Te veel supermarkt draait centrum nek om Naam Duinoordweg staat, maar Kostuums Meekrap en definitieve tracé nog in procedure Mare gaan verkoop in Pontes naamzuil vernield 24 SCHOUWEN-DUIVELAND WILGEN KNOTTEN Medewerkers van het sepia-project zijn blij met oogst aan wilgentenen tijdens Boomfeestdag. B De gemeente Schouwen-Duive- land gaat er in de detailhandel- structuurvisie (dat een pijler is van het nu ter inzage liggende (voor)ontwerpbestemmingsplan Bedrijventerreinen Zierikzee) van uit dat door het supermarktaan bod te concentreren aan de ran den van het centrum die winkels een belangrijke rol kunnen spelen in het versterken van de positie van Zierikzee als regionaal verzor gend koopcentrum van het ei land. Een bezoek aan de super markt kan zo eenvoudig met een bezoek aan de binnenstad wor den gecombineerd. Daar heeft de gemeente de Stadsentree en het Haringvlietplein voor op het oog. Op die locaties zouden bij voor keur twee supermarkten moeten komen, staat in de visie te lezen, al worden ook beperkingen aan het aantal Zierikzeese supermark ten gesteld. Onder voorwaarden zou zich een vijfde aanbieder kun nen vestigen. Annexum vreest echter dat dit beleid ruimte zal bieden aan een toename naar ze ven supermarktlocaties en dat is voor alle partijen een hele slechte ontwikkeling. Op grond van cij fers over het aantal consumenten dat nodig is om een supermarkt draaiende te houden, zit de super marktsector in Zierikzee nu al aan z'n tax. „Intussen is de ver wachting dat het aantal inwoners cq toeristen niet navenant zal toe nemen", stelt directeur winkels Rob van Gooi van Annexum. Het overaanbod zal leiden tot slui ting van de supermarkten in het centrum en dat is volgens Van Gooi het begin van aftakeling van het winkelhart. De organisatie ad viseert het beleid te overwegen en de visie te toetsen met een Dis tributie Planologisch Onderzoek. VANDALISME ZIERIKZEE - Het Mierenwekken in Zierikzee kreeg tijdens de Boom feestdag gisteren een heel ander aanzien: Alle wilgen aan dit laan tje waren aan het einde van de dag geknot door basisschoolleer lingen. Werden wilgentenen of-takken vroeger onder meer gebruikt bij het maken van klompen, tegen woordig verdwijnt dit hout vooral in de versnipperaar. Een groot deel van de oogst gisteren krijgt echter een heel andere bestem ming. Daar worden zogeheten se- piahutten van gemaakt. Maurice Klein Tank uit Utrecht en Joop Stalenburg uit Delft waren spe ciaal naar Zierikzee gekomen om de oogst in ontvangst te nemen. Beide mannen zijn nauw betrok ken bij het sepia-project. „Sepia's zijn inktvissen die elk jaar in april als de temperatuur tot circa 10 gra den is gestegen naar de Ooster- schelde komen om zich voort te planten", vertelde Stalenburg. Als fervent sportduikers weten hij en Klein Tank dat de dieren daarbij vaak verstrikt raken in kreeften fuiken, zodat er van dat nage slacht niet veel terecht komt. Sta lenburg en zijn vrouw Felice trok ken zich het lot van de sepia's zo aan dat zij enkele jaren geleden besloten het dier te hulp te schie ten. Zo bedachten zij de sepiahut- ten. Met het groeperen van wil- gentakken creëren zij beschutte plekken onder water. De sepia's kunnen er paaien en hun eitjes op de takken achterlaten. Stalen burg liet de scholieren zien hoe zo'n sepiahut gebouwd wordt. Ook toonde hij enkele boeken Soms kan de sepia geen inkt meer afscheiden, is zijn cartridge leeg en blijft het ei blanco met foto's van deze specifieke inktvissen. Verder vertelde hij over zijn ervaringen als duiker. „Normaal zijn de eitjes van de se pia zwart omdat ze met een laagje inkt worden omhuld, maar soms is de cartridge leeg en kan de inkt vis geen inkt afscheiden. Dan krijg je een blanco ei en met het tegenlicht onder water kun je dan al zo'n inktvisje in een soort Kung Fu-houding zien liggen." Een voordeel van de wilgenkor- ven voor de duikers is dat de paaiende sepia's beter te zien zijn. Volgens Stalenburg zijn de kreef tenfuiken nu niet meer zo groot als voorheen en is er mede dank zij de beschermende hutten een grotere overlevingskans voor de inktvissen in de Oosterschelde. Burgemeester Gerard Rabelink vestigde bij de opening van de Boomfeestdag aandacht op de na tuur in deze gemeente en op het belang die ook goed te onderhou den. Van leerlingen van groep 8 van de zogeheten accentschool op deze Boomfeestdag cbs Jan Wou ter van den Doel kreeg de burge meester een infomap met een mooi lentegedicht aangeboden. SEPIA-PROJECT KOMT OP VOOR ONDERWATERLEVEN Wel hebben burgemeester en wet houders van de gemeente Schou- wen-Duiveland in februari alvast de nieuwe straatnaam (Duinoord weg) vastgesteld, omdat dat nood zakelijk was om huisnummers te kunnen toekennen aan het al ver gunde deel van zorgcentrum Duinoord. Het college laat dat weten in reac tie op vragen van GroenLinks, die de vinger aan de pols houdt bij het verloop van het nieuwbouw project omdat de communicatie met omwonenden eerder niet goed is verlopen. Over het verleg gen van het tracé is nu evenmin overleg gevoerd met dorpsraad en vereniging Duinoord Dorps, stelt de partij. Volgens het college is in het ste denbouwkundig ontwerp Duin oord het verleggen van de Duin oordweg al opgenomen en zo ook onder de aandacht gebracht van dorpsraad en Duinoord Dorps toen de vergunning van de eerste fase van het nieuwe zorgcentrum is doorlopen. De definitieve plan vorming volgt nog. Er staat overi gens wel wat overleg op de plan ning. Zeeuwland heeft een websi te in de maak waar straks de voortgang van het project op is te volgen. Daarnaast wil de woning bouwcorporatie over een week of drie een presentatie verzorgen voor bewoners van Duinoord en omwonenden, waarin onder meer de route van het bouwver- keer en de manier van funderen aan de orde komen. Over het woonrijp maken en het groenplan zal eveneens nog met belanghebbenden worden gecom municeerd. Voor die voorstellingen, die in 2001, 2002 en 2004 zijn opge voerd, zijn respectievelijk 145 en 81 kostuums vervaardigd. Daar naast gaan ook de kostuums die Beuling ontwierp voor voorstellin gen op middelbare scholen de openbare verkoop in. De prijzen variëren van 7,50 tot 20 euro. De opbrengst is voor de helft be stemd voor het theater in het Diekhuus, de andere helft gaat naar KiKa; de organisatie die geld ophaalt voor kinderen met kan ker. Bij de verkoop gaan de eerste rech ten naar betrokkenen: spelers die het specifieke kostuum gedragen hebben of meededen aan de voor stelling. Daarna krijgen scholen en toneelclubs en dergelijke een kans. Wat aan kostuums over blijft wordt verkocht op de streek- en rommelmarkt van het Diekhuus op zaterdag 29 maart, van 10.00 tot 14.00 uur. door Esme Soesman ZlERlKZEE - Annexum, eigenaar van een Zierikzeese supermarktlocatie (Supermarkt Fonds Nederland) roept de gemeente Schouwen-Dui- veland in een brandbrief op het su- permarktbeleid, zoals onder meer verwoord in de Detailhandelstruc- tuurvisie, te herzien. De organisa tie vreest dat dit beleid zorgt voor 'overaanbod' wat het voortbestaan van het winkelhart Zierikzee in ge vaar brengt. Boomfeestdag draagt bij aan welzijn sepia's door Ali Pankow ZIERIKZEE - De naamzuil bij Pontes Campus Cultura staat er gehavend bij. Het is een van de objecten die het moesten ontgelden deze week. Volgens direc teur Sjef Lommen van Pontes werd er een spoor van vernielingen getrokken in de Haringvlietstraat. Onder meer ook een elektriciteitskastje langs de open bare weg werd beschadigd door vandalen, foto Dirk-Jan Cjeltema Joop Stalenburg, sportduiker Het beschermen van de sepia in de Oosterschelde geldt als een van de belangrijkste onderdelen van het sepia-project De Oosterschelde geldt als kraam kamer voor de Noordzee en de At lantische Oceaan. In het voorjaar trekken dieren als de snotolf, de slakdolf, de pijlinkt vis en de sepia naar dit gebied. Het doel is te paren en hun eieren af te zetten in de Oosterschelde. Vaak raken sepia's verstrikt in kreeftenfuiken bij het afzetten van hun eitjes. Wilgenkorven of -hutten bieden de dieren een beschutte plek. Betrokkenen van het Sepia-pro ject plaatsen jaarlijks circa 3000 wilgenkorven. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De definitieve planvorming voor het tracé van de Duinoordweg in Burgh-Haamstede krijgt in een volgende procedure pas vorm. MIDDELHARNIS - Zestien jaar na de eerste bijeenkomst over het op po ten zetten van een openlucht mu ziektheatervoorstelling in Middel- harnis gaan de door Marjolijn Beu ling ontworpen en vervolgens op maat gemaakte kostuums van de producties Meekrap en Mare in de verkoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50