Van Tubergen 6 WONEN 9 ter en ook toen bleek de naam Van Tubergen deuren te openen. Ik werd direct aangenomen, als bloembollenexpert. Nu viel het met die expertise wel mee. Of lie ver: tegen. Mijn kennis van bloem bollen had ik te danken aan vakan tiebaantjes. Ik ben opgegroeid in de Bollenstreek, daar begon mijn bollencarrière. Eerst, toen ik een jaar of 10 was, met rijgen en verko pen van bloemenslingers aan toe risten. Later met pellen van tul penbollen en werken op het bol lenland. Dat beviel beter dan werk in de stoffige bollenschuur. Ik werkte bij veel bollenboeren, in Lisse, Hillegom, Heemstede. Maar het liefst werkte ik bij Van Tuber gen, op de kwekerij Zwanenburg in Haarlem. Daar leerde ik heel an dere bolgewassen kennen dan de overal aanwezige tulpen, hyacin- ten en narcissen. Bij Van Tuber gen kweekten ze Ismene, Colchi- cum, TropaeolumTecophilaea en honderden andere bolgewassen waarvan ik nog nooit gehoord had. Daar was het werk opwin dend, in plaats van geestdodend. Waarom haalt opa deze herinne ringen op? Omdat ik de afgelopen dagen genoot van een boek waar in de opkomst, de glorietijd en de neergang van de firma Van Tuber gen door een insider worden be schreven: Kees Hoog. Het boek heet De bollen zijn weer best, kost 25 euro en is uitgegeven in eigen be heer. Natuurlijk wist ik dat Van Tubergen veel nieuwe bolgewas sen introduceerde. Dat kun je wel afleiden aan de vele bloembollen met tubergeniana, hoogiana of Zwanenburg in de naam. Maar dat ook beroemde tulpen als Purissi- ma, Red Emperor en Hearts De light uit de stal van de firma af komstig zijn, leer ik nu pas. Het meest genoot ik van het hoofdstuk waarin Hoog, verre ach terneef van Cornelis van Tuber gen, beschrijft hoe de firma tegen het eind van de negentiende In de jaren zeventig ging ik op de bonnefooi naar Engeland. Veel vaste plannen had ik niet, behalve dan werk zoeken. Met een aanbevelingsbrief op zak van de heer Miek Hoog, één van de di recteuren van de firma Van Tuber gen, destijds Nederlands bekend ste bloembollenbedrijf. Dat het be drijf ook in Engeland bekend was, werd me duidelijk toen ik me als sollicitant meldde bij de Royal Horticultural Society. Op grond van mijn aanbevelingsbrief werd ik onmiddellijk aangenomen. Een paar jaar later kwam ik op het idee voor een Engels tuinentijd- schrift te gaan schrijven. Werken bij die Royal Horticultural Society gaf veel status in de tuinwereld, maar van het loon kon ik amper rondkomen. Schrijven betaalde be- Crisis of geen crisis, er verschijnen nog steeds nieuwe ster ren aan het meubel firmament. Twee daarvan hebben een steuntje in de rug van bestaande merken. Zo is het nieuwe H Furniture onder deel van het Mexicaanse Hierve Design. Dat merk viel een paar jaar geleden op met de betoveren de Vitrina. Dit is een draaibare, houten kast met veel glazen deu ren en gekleurd licht, waarin kle ding niet wordt opgeborgen, maar tentoongesteld. Het is echt anders dan anders, bijna een soort kunst werk. Of dat ook geldt voor de produc ten van het nieuwe merk H Furni ture? Wel als we de mensen erach ter moeten geloven: 'Onze meu bels worden mooier met de tijd en verrijken mensenlevens.' Ze produceren naar eigen zeggen niet gewoon spullen, maar willen een cultuur tot stand brengen. Daarin brengen ze mensen sa men, die dingen maken waar inte rieurs beter van worden. Of dat lukt, hangt van je smaak af. De eerste drie collecties werden in Keulen gepresenteerd. Er is in elk geval goed over nagedacht. Collectie Brick doet, zoals de naam al suggereert, denken aan bakstenen. De tafel, de kast en het bankje worden gemaakt van ste nen en hout. In de Corner-collec tie staat een hoek van 45 graden centraal. Dit levert een strakke, stoere tafel en stoel op. Tot slot is er de Leather-collectie, een iets traditionelere serie meubels, geba seerd op klassieke, Scandinavi sche meubels uit de jaren vijftig. H Furniture komt uit Londen, maar heeft net als Hierve Design een Mexicaanse oorsprong en veel invloeden uit andere delen van de wereld. Universo Positivo is een ander nieuw merk dat steun krijgt van een bestaand meubelbedrijf. Het is onderdeel van het Belgische Ethnicraft, producent van robuus te hardhouten meubels. Universo GROENE VINGERS Romke van de Kaa Ze zijn er nog: nieuwe meubelmerken die de uitdaging durven aan te gaan in crisistijd. Wat brengen deze nieuwkomers? Scilla tubergeniana. Smaakmakers door Suzanne Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46