S J -A- WONEN 7 1 1 V Kleurrijk dynamisch duo voor in de tuin Stijlvol, simpel en sfeervol buitenlicht eeuw, eigen plantenjagers contrac teert. Die avonturiers trokken met paarden of muilezels door afgele gen gebergten als de Tien Shan en de Pamir Alai in Azië. Op zoek naar nieuwe soorten bloembollen, die ze via Samarkand of Boekhara naar Haarlem stuurden. Kees Hoog citeert uitgebreid uit de correspondentie tussen die plantenjagers en zijn grootvader jo Hoog, die de expedities finan cierde. Het is spannende lectuur, over avonturen en ontberingen. Maar ook het klassieke drama van een roemrucht familiebedrijf dat niet met haar tijd meegaat en uit eindelijk door onmin tussen de fir manten uiteenvalt, wordt door Hoog beschreven. Daarover las ik met weemoed. Omdat ik het begin van het einde heb meegemaakt. HEBBEN Positivo is een frivolere evenknie, met niet alleen meubels, maar ook accessoires als fruitschalen en kubuslampjes. Alles wordt ge maakt van hout en metaal in tren dy felle kleuren. Ontwerpduo Jan en Lara vragen steeds nieuwe ont werpers iets te bedenken voor het merk. Universo Positivo is nu druk met zoeken van afzetmark ten, onder meer in Nederland, en richt zich op jonge mensen. Dat geldt ook voor het nieuwe merk Oxyo uit Parijs. Niet alleen zijn de producten jong van uiter lijk, ook de (Franse) ontwerpers zijn jeugdig en alles wordt in Frankrijk geproduceerd. De op richters willen de crisis bedwin gen door het leveren van hoog waardige producten voor een be taalbare prijs. Met opzet vragen ze alleen jonge ontwerpers, omdat die volgens de oprichters het best weten hoe mensen nu en in de toekomst willen wonen. Voor nu zijn dat vooral meubels voor bin nen en buiten, maar in de toe komst waarschijnlijk ook vloerkle den en accessoires. Een ander nieuw Frans merk is Hartö. Dit merk combineert ele gantie met slimme foefjes. Veel meubels zijn multifunctioneel te gebruiken. Dat geldt bijvoorbeeld voor een nachtkastje dat tevens een lamp is en voor een wandrek dat kan dienen als boekenkast en roomdivider. Alles wordt handma tig geproduceerd in kleine werk plaatsen in Europa. De ontwerpen zijn kleurrijk en licht van vorm. De Denen brengen het nieuwe Overgaard Dyrman (O D). Jasper Overgaard en Christian Dyrman volgden hun droom en begonnen producten te maken zonder concessies te doen aan kwaliteit en esthetiek. „Wij maken alleen meubels met liefde, die boven de rest uitstij gen", vertelt creative director Jas per Overgaard. „Aan elk detail be steden we aandacht, zodat zelfs de onderkant van de meubels mooi is om te zien." De eerste collectie (Wire) is geïn spireerd op technieken die wor den gebruikt bij het maken van paardenzadels en bij traditionele metaalbewerking. Niet zo vreemd, want Dyrman heeft erva ring als smid. Ze mixen oude ken nis met moderne technologie en elk meubel wordt met de hand ge maakt. In vergelijking met de an dere nieuwkomers heeft O D de meest klassieke uitstraling. Over het algemeen valt op dat alle nieuwe merken werken met jon ge ontwerpers uit eigen land. Vrij wel allemaal laten ze zich inspire ren door oude vormentaal, die ze in een nieuw jasje gieten. Wel la ten ze daarbij de veiligheid los en kiezen niet alleen voor makkelijk verkoopbare producten. Het is in teressant dat ze experimenteren met nieuwe materialen en tech nieken, maar ook oude technie ken en wiskundige principes ge bruiken. Opvallend vaak kiezen ze voor productie in eigen omge ving om kwaliteit te waarborgen. De nieuwe merken geven ook ant woord op veranderende woon wensen. Logisch, ze spelen in op de nieuwe woonliefhebbers. Of ze allemaal toekomstproof zijn? Dat zal de tijd leren. VRIJDAG 14 MAART 2014 Bloemen, planten, struiken, bomen: als de lente doorbreekt, zijn er al heel snel weer volop natuurlijke kleuren in de tuin. Desondanks mag je ook best zelf een duit in het zakje doen. Met de Seaser en de Teaser bijvoorbeeld: een stoel en een bijpassend tafeltje of krukje van het nieuwe Nederlandse designlabel Lonc. Dit dynamische duo voegt de nodige kleur toe aan de, als het goed is, toch al zo fraaie, kleurrij ke en vrolijkstemmende tuin. Er is keu ze uit tien hippe kleuren (petrol, roze, oranje, groen, zwart, blauw, wit, grijs, rood en taupe) die onderling gecombi neerd kunnen worden. De Seaser en Teaser zijn gemaakt van kwalitatief De Seaser van Lonc. hoogwaardige kunststof en volledig weer- en waterbestendig. De armleu ningen van de Seaser ontspannen de armen, de ronde zit geeft de onderrug voldoende steun. De Teaser kan, be halve als tafel of extra zitplek, ook als voetenbank worden gebruikt. Catwalk van Gacoli. foto's PR De zomer voorbij? Dat is jammer, maar de Seaser en Teaser kunnen ook prima binnen worden gebruikt. De ad viesprijs van de Seaser is 449 euro, van de Teaser 229 euro. www.lonc.nl Met het mooie weer wil je niet naar binnen als de duisternis invalt. Niets zaliger dan lang buitenzitten. Wel han dig dat je dan genoeg ziet en daarbij helpt Gacoli. De buitenverlichting van het merk werkt op zonne-energie en is snoerloos. Geen gedoe met kabels en de lampen zijn simpel en overal te plaatsen. Terras, balkon, entree, bor der: de sfeerverlichting is er in veel soorten en maten. De prijzen variëren van 59,95 euro tot 189,95 euro. Het assortiment beslaat lampen voor de schutting, het tuinpad, voor op of bo ven de tafel en voor onder de parasol. www.gacoli.nl i met lef www.hfurniture.co;www.oandd.dk www.oxyo.fr;www.hartodesign.fr www.universopositivo.com ©reageren? wonen@depersdienst.nl Foto's 1Bureau van Universo Positivo. 2: Corner-collectie van H Furniture. 3: Koffietafel Mr. T van Oxyo. 4: Stoel Wire, Overgaard Dyrman 5: Wandrek Juliette, Hartö. foto's Design Press en PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47