deelden deskundigen afgelopen week. Oppositiepartijen maakten gehakt van de deal - 'bizar', 'im moreel', 'absurd'. Opstel ten bena drukte gisteravond dat het alle maal door de beugel kon: het was toen niet verplicht om de fiscus te informeren. Van witwassen was geen sprake omdat dat pas een jaar later strafbaar werd. Details had Opstelten niet voort durend paraat. Maar de suggestie dat Teeven in 2000 op eigen hout je een schimmige deal sloot, ver wierp hij: de top van het OM had vooraf ingestemd met het schik kingsvoorstel. De oppositie wilde hiervoor bewijzen zien - bijvoor beeld notulen van vergaderingen van de OM-top - maar kreeg die niet. Het relaas van Opstelten kon de oppositie niet overtuigen. De par tijen willen alsnog extra informa tie, onder meer over de precieze voorwaarden van de schikking. Een meerderheid daarvoor ont breekt echter. FERRY MINGELEN Ga ik stemmen voor de gemeente raadsverkiezingen aanstaande woens dag? Jazeker, ik stem altijd, dat is burgerplicht en het is altijd goed je te reali seren dat burgers in veel lan den helemaal niet kunnen stemmen. Dus ik sta volgende week woensdagochtend trouw in het stemlokaal en altijd vraag ik dan weer: hoe is de op komst, loopt het een beetje? Ik vrees dat het antwoord deze keer erg gaat tegenvallen. Er is een opkomst voorspeld van 42 procent, 58 van de 100 kies gerechtigden komen dus ge woon niet opdagen. Los van labbekakkerigheid is het ook een signaal dat raads verkiezingen niet echt leven. Misschien komt het door het gevoel dat het allemaal niet zo veel uitmaakt. 'Ze gaan toch hun gang.' En wie 'ze' dan zijn, blijft wat vaag: de gemeenteraad, de wet houders, de burgemeester? Wie zal het zeggen. Over ons, maar zonder ons, dat leeft sterk in Den Haag, maar zou het elders anders zijn? De politici doen in deze verkie zingscampagne werkelijk hun best de kiezer te bereiken. Al leen al in Den Haag zijn er zo'n tachtig debatten georgani seerd. Het zou schelen als er van dat enthousiasme buiten verkiezingstijd ook wat meer te merken is. De verantwoordelijke wethou ders zijn niet te benijden. Ze hebben bezuinigd, maar ook veel geld geïnvesteerd in wat door tegenstanders al snel pres tigeprojecten worden ge noemd, zoals in Den Haag het nieuwe cultuurcentrum Spui- forum. De oppositie heeft door gaans vrij schieten, niet zo ge hinderd door eigen besluiten en pijnlijke keuzes. Er ontstaat een sfeer van good guys en bad guys. Lokale partijen profiteren daar doorgaans van en in Den Haag is dat vooral de PW van Wil ders. Den Haag is met Almere de enige gemeente waar Wil ders zijn achterban voldoende vertrouwde om met de verkie zingen mee te doen. „We hadden in nog wel tachtig gemeenten mee kunnen doen. Dan hadden we zeker champag ne kunnen drinken, maar met grote kans op hoofdpijn achter af', aldus Wilders. De Haagse PW-fractie heeft hem de afgelopen jaren vol doende hoofdpijn opgeleverd met drie afsplitsingen. Wat dat betreft is er weinig verschil met de voortdurende onrust in de Tweede Kamerfractie van de PW. Maar het kost Wilders in de peilingen geen zetels, landelijk niet en ook niet in de gemeen te Den Haag: 'Gelukkig raakt het de kiezers niet, dat Haagse gedoe'. Sterker nog, Wilders profiteert er alleen maar van. Zijn aan hangers zien alle negatieve ver halen over de PW alleen maar als het zoveelste bewijs dat 'de Haagse elite' hun geliefde Geert en daarmee zijn kiezers, niet pruimt. Een stem op Wilders is een uit gestoken middelvinger naar het Binnenhof en het Haagse stadhuis. Den Haag roept kiezers naar het stemlokaal onder de leus: Nie klagü. Stemmüh! Grote vraag voor Wilders is natuurlijk of zijn achterban dat ook als bur gerplicht ziet AMSTERDAM - Hoe onredelijk is het niet doorbetalen van de eerste twee dagen als iemand ziek is? „Dat is een straf zetten op ziek zijn", zegt FNV Bondgenoten. „Dat is heel redelijk, zeker gezien het feit dat we daarna bij langdurige ziekte twee jaar 100 procent door betalen. Dat is nergens anders zo", stelt ondernemersorganisatie OSB. De loondoorbetaling bij (langduri ge) ziekte is een van de hardnekki ge geschilpunten die het afsluiten van een nieuwe cao in de schoon maakbranche in de weg staat. Vol gens de Tilburgse arbeidseco- noom Ronald Dekker, gespeciali seerd in flexwerk, is er wel wat te zeggen voor het standpunt van de bonden. „Vooral omdat dat twee jaar doorbetalen bij langdurige ziekte alleen geldt voor iemand die langer dan twee jaar in dienst is. Overigens is die twee jaar door betalen natuurlijk erg lang. Dat is slecht voor werkgevers. Maar dat regel je niet via de cao." De bonden, FNV Schoonmaak voorop, voeren acties. Onlangs braken ze de cao-onderhandelin gen af. Ze vinden dat de werkge vers niet bereid zijn tot voldoen de concessies. Tot verbijstering van eerste werkgeversonderhande laar Hans Simons. Volgens hem ligt een akkoord voor het grijpen. Gisteren gaven de bonden de OSB (Ondernemersorganisatie Schoonmaak- en Bedrijfsdien- sten) tot maandagavond de tijd om met 'fatsoenlijke voorstellen' te komen. Twee jaar geleden was het ook al hommeles in de sector, waar onge veer 150.000 mensen werken. Toen werd een cao afgesloten na een staking van 105 dagen - de langste sectorstaking sinds 1933. „Eindelijk wat respect", zei voor- Een vaste baan in de schoonmaak is wat anders dan in de accountancy zitter Khadija Tahiri van de Vak bond van Schoonmakers toen. Veel schoonmaakwerk speelt zich volgens Dekker af in de krochten van de arbeidsmarkt. Hij zet vraagtekens bij de bewering van de OSB dat 80 procent van de schoonmakers een dienstverband heeft voor onbepaalde tijd. „In de gehele arbeidsmarkt is dat 75 pro cent. Ik waag te betwijfelen dat de schoonmaak het beter doet dan de totale markt." Daarbij komt dat veel schoonmaakwerk gedaan wordt op onhandige uren, zodat de mensen met gebroken roosters werken. „Om de tere kan toorzieltjes te vrijwaren van een confrontatie met de schoonma kers", aldus Dekker. Verder, zo be toogt hij, is 'onbepaalde tijd' en 'vast' in de schoonmaak door de wijze van aanbesteden anders dan in reguliere banen. „Als het bedrijf waar jij werkt een bieding verliest, moet het personeel door de nieuwe opdrachtgever worden overgenomen. Maar dan kunnen werktijden of arbeidsplaats wor den veranderd. Een vaste schoon- maakbaan is toch wat anders dan in de accountancy." Bovendien denkt hij dat de claim van de bond klopt dat er veel ar moede is. „Omdat schoonmakers voor een groot deel in deeltijd werken. Als dat het enige gezins inkomen is, zit je al snel onder de armoedegrens met een laag uurin komen." Hij verwacht een taai conflict. „Ze hebben bewezen het lang te kunnen volhouden." zh VRIJDAG 14 MAART 2014 mil] onair j-j» door Niels Klaassen Gerard Sanderink wil zijn kapitaal nalaten aan de Twentse technolo giesector. Vooral techniekstuden ten moeten er van gaan profite ren. foto Carlo ter Ellen DEN HAAG - Met de deal die staats secretaris Fred Teeven (WD) als of ficier van justitie met drugscrimi neel Cees H. sloot, was niets mis. Dat stelde minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie, WD) gister avond tijdens een Kamerdebat hier over. De oppositie blijft kritisch en eist alsnog meer informatie. Van witwassen was geen sprake, zegt Opstelten, om dat dat pas een jaar later strafbaar werd ACHTERGROND SCHOONMAAKBRANCHE door Wilko Voordouw Ronald Dekker, arbeidseconoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5