Rechtbank moet beter worden beveiligd Fiets- en wandelreizen voor singles 4 504 IN HET NIEUWS 3 179 849 Ca naarKras.nl/singtë-actief of bel 0900-9697^ Volgens het gisteren uitgekomen rapport hebben rechtbanken een overwegend adequaat veiligheids beleid, maar moet dat consequen ter uitgevoerd worden. Van de 38 gerechtsgebouwen in Nederland, zijn er 11 die bezoekers niet struc tureel controleren op het bezit van wapens, drugs of alcohol. Het gaat om de kantongerechten in Apeldoorn, Enschede, Bergen op Zoom, Haarlem, Zaanstad, Gou da, Tilburg en Leiden. De drie ove rige kantongerechten sluiten so wieso dit jaar. De onderzoekscommissie advi seert om geen onderscheid te ma ken tussen kantongerechten en andere rechtbanken, omdat ook in kleine, ogenschijnlijk risicoloze zaken zich wel eens incidenten voordoen. „De afgelopen jaren heeft zich een relatief zeer be perkt aantal agressie- en gewelds incidenten voorgedaan. Deson danks is het risicobeeld voor de rechtspraak hoog", aldus de onder zoekscommissie. De Raad voor de Rechtspraak zegt het advies over te willen nemen. Bij de rechtbank in Breda werd op 4 november vorig jaar een schot gelost. Dat gebeurde bij de directe toegang tot de publieke tribune, voor de scanpoortjes die wel bin nen de rechtbank staan. Naar aan leiding van het incident hebben de rechtbanken in Maastricht, Bre da, Den Bosch en Middelburg de beveiliging van publieke tribunes al aangescherpt. aan de Universiteit Twente vindt echter dat de volmachtstem de nek omgedraaid moet worden. Praktijk versus principe. Iemand voor je laten stemmen is behoorlijk populair. Bij de laatste Kamerverkiezingen was rond de 10 procent van de stemmen uitge bracht via een volmacht. 82 pro cent van de volmachtgevers laat directe familie (partner, ouder, kind) stemmen. Bij gemeenteraadsverkiezingen ligt het percentage volmachtstem mers waarschijnlijk hoger, omdat de lijntjes tussen kandidaten en kiezers vaak korter zijn. Aarts: „Van dat percentage stemmen we ten we dus niet 100 procent zeker of die correct zijn uitgebracht. Dat is nogal wat." Stembureaus houden bij hoeveel volmachtstemmen er zijn uitge bracht, zegt een woordvoerder van de Kiesraad. Gemeenten rap porteren hier tot nu toe niet over. Aankomende verkiezingen gaat de lokale overheid voor het eerst alle volmachtstemmen tellen. Afschaffing van stemmen per vol macht zal de opkomstpercentages drukken, blijkt uit onderzoek na de Tweede Kamerverkiezingen van 2012 door bureau GfK. 51 pro cent van de kiezers die een vol macht gaven, zeggen niet te zul len stemmen als ze zelf moeten gaan. Dat moeten we accepteren, vindt politicoloog Aarts. „Dat geeft dan correct weer hoe men sen denken over de politiek. Waar om zou je dat kunstmatig hoog moeten houden?" Het is alleen vervelend voor mensen, die door ziekte of handicap echt niet naar de stembus kunnen, erkent hij. De Kiesraad vindt het volmacht systeem afdoende veilig. „Er zijn genoeg waarborgen ingebouwd. Zo is het bijvoorbeeld verplicht een kopie van het identiteits bewijs te tonen." Er bestaat een groot draagvlak on der de bevolking voor de huidige situatie. 85 procent van alle kiesge rechtigden wil de volmachtstem behouden, meldde het CBS. Opvallend vindt Aarts de grote aandacht voor het ronselen, van pers en bestuurders. „Sinds het af schaffen van de stemcomputers is de alertheid rond verkiezingen duidelijk toegenomen. Mogelijk komt het stemmen per volmacht nu ook op de politieke agenda", al dus de politicoloog. 3 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. Prijzen ftfj, exdusief résèrveringskQSteri'-Ên EP; VRIJDAG 14 MAART 2014 Commissie adviseert ook bij kantongerechten structurele toegangs controle in te voeren door Niki van der Naald BREDA - In acht kantongerechten waar bezoekers nu nog gewoon naar binnen kunnen lopen, moet een strengere veiligheidscontrole worden ingevoerd. Dat adviseert de commissie die naar aanleiding van een schietincident bij de recht bank in Breda, de veiligheidsrisico's bij gerechten in het hele land on der de loep heeft genomen. zuivere verkiezingen Fietsweekend Veluwe Ontdek Nederlands mooiste natuurgebied. Verblijf in gemoedelijk hotel in Nunspeet; ontbijt, dineren 1-persoonskamer inclusief Met meefietsende reisleiding Zie: Kras.nl/22870 Busreis Wandelen in Tirol Beleef de prachtige alpenwereld en bergdorpen, tijdens 5 wandelingen o.l.v. een enthousiaste gids Hotel*** met gezellige thema-avonden; ontbijt, diner en 1-persoonskamer inclusief Zie: Kras.nl/12422 Vliegreis Wandelen in Catalonië Volop genieten van kust, natuur en vissersstadjes. Klantbeoordeling 8,4 Hotel**** aan het strand van Lloret de Mar; alle maaltijden en 1-persoonskamer inclusief Zie: Kras.nl/22667 STEMMEN PER VOLMACHT Wie heeft er voor u gestemd? Man, vrouw of partner Vader of moeder Zoon of dochter Ander familielid Vriend(in), bekende Anders o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3