66 Bij de ene starter weet je dat het wel snor zit, bij de andere zie je de mislukking van ver aankomen 28 ZEELAND PARTICULIER ECONOMISCH FONDS Sinds 2009 subsidieert Stichting Zigzag starters met innovatieve ideeën. De honderdste financiering is op til. Het particuliere fonds ont stond nadat de Spaanse multinational Aspro in 2008 Deltapark Neeltje Jans had overgenomen van de twee aandeelhouders: vervoers bedrijf Connexxion en de Stichting Del ta Expo. Met de 3,5 miljoen euro die de stichting van de verkoop beurde, werd het economisch stimuleringsfonds Zig zag opgericht. Zigzag staat voor Zeeuw se Innovatie Groep en Zeeuwse Aanjaag Groep. „We vonden dat de opbrengst van de aandelen van Deltapark Neeltje lans terug moest vloeien naar de Zeeuws economie", blikt voorzitter Bram Maljaars van Stichting Zigzag te rug. Goede, slimme, duurzame en innovatie ve ideeën kunnen rekenen op een finan cieel duwtje van Zigzag, omdat die op termijn zorgen voor nieuwe, bij voor keur hoogwaardige banen. Een duwtje, want de stichting steekt maximaal 25.000 euro in start-ups. Toch komen (aspirant)-ondernemers er sneller door van de kant, onderstreept Maljaars. „Banken zijn sinds de crisis terughou dend, vooral in de eerste fase als ideeën moeten worden ontwikkeld. De risico's zijn relatief hoog. Het is bijna niet te fi nancieren. Maar ja, een proefopstelling of een langdurig onderzoek kost nu een maal geld. Als niemand de kans krijgt te pionieren, laten we hier in Zeeland mo gelijk nieuwe economische kansen lig gen." De stichting maakt het ondernemers een stuk makkelijker dan banken. On der een businessplan hoeft geen ac countsverklaring te liggen. Dat scheelt de ondernemer kosten en uren aan voor bereiding. Ook is de door Zigzag ge adopteerde creatieveling niet verplicht de subsidie of renteloze lening terug te betalen. Het fonds teert dus in, maar niet zo snel als je zou verwachten. Een deel van het kapitaal is belegd. Tot nu toe met een rendement van 8 tot 10 pro cent, ofwel een tonnetje of zeven. Mal jaars: „Zo kunnen we nog wel een jaar of zes, zeven volhouden." De stichting houdt de eigen kosten laag. Het is geen organisatie met een water hoofd. Coördinator Elly Hilgers huist in een bescheiden kantoor aan de Edison- weg in Vlissingen, in hetzelfde gebouw als Dok4i en andere stimuleringsfond sen zoals Innogo! en het Zeeuws Investe ringsfonds, waarvan Zigzag aandeelhou der is. Daarmee wordt ook innig samen gewerkt. „We vullen elkaar goed aan. We verwijzen ook regelmatig door naar de andere fondsen." Het mooiste is wel dat de stichting geen waterdicht financieel en marketingplan eist. Dat wil niet zeggen dat Zigzag ar me doch ambitieuze entrepeneurs dood- pampert. Maljaars, oud-PZC-directeur Koos Scherphuis en oud-directeur Jan Philippen van Zeeland Seaports zagen in een rondetafelgesprek de subsidievra ger liever door. „Het idee moet innova tief en duurzaam zijn, maar belangrij ker nog is het beeld dat wij van de on dernemer krijgen. Bij de ene starter weet je dat het wel snor zit, bij de ande re zie je de mislukking van ver aanko men. We proberen ze te coachen, bij te sturen. Maar soms moeten we mensen tegen zichzelf in bescherming nemen, ze vertellen dat we er geen brood in zien", schetst Mal jaar de soms harde rea liteit. „Maar hier gaat nooit iemand boos weg, hoor!" Het is niet zo dat er elke dag een rij wachtenden voor de deur van Zigzag staat. „Mensen met met vernieuwende, duurzame initiatie ven die kansrijk zijn, moet je zoeken. Die vijver is klein in Zeeland." Na honderd financieringen is duidelijk dat ook niet elke start-up vruchten af werpt. Toch hebben de meeste subsi dies - 'subsidies ja, want meestal komt ons geld niet terug' - wel zin gehad. Neem nou MemorieCare in Middel burg, dat een tijdje onder de vleugels van Zigzag zat, maar met succes is uitge vlogen. De methodiek om beter te com municeren met dementiepatiënten en die mensen een beter leven te geven, slaat aan. Zelfs over de landsgrenzen. De Vlaamse Woonzorgcampus Dami- aan in Tremelo maakt inmiddels ge bruik van de in Zeeland ontwikkelde techniek. Coördinator Elly Hilgers van Zigzag noemt ook de kiwibes, waarmee fruitte ler Domus de Jonge (KG Fruit in Kapel- Ie) al twee jaar experimenteert. Een an der succesnummer is het industriële test- en inspectiebedrijf Itis in Hein- kenszand, dat internationaal aan de weg timmert. Er zijn ook nog projecten die zich moe ten bewijzen. Bijvoorbeeld de forellen vijver die wordt ingericht op het nog aan te leggen - en omstreden - natuurre- sort Bokkegat bij Wissenkerke. „De on dernemer die hierin wil stappen, woont in Rotterdam en is bereid met zijn ge zin naar Zeeland te verhuizen. Hij heeft een goed plan, vinden wij. Wij denken dat een forellenvijver het Zeeuws recrea tief product versterkt. Daarom krijgt hij van ons 7500 euro." Financiering nummer honderd is op en top Zeeuws. Zigzag onderzoekt een test centrum voor de aquacultuur in het voormalige munitiedepot in Veere. Nu wordt her en der in Zeeland al geëxperi menteerd met aquacultuur. Waarom dan een schelpdierlab bij het Veerse sluizencomplex? „De kweek van schelpdieren en vis op land is niet bepaald eenvoudig. Je bent echt jaren bezig om de goede en dus ver koopbare kwaliteit te bereiken. De aan loopkosten zijn dus enorm hoog. Als eenmans- of klein bedrijf heb je dan fi nancieel een lange adem nodig. Je ver dient niks. Sommige pioniers gaan daar uiteindelijk ook kapot aan", leggen Hil gers en Maljaars uit. Daarom steekt Zigzag 10.000 euro in een onderzoek, dat moet uitwijzen of zo'n proefcentrum waar ondernemers tegen lage kosten hun product commer cieel kunnen maken, haalbaar is. Zigzag praat hierover met onder meer HZ en Imares, het Nederlandse instituut voor toegepast marien ecologisch onderzoek. Maljaars: „Het centrum zal onder de vleugels van een stichting opereren. We zijn er voorzichtig positief over, de aqua cultuur is een lastige sector." De Stichting Zigzag gaf de 42-jarige Colin Zegers uit Kapelle een beslis send zetje. Zonder de renteloze lening van 15.000 euro was zijn bedrijf Industrial Testing In spection Services (Itis) vrijwel ze ker niet of veel later van de grond gekomen. „Die lening was het laatste puz zelstukje. Ik had wat privégeld, maar dat was te weinig om te kunnen beginnen. Ik had aange klopt bij drie banken, maar kreeg overal nul op het rekest. Dan ga je op zoek naar andere vormen van financiering. Via via kwam ik bij Zigzag terecht." Het ge sprek verliep op een totaal ande re manier dan bij de banken. „Ik moest vertellen wie ik was, waar ik nu sta, waar ik naar toe wilde en hoe ik dat in het vat wilde gie ten. Na vijf minuten zeiden ze: 'gooi je businessplan maar weg, wij gaan je renteloos 15.000 euro lenen'. Ze geloofden in de onder nemer in mij." De intuïtie van de heren en da me van Zigzag klopte. Het in Heinkenszand gevestigde Itis is een bloeiend bedrijf geworden, dat mondiaal terrein wint op het gebied van het testen en inspecte ren van afsluiters voor de chemi sche en petrochemische indus- Mensen met kansrijke ideeën moet je zoeken door Frank Balkenende Bram Maljaars, voorzitter Zigzag door Frank Balkenende De klant van Itis kan tests van fabrieksafsluiters volgen via tablet, smartphone en pc. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54