i I I I I HET BEROEP 4 WONEN =F €299.000 ~F~ 0101 D Sint Bavodijk 10, Nieuwvliet 297.000 Antiekhandelaar Rijk wordt hij er niet van, maar zijn antiekzaak Benko in Sint Jansteen heeft een collectie waar een gemiddeld museum jaloers op zou zijn. Sven van Bennekom tikt de antieke bouwmaterialen en meubelen op de kop en verkoopt ze door. En niet aan de eerste de beste; hij mag zelfs de bekende Nederlanders tot zijn klantenkring rekenen. Bij Sven van Bennekom thuis schuif je niet aan op stoelen van een of andere meubelgigant uit Zweden. „Deze komen uit de jaren twin tig", legt hij uit. „Dat is deco art, te genwoordig heel populair bij men sen." Wie denkt dat hij de kekke stoelen voor zichzelf houdt, heeft het mis. „Als iemand ze wil kopen, dan kan dat. Alles in dit huis is in principe te koop. Elk jaar richten we het huis twee keer opnieuw in, omdat we alles hebben verkocht. We hadden een keer een gro te, blauwe eettafel. 'Die doen we nooit weg', zei m'n vrouw. Een week later was-ie verkocht." Het huis staat vol met allerhande antieke deu ren, kasten en attributen. De deuren in de speel kamer? Die stonden eerst in een klooster. De kroonluchter aan het plafond van de woonka mer? Die komt uit de tijd van Napoleon. En dat kruisbeeld in de gang dan? Dat is een beeld van de vrijmetselaars en dateert van rond 1800. Achter het huis doemt een enorme schuur op. Alles wat daar te vinden is, heeft Van Benne kom, oorspronkelijk uit Beverwijk, zelf op de kopt getikt. Grote beelden, antieke radiatoren, glas-in-loodramen: je kan het zo gek niet ver zinnen of het staat wel in de schuur. „Elke week ben ik drie dagen in Frankrijk om spullen te zoeken. In de zomer rijd ik wel eens naar de Cöte d'Azur, maar meestal ga ik richting de Bourgogne. Dat is zes- a zevenhonderd kilome ter. Dan krijg ik weer een tip van iemand en ga ik de zolder van een klooster of een kasteel op. Dat is echt schatgraven voor mij. Soms kom ik met een busje vol terug, maar het gebeurt ook wel eens dat ik met lege handen thuiskom." Gezien de enorme collectie die hij heeft, komt dat laatste zelden voor. En het vindt gretig af trek bij klanten. Die komen vooral uit steden als Utrecht, Amsterdam en Brussel. Maar ook Mare Klein Essink, Chris Zegers en Marc-Marie Huijbregts wisten Sint lansteen al te vinden. Zelfs Karla Peijs kwam langs voor inspiratie. Maar het gaat verder. De oude bouwmaterialen en meubelen zijn wereldwijd populair. „Hier komen geregeld mensen uit Taiwan, Hong Kong en Japan", vertelt hij nuchter. In de schuur zijn ondertussen twee Amerikanen aan het rondscharrelen en ze zijn niet van plan met lege handen terug het vliegtuig in te stappen. Met een grote glimlach geeft Van Bennekom uitleg bij het antiek waar de Amerikanen in geïnteresseerd zijn. Die glimlach staat niet altijd op zijn gezicht. Want, toegegeven, Van Bennekoms werk is met tijd en wijle stressvol. „Er zijn dagen waar op je heel veel verkoopt én dagen waarop er niets gebeurt. Daar moet je wel tegen kunnen. Mijn vader is met de zaak begonnen. Aanvanke lijk verkocht hij hout, maar de winstmarge daar op was eigenlijk te klein. Daarom zijn we ver schillende bouwmaterialen gaan verkopen. Na dat mijn vader stierf, nam ik de zaak over." Bij bouwmateriaal is het dus niet gebleven. „Je hebt mensen die hun meubelen zo strak moge lijk willen. Daar mag geen krasje op zitten. Voor mij hoeft dat niet, er mag best wat aan zijn. Alles wat ik heb, heeft een verhaal. Het zijn dingen die verder niemand heeft." Van Bennekom en zijn vrouw hebben nu ook een webshop - Bonjour Brocante - opgericht, waarop iedereen de unieke attributen kan be stellen. De Amerikaanse klanten kwamen lie ver met eigen ogen naar de schatkamer van Benko kijken. Nadat ze hun rondje door de schuur hebben afgerond, zoeken ze Van Benne kom op. Ze willen even over de prijs praten. Totdat hun oog op de grote eettafel in het huis valt. "I assume that's not for sale?", begint de vrouw voorzichtig. Sven van Bennekom stelt haar gerust. „Everything is for sale." EP I Woning in voormalige kerk met vrij uitzicht op 331 vierkante meter eigen grond. Op de be gane grond zijn een woonkamer, zitkamer, keuken en bijkeuken met douche. De eerste verdieping herbergt vier slaapkamers en een badkamer. Er is ook een kelder onder de wo ning. Bij antiekzaak Benko is werkelijk alles te koop door Bob Maes BI Een dagje schatgraven in een Frans klooster le vert soms beelden als dit op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44