Toekomst huishoudelijke hulp blijft onzeker, acties dreigen 44 Wat deze regio nodig heeft, zijn studenten die het ver willen schoppen 4 BINNENLAND GERARD SANDERINK IT-multimiljonair wil zijn erfenis ten goede laten komen aan de technieksector in 'zijn' Twente. Met de overheveling van zorg taken van Rijk naar gemeenten en de daarbij behorende budget verlaging, staan de nodige veran deringen voor de deur. Sinds begin 2013 rommelt het al. Medewerkers - zeker als het gaat om de minst gekwalificeerden (huishoudelijke hulpen) - weten niet waar ze aan toe zijn. De orga nisaties waar ze voor werken, vaak regionaal verankerd en al ja renlang actiefin het eigen kernge bied, moeten meedoen met aanbe stedingsprocedures. Verliezen ze die, dan proberen ze elders aan de bak te komen, bijvoorbeeld door mee te doen aan omstreden veilin gen voor cliënten. Dat brengt veel onrust teweeg, ook bij de mensen die van de hulp afhankelijk zijn. Hun vaste, vertrouwde hulp zou zomaar inge ruild kunnen worden voor een wildvreemde kracht Vaak is de hulp die al jaren over de vloer komt, méér dan alleen een hulp. Het is een luisterend oor, iemand die het direct in de gaten heeft als er iets niet pluis is met de gezond heid van de cliënt en die vaak so wieso zorgt voor wat afleiding in het soms eenzame bestaan. voor hulpbehoevende ouderen die niet meer zelfstandig verder kunnen, zijn of worden gesloten. Veel meer mensen zullen het thuis moeten redden, en daarbij is hulp heel vaak onmisbaar. Fami lieleden en vrienden kunnen een handje helpen, maar als structu reel professionele ondersteuning nodig is, is thuiszorg nodig. Gaat het om puur medische zorg, door een (wijk)verpleegkundige bijvoorbeeld, dan zal dat niet echt tot problemen leiden, want die zorg wordt vergoed vanuit de ziek tekostenverzekering. Maar voor huishoudelijke werkzaamheden zoals poetsen en boodschappen doen geldt dat niet. In veel ge meenten is het aantal uren dat mensen kregen al terugge schroefd. Met het oog op de verde re bezuinigingen zal door gemeen ten steeds kritischer worden geke ken naar de hulpvraag. Nieuwe aanbieders op de markt van huishoudelijke hulpen be schikken niet over de jarenlange ervaring van de gevestigde thuis zorgorganisaties. Ze hebben vaak goede schoonmakers in dienst, maar dat is wat anders dan met cliënten meelevende zorgkrach- ten. Gedreven door prijsconcur rentie proberen ze bovendien met hun werknemers zo goedkoop mogelijke arbeidsovereenkom sten af te sluiten. Dat stuit op weerstand van de mensen die al jarenlang werkzaam zijn in de zorg en die hun positie én hun in- komen bedreigd zien. Bij de acties die de afgelopen tijd zijn gevoerd tegen de bezuinigin gen, waren dan ook vaak cliënten aanwezig. Ouderen, gehandicap ten, chronisch zieken. Met de afzwakking van de aange kondigde draconische bezuini gingsmaatregel van 75 procent tot 40 procent, zijn de zorgen niet van de baan. Want tegenover de budgetverlaging staat een ver wachte toename van de instroom van klanten. Verzorgingshuizen Zwemleraar blijft voorlopig in cel De verdachte van ontucht in een zwembad in Velsen blijft vastzitten. De Haarlem se rechtbank heeft het voor arrest van de 28-jarige zwemleraar twee weken ver lengd. De man, van wie al leen is bekendgemaakt dat hij woont in de provincie Utrecht, is aangehouden op verdenking van het onzede lijk betasten van drie jonge tjes van 5 en 6 jaar. Drie gewonden bij neerstorten heli Drie mensen zijn gistermid dag gewond geraakt bij een helikopterongeluk op het vliegveld van Hilversum. Een van hen is er slecht aan toe. De helikopter kwam bij het opstijgen niet genoeg van de grond. Het toestel stortte neer, viel om en kwam met de wieken in het gras. Daarna brak brand uit Onderzoek moet uitwijzen hoe het toestel is gecrasht. Nederlander onder doden SXSW Een 35-jarige Nederlandse man is een van de twee mensen die gisterochtend (Nederlandse tijd) omkwa men toen een man in het Amerikaanse Austin op het publiek inreed bij het mu ziekfestival South By South west (SXSW). 23 mensen raakten gewond, 5 zijn er in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht. ACM bespaart 300 euro per huishouden Acties van de Autoriteit Con sument Markt hebben ie der huishouden vorig jaar een besparing van 300 euro opge leverd. Dat zegt de toezicht houder in het jaarverslag. Het optreden van ACM leidde tot lagere prijzen, zoals de tarie ven die netbeheerders mogen rekenen voor transport van elektriciteit en gas of door het openstellen van de markt voor telefonie en internet ALMELO - De Twentse multimiljo nair Gerard Sanderink (65) laat zijn fortuin na aan Twente. Sande rink is volgens de laatste Quote- 500 goed voor minstens 455 mil joen euro. De eigenaar van onder andere IT-bedrijf Centric wil met een deel van zijn kapitaal de techniek in 'zijn' regio stimuleren. Sanderink kondigde zijn opmerke lijke voornemen twee jaar gele den al aan. En nu zijn alle formali teiten geregeld: hij heeft de Ge rard Sanderink Stichting opge richt, een bestuur samengesteld en doelstellingen geformuleerd. En al bij zijn leven worden daarin de eerste stappen gezet. Sande rink stelt voor komend studiejaar tien studiebeurzen van 10.000 eu ro per jaar beschikbaar voor tech niekstudenten aan de Universiteit Twente en Saxion. Voorwaarde is wel dat deze studenten na hun studie minstens drie jaar voor Twentse bedrijven werken. Daarnaast wil de stichting een technologiecentrum in Twente op richten. Sanderink, die niet getrouwd is en geen kinderen heeft, wil op de ze manier zijn nalatenschap ten goede laten komen aan de ontwik keling van Twente. De geboren Weerseloër heeft zelf een opmer kelijke schoolcarrière doorlopen. Op de lagere school ging hij drie keer voorwaardelijk over. Daarna deed hij de mulo, de middelbare landbouwschool in Oldenzaal en vervolgens studeerde hij voedings middelentechnologie in Bols- ward. Hij eindigde op de Universi teit Twente (toen nog Technische Hogeschool) als student elektro techniek en maakte daarna met zijn bedrijf carrière in de IT. Hij staat bekend als een zeer be scheiden man, die niet graag op de voorgrond treedt. „Ik breng al mijn bedrijven onder in de stich ting", legt hij uit. „De opbreng sten van deze bedrijven zijn be doeld om te investeren in de stu diebeurzen. Uiteraard is het wel de bedoeling dat de bedrijven ook stabiel blijven en dat de mensen die daar werken het goed hebben. Daar gaat natuurlijk ook geld in zitten." Twente heeft volgens hem 'een prima infrastructuur voor tech nisch onderwijs', met Saxion en de Universiteit Twente. Maar dat is volgens hem nog niet voldoen de. „Je moet zorgen dat daar meer mensen gebruik van kunnen ma ken en daar zijn die beurzen voor bedoeld. Ook ontbreekt het met name voor de universitair opgelei de technici aan voldoende werkge legenheid in deze regio. Er is wel een heleboel spin-off van de UT, in de vorm van bedrijfjes die inte- ressante producten ontwikkelen. Maar die blijven vaak klein en hebben moeite om uit te groeien tot grote spelers." Via het Sande rink Technology Center wil hij kennis en kunde op dit gebied bij elkaar brengen om groei te stimu leren. „Maar hoe dat precies gaat werken, daar ben ik nog over in onderhandeling. Begin april wil ik daar meer over vertellen." Veel studenten hebben tegen woordig een bijbaantje om rond te komen. Kweekt Sanderink met ACHTERGROND ONRUST THUISZORG door Paulus Smits DEN HAAG - Zal de rust ooit weerke ren in de thuiszorg? Voorlopig niet, nieuwe acties zijn al aangekondigd. Veel meer mensen zullen het thuis moeten redden, en daarbij kunnen ze heel vaak niet zonder hulp VELSEN HILVERSUM AUSTIN DEN HAAG Twente erft fortuin door Angelique Kunst Gerard Sanderink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4