Trainer Henk Vos weet niets van discriminatie AZ begint met winst In cel geen pay-tv voor Hoeness 32 SPORT Clubicoon Bayern München is veroordeeld tot drieënhalf jaar cel. Hij gaat in hoger beroep. BERLIJN - Ook de geluksdas die hij droeg toen Bayern München vo rig jaar de Champions League won, kon Uli Hoeness (62) niet redden. De grote baas van de bes te voetbalclub ter wereld kreeg gisteren door rechter Rupert Heindl van het Landgericht Mün chen een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden opgelegd we gens grootschalige belastingont duiking. Het vonnis, waartegen Hoeness in beroep gaat, viel milder uit dan de eis van vijfenhalf jaar. Niette min ging er een siddering door de Bondsrepubliek. Hoeness' status in het Duitse voetbal is vergelijk baar met die van Johan Cruijff of Louis van Gaal in Nederland. Niet zozeer omdat hij als profvoetbal ler maatgevend was, maar vooral omdat onder leiding van de bonki ge slagerszoon uit Ulm Bayern München uitgroeide tot een finan cieel kerngezonde en sportief ij- zersterke vereniging. Hoeness, die behalve president van Bayern ook mede-eigenaar is van de grootste Duitse braadwors- tenfabriek, gaf zichzelf vorig jaar aan nadat het weekblad Stern de belastingfraude dreigde bloot te leggen. Pas voor de rechtbank werd duidelijk om welke duize lingwekkende bedragen het gaat. In plaats van de vermoede 3,5 mil joen euro, blijkt Hoeness de fis cus liefst 28,5 miljoen euro schul dig te zijn (waarvan 1 miljoen eu ro SolidaritStszuschlag voor de ex-DDR). Hij verdiende enorme sommen geld met grootscheepse deviezenhandel via zijn Zwitserse bank, bekende Hoeness. „Het was de kick, de adrenaline. Ik was gek geworden." Hoeness dacht met de zelfaangif- te gevangenisstraf te ontlopen. Maar de rechter deed de aangifte af als onvolledig. Hoeness blijft nog minstens een jaar op vrije MÜNCHEN - Als Uli Hoeness straks in een cel in München zijn straf uitzit, is hij voor het volgen van de wedstrijden van Bayern aange wezen op de samenvattingen van de publieke omroep. Een woord voerder van de gevangenis liet we ten dat pay-tv, waar de wedstrij den van de topclubs live te volgen zijn, geen onderdeel van het pak ket uitmaakt. De gedetineerde heeft de mogelijkheid een televi sietoestel aan te schaffen dan wel te huren, maar moet genoegen ne men met de basisvoorzieningen. voeten tot in hoger beroep vonnis is gewezen. Het Duitse publiek leefde de afge lopen dagen mee alsof het om een president ging die met im peachment wordt bedreigd. Elk gebaar, elke blik van Hoeness werd tijdens het vier dagen duren de proces door de media geanaly seerd. Naarmate de omvang van Hoe ness' fraude duidelijker werd, nam de sympathie voor de ex- profvoetballer af. 'Dit is het echte leven', oordeelde een commenta tor van tv-zender N24, toen een zwetende en duidelijk aangesla gen Hoeness en diens echtgenote Susi de rechtbank in München verlieten. Op de sociale media, waar de zaak massaal werd becom mentarieerd, circuleerden onmid dellijk na het vonnis 'selfies', ge monteerde foto's van Hoeness achter tralies. Psychologen specu leren op radio en tv over Hoeness' vermeende 'narcisme' en diens gokverslaving. Hoe het definitieve vonnis ook zal luiden, vaststaat dat Hoeness' levenswerk in diggelen ligt. Per soonlijkheden als bondskanselier Angela Merkel, die zich in het ver leden graag met de sociaal voelen de Hoeness vertoonde, hebben al openlijk afstand van hem geno men. 'Der Uli' moet nu hopen op de be faamde solidariteit van de Bayern-familie, die erom bekend staat ook haar zwarte schapen niet te laten vallen. Maar dat het clubicoon zijn officiële functies als president en voorzitter van de Raad van Toezicht bij de Münchener vereniging op zal ge ven, lijkt onontkoombaar. Speler Jordi Matondo van Kapelle, dat zaterdag met 2-3 won bij Ko gelvangers, zegt tijdens de wed strijd racistische teksten naar zijn hoofd te hebben gekregen. Van spelers, supporters en Vos zelf. Hij heeft daar ook aangifte van ge daan bij de politie en de KNVB. „Vreemd dat hij dat nu pas doet en niet meteen na de wedstrijd, terwijl het hem kennelijk toch heel hoog zit", zegt Vos. De trainer erkent dat hij zaterdag na de wedstrijd een discussie had met Matondo. „Hij kwam naar me toe en begon moeilijk te doen. 'Wie ben jij dan wel?' vroeg hij me. Ik heb geantwoord: 'Ik hoef niet meer te werken en jij mag mijn schoenen niet eens strik ken.' Kijk, die gasten hadden met 3-2 gewonnen. Dan moet je daar gewoon boven staan en er achter af niet meer over zeuren. Trou wens, als er in het veld iets geroe pen zou zijn en de scheidsrechter had het gehoord, had hij de wed strijd wel gestaakt." Vos wijst erop dat hij tijdens een wedstrijd niet alles hoort wat op het veld of langs de kant geroe pen wordt. „Ik ben meestal gecon centreerd met de wedstrijd bezig. Maar heel hard is er in elk geval niet geroepen. Dan hadden meer mensen wat gehoord." Scheidsrechter Ilpelaar uit Kaats heuvel zegt dat Matondo na af loop bij hem zijn beklag heeft ge daan. „Hij zei dat hij was uitge scholden, maar ik kon er niets mee, omdat ik het zelf niet had ge hoord. Begrijp me goed, als ik zo iets constateer, grijp ik meteen in." De arbiter had Matondo in de eer ste helft een gele kaart gegeven. „Er werd een overtreding op de nummer 11 van Kapelle (Matondo dus) gemaakt en hij reageerde fel. 'Klojo, je kunt niet voetballen', riep hij tegen de speler van Kogel vangers. Toen kreeg hij een duw. Ik heb hierna beiden een gele kaart gegeven. Die jongen van Ka pelle kreeg 'm dus voor een lichte belediging van de tegenstander. In de tweede helft is hij gewisseld en ontstond er discussie bij de dug-out, maar ik heb niet ge hoord wat daar allemaal is ge zegd." Bij de KNVB was er gisteren nog geen melding van het voorval bin nen gekomen. „Mocht dat wel ge beuren, dan zullen we bij de be trokken partijen informatie opvra gen", zegt districtsmanager Mark van Berkum. „Dan trekken we al les na." alkmaar - AZ heeft gisteravond de eerste wedstrijd in de achtste finales van de Europa League nipt gewonnen. De Alkmaarse voetbal ploeg was in eigen huis met 1-0 te sterk voor het Russische Anzji Machatsjkala. De ploeg van trainer Dick Advo caat, die in de tweede helft door de Italiaanse arbiter naar de tribu ne werd gestuurd, kwam in de 29e minuut aan de enige treffer. Aron Johannsson benutte een strafschop, nadat de bal op de stip was gelegd vanwege een hands bal. De inzet van de Amerikaanse IJslander werd overigens nog bijna door goalie Mikhail Kerzha- kov gestopt. Eerder in het duel scoorde Anzji bijna, maar AZ haalde de gelobte bal van de doellijn. Restaurant Brasserie de Moerse Bossen biedt uiteenlopende gerechten die je abso luut moet proeven. De gerechten zijn luxe en zeer smaakvol. Kom genieten van verschillende sma ken! Dit culinaire hoogstandje zul je thuis niet snel evenaren. Van Coquilles tot Hollandse Boerderij Eend met Sinaasappel en Abrikoos. Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl fe ©sweetdealzeelnd f facebook.com/sweetdeal.zeeland App Store Duitsland laat Hoeness vallen door onze correspondent Wierd Duk door Jan Martens en Jan Dagevos WILLEMSTAD - Discriminerende uit latingen door spelers, coach en sup porters van Kogelvangers? Trainer Henk Vos van de voetbalclub uit Willemstad (zaterdag derde klasse B) weet er niets van. „Ik heb zater dag in elk geval niks gehoord of ge roepen. Waarom zou ik iemand uit schelden?", zegt de oud-voetballer van onder meer NAC, Feyenoord en RBC. Andere uitslagen: FC Basel-Red Bull Salzburg 0-0, FC Porto-Napoli 1 -0, Loedogorets-Valencia 0-3, Juventus-Fi- orentina 1-1, Tottenham Hotspur-Ben- fica 1 -3, Olympique Lyon-Viktoria Pl- zen 4-1, Sevilla-Real Betis 0-2. Aron Johannsson schiet AZ vanaf de strafschopstip op een 1-0-voor- sprong. foto Karei Delvoye/VI Images Verkrijgbaar in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32