Ouders gaan naar België Bezorgdienst is niet nieuw Toekomst boerenschuur Munitiedepot mogelijk Drie bedrijven zijn in de testcentrum aquacultuur race voor busvervoer Stuur uw mooiste herinnering naar de PZC Krimpkwalen commentaar ZEELAND 23 nu een compleet beeld ontstaat van ideeën die aan de randen van Nederland zijn bedacht om met krimp om te gaan. Niet als hét middel tegen alle krimp- kwalen, maar de ene regio kan zo van de andere leren. Langeraert juicht de aanbeveling over zoge heten integrale kindcentra in het rapport van De Vries toe. „Ouders die een kind dat tussen de twee en vier jaar oud is naar de kinderopvang of peuterspeelzaal brengen, betalen nu een uurprijs die kan oplopen tot 6,70 per uur. Voor één ochtend ben je twintig euro kwijt. Dat is gigantisch duur. Ouders in de grensregio brengen hun kin deren daarom naar Vlaanderen, omdat de opvang daar gratis is. Ze zouden een dief van hun eigen portemonnee zijn als ze dat niet zouden doen. De kwaliteit van de voor zieningen in Nederland is heel goed, maar door de toeslagen en administratieve romp slomp raken we ouders kwijt aan Vlaande ren. Daarom moeten we zo snel mogelijk stoppen met dit systeem en het Vlaamse model overnemen: één zelfstandige organi satie voor kinderopvang, peuterspeelzaal en onderwijs. Dat zou op korte termijn po sitieve gevolgen hebben voor Zeeuws- Vlaanderen, maar ook voor de rest van Ne derland." Bezorgdiensten ontwikkelen? „Dat is toch niks nieuws?", zegt Roger Blommaert. De supermarktmanager bezorgt al vijftien jaar boodschappen thuis bij inwoners van Vo gelwaarde. Zo'n vijftien mensen maken nu gebruik van zijn service. „Het gaat om ouderen die niet mobiel zijn. Het is heel be langrijk voor ze, omdat ze afhankelijk zijn van anderen. Als ik de boodschappen niet breng, wie doet het dan? Sommige mensen komen wel in mijn winkel, omdat ze graag een praatje maken met anderen. Soms kun nen ze de boodschappen zelf niet meene men. Dan bezorg ik ze na." Toch ziet Blommaert niet veel in een uit breiding van bezorgdiensten in Zeeland. „Veertig jaar geleden werd er veel meer ge bruik van gemaakt. Toen reed de bakker van 's morgens vroeg tot 's avonds laat langs de huizen. En wat denk je van de SRV? Zou dat dan weer een bloeiend be drijf moeten worden? Ik denk niet dat dat gaat gebeuren. Mensen maken er nu veel minder gebruik van, omdat er veel meer keus is. Hier in de omgeving zijn al een stuk of vijftien supermarkten. De gemeente en de provincie hebben eigen lijk niet moeilijk gedaan, toen het plan werd geopperd om van de boerderij Land en Zeezicht bij Kamperland een evenemen ten- en vergaderlocatie te maken. Een van de initiatiefnemers, Josje de Koning, heeft de indruk dat dat mede komt, doordat ze al le ambtenaren, zowel van de gemeente, als de provincie, als de dienst die gaat over mo numentale boerderijen, vanaf het begin bij de plannen betrokken heeft. „Het initiatief paste perfect in een nota die de provincie net had uitgebracht over nieuwe economi sche dragers. Als ik er op terugkijk, vind ik niet dat we veel water bij de wijn hebben moeten doen, ten opzichte van onze oor spronkelijke plannen. Het was wel lastig subsidie te krijgen van de rijksmonumen- tendienst. Daar was het project eigenlijk te kleinschalig voor." Land- en Zeezicht be staat uit een grote landbouwschuur die ge schikt is gemaakt voor grootschalige bijeen komsten, zoals bruiloften, evenementen, re cepties en bijvoorbeeld vergaderingen. De suggestie van Albert de Vries om naar nieu we bestemmingen voor landbouwschuren te zoeken is in Kamperland in ieder geval in goede aarde gevallen. Her en der in Zeeland wordt al geëxperimenteerd met aquacul tuur. Toch denkt Zigzag dat een schelpdierlab bij het Veerse slui- zencomplex een goede zet is. „De kweek van schelpdieren en vis op land is niet eenvoudig. Je bent ja ren bezig om de goede en dus ver koopbare kwaliteit te bereiken. De aanloopkosten zijn dus enorm hoog. Als eenmans- of klein be drijf heb je dan financieel een lan ge adem nodig. Sommige pioniers gaan daar uiteindelijk ook kapot aan", leggen voorzitter Bram Mal- jaars en coördinator Elly Hilgers van Zigzag uit. Zigzag trekt daar om ïo.ooo euro uit voor een on derzoek. Dat moet uitwijzen of zo'n proefcentrum waar onderne mers tegen lage kosten hun pro duct commercieel kunnen ma ken, haalbaar is. Zigzag praat er over met onder meer de HZ en marien onderzoeksbureau Imares. Het gaat om Connexxion en de nieuwkomers Arriva (actief in acht provincies) en Syntus (Gelderland/O verrijssel). Veolia die nu het streekvervoer in Zeeuws-Vlaanderen uitvoert, heeft geen interesse getoond. De provincie besteedt dit jaar het openbaar vervoer opnieuw aan. In december gaat de nieuwe ver voersmaatschappij aan de slag. Het openbaar vervoer in Zeeland wordt soberder, omdat de provin cie vanaf volgend jaar zo'n twin tig procent minder geld van het Rijk krijgt voor het busvervoer. Het nieuwe vervoersmodel be staat uit een kernnet dat steden en grote dorpen verbindt. Verder komen er een flexnet (belbus) voor het platteland, een scholie- rennet en een toeristennet. Lo kaal is de inzet van buurtbussen mogelijk. De busmaatschappij krijgt veel vrijheid om het ver voer aan de hand van de vraag te ontwikkelen. Inschrijver Syntus garandeert een goed OV-aanbod voor 95 procent van de reizigers. Daarmee zetten de PvdA'ers Den Haag én de regio's aan het denken over een samenhan gend pakket maatregelen. Daar moet het - na de verkiezingen - toch eens van komen. De aanzet van PvdA- Kamerlid Albert de Vries voor een plan dat een kloof tus sen de groeiende stedelijke cen tra en het krimpende platte land moet verhoeden, valt op twee manieren te duiden. Ver kiezingstruc of een waardevol le bijdrage aan de oplossing van een ernstig probleem. Dat het Middelburgse Kamer lid zijn initiatief samen met wethouders en lijsttrekkers van zijn eigen partij heeft opge steld en zo vlak voor de ge meenteraadsverkiezingen van woensdag presenteert, riekt naar het eerste. De verdienste van De Vries c.s. is evenwel dat VRIJDAG 14 MAART 2014 Naam: Gerard Langeraert Functie: Voorziter Coöperatie Primair Onder wijs Zeeland en bestuurslid van de Zeeuws- Vlaamse scholengroep Perspecto Woonplaats: Westdorpe Actie: Zorg ervoor dat kinderopvang en onder wijs in Nederland net zo goedkoop worden als in België Naam: Roger Blommaert Functie: Manager Attent-supermarkt in Vogel waarde Woonplaats: Vogelwaarde Actie: Ontwikkel meer bezorgdiensten in krimpgebieden Naam: josje de Koning Functie: Agrarisch ondernemer Woonplaats: Kamperland Actie: Herbestemming landbouwschuren door Frank Balkenende VEERE - Het particuliere econo misch fonds Stichting Zigzag onder zoekt of een testcentrum voor de aquacultuur in het voormalige mu nitiedepot in Veere haalbaar is. pagina 28 en 29: Honderdste financiering Zigzag door Frank Balkenende MIDDELBURG - Drie bedrijven zijn in de race om de komende tien jaar het busvervoer in Zeeland te ver zorgen. MIDDELBURG - Maak een verhaaltje van wat u uw mooiste, dierbaarste, opvallendste herinnering vindt. En stuur dat naar de PZC. Dan maakt u kans dat uw persoonlijke geschie denis in de PZC wordt gepubli ceerd. Eind deze maand wordt het langlo pende project Geschiedenis van Zeeland afgesloten. Vrijdag 28 maart wordt het vierde boekwerk van het project in Sas van Gent ten doop gehouden. Ter gelegenheid van het einde van dat officiële geschiedenisproject wil de PZC persoonlijke verhalen verzamelen. Heeft u een herinne ring aan een gebeurtenis en/of een familielid, en kunt u die in een ver haaltje van maximaal 300 woorden vangen? Stuur het dan in! Er is veel mogelijk: herinneringen aan de ver dwenen veerdiensten, aan een oude oom die mooi kon zingen, aan de winter van 1963, aan uw rondvlucht boven Zeeland, aan uw doortrapfiets, aan een circusbe- zoek, aan uw favoriete postduif... En nog veel meer. De verzameling van uw persoonlij ke herinneringen kan een verras sende aanvulling vormen op de offi ciële geschiedschrijving. Plaats uw geschiedenis voor vrijdag 21 maart op: www.pzc.nl/eigengeschiedenis. Even tueel met foto. Het postadres van de krant is: PZC, onder vermelding van 'eigen geschiedenis', Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Roger Blommaert foto Mark Neelemans Josje de Koning foto Marcelle Davidse Gerard Langeraert foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49