De onzekere toekomst van de logeerhuizen Alleen maar met voetbal bezig 66 Mantelzorgers krijgen het moeilijk als ze niet even op adem kunnen komen Jamie (9) VERDIEPING 11 Instellingen en mantelzorgers vre zen dat het over heidsbeleid desas treus uitpakt voor logeerhuizen. Een logeerhuis zoals dat van het Dr. Leo Kanner- huis in Nijmegen, is voor veel mantelzorgers van groot belang. Ne derland telt tal van instellingen die voorzien in 'respijtzorg'. Ze ne men voor enkele dagen de zware zorg voor zieken en gehandicap ten, uit allerlei patiëntengroepen, over van familie of vrienden. Zo kunnen de vaak overbelaste man telzorgers even op adem komen. Maar het voortbestaan van deze respijt voorzieningen is hoogst on zeker nu de verantwoordelijkheid voor deze vorm van zorg per t ja nuari 2015 wordt overgeheveld naar de gemeenten, zo vrezen in stellingen en belangenclubs. Het klinkt tegenstrijdig: de over heid wil dat 'we' met zijn allen meer voor elkaar doen, maar voor zieningen om dat mogelijk te ma ken, worden wegbezuinigd. Staats secretaris Martin van Rijn (PvdA, Volksgezondheid) vindt dat man telzorgers hulpbehoevenden kun nen bijstaan, zodat die zoveel mo gelijk thuis kunnen blijven wo nen. Hij vindt dat de gemeenten moeten beoordelen hoe dat ver loopt en of extra zorg nodig is. Maar hij vermindert ook de bud getten en vindt dat gemeenten moeten kunnen beslissen over za ken waarover ze nooit eerder zeg genschap hebben gehad. Van de 1,7 miljoen mantelzorgers die zorgen voor iemand met ern stige beperkingen heeft één op de vier behoefte aan respijtzorg om dat de belasting anders te zwaar wordt. Het preventieve effect is belangrijk: mits op tijd ingezet, zorgt een adempauze ervoor dat mantelzorgers de zorg langer en beter vol kunnen houden. Het water staat mantelzorgers al aan de lippen. Als verzekeraars, ge meenten en zorginstellingen niet snel met concrete plannen komen om vrijwilligers extra te onder steunen, ontstaan volgend jaar grote problemen in de zorg, waar schuwen belangengroepen. Voor chronisch zieken, gehandicapten en dementerende ouderen zou zelfs een tekort aan hulp dreigen. De Kamer stemde vorige maand in met de overdracht van de ver- antwoordelijkheid voor veel vor men van zorg naar de gemeenten. Nu moet er duidelijkheid komen over hoe die zorg eruit gaat zien. Maar veel gemeenten zijn nog niet klaar voor de veranderingen. Roos Scherpenzeel van het lande lijke Expertisecentrum Mantel zorg: „Mantelzorgers krijgen het moeilijk als er niet voor wordt ge zorgd dat ze op adem kunnen ko men. Maar op dagbesteding en lo geerhuizen wordt bezuinigd. Soms is samenwerking tussen ge meenten nodig om die voorzie ningen in stand te houden, maar er zijn regio's waar samenwer king moeilijk tot stand komt." Ook Ieder(in), dé organisatie voor chronisch zieken en gehandicap ten, is bezorgd. Een woordvoer der: „Er zullen grote verschillen ontstaan tussen gemeenten." Het Dr. Leo Kannerhuis, een lan delijke instelling, is in gesprek met gemeentebesturen over de respijtzorg, zegt manager Bert Ramakers. „Maar het gaat niet ge makkelijk. Bij gemeenten weten ze vaak niet wat op ze afkomt. Ze zorgen ervoor dat patiënten een dak boven het hoofd hebben en wat brood. Maar goede, deskundi ge begeleiding is een ander ver haal. Wat ons zo bijzonder maakt is onze autismespecifieke aanpak, die voor deze kinderen nodig is en die maakt dat zij zich verder ontwikkelen. De hele inrichting van de logeerhuizen, de aanpak en programma's, alsook de des kundigheid van de sociotherapeu- ten is daarop gericht. Ouders erva ren dat kinderen daardoor groeien en het thuis beter doen." Verontruste ouders hebben brie ven gestuurd naar de minister van Volksgezondheid en acties ge voerd via Facebook. De ouders van Luna, Kees en Ja mie uit het logeerhuis van het Dr. Leo Kannerhuis zijn het erover eens: het opheffen van de logeer huizen zou funest zijn voor hun kinderen. Ze begrijpen ook niet wat het oplevert. Joëlle van Asch: „Als Luna niet meer kan logeren, kan ze niet meer thuis blijven wonen. Dan wordt het echt te veel. Als deze kinderen niet langer thuis kun nen wonen, wie zegt me dan dat ze niet in een verkeerd milieu te rechtkomen? De staatssecretaris zou hier eens moeten komen kij ken. Niet een dagje, maar een week of twee." Dianne Kolkman: „Mensen die het hebben over sluiting van de logeerhuizen, weten niet waar ze het over hebben. Dat levert echt geen bezuiniging op, het wordt al leen maar duurder." Denise Tol: „Het zou in- en in triest zijn. Het logeerhuis biedt een escape. Zou het verdwijnen, dan zou het me niet verbazen als het leidt tot echtscheidingen, want je houdt het thuis niet vol. Jamie is lief. We houden veel van hem. Maar soms moet hij even het huis uit." Rolph Kleinmeulman en Denise Tol uit Lichtenvoorde hebben zo juist Jamie (9) bij de sociothera- peuten van het Kinderhotel gebracht. Hun zoontje heeft klassiek autisme en er vaart de wereld om hem heen gefragmen teerd, waardoor communicatie erg moei lijk is. Hij draait veel met zijn hoofd, begrijpt een boodschap alleen als die letterlijk wordt overgebracht en kent het verschil niet tussen blij en boos. Het joch kan geen moment alleen spelen, wil de hele dag voetballen en als hij niet zelf speelt, kijkt hij televisie. Alle wedstrijden neemt hij op, hij kan één wedstrijd wel duizend keer bekijken. Zijn ouders, maar ook zijn zusjes, hebben er de handen vol aan. Denise Tol: „Onze wereld wordt een stuk kleiner. Vind maar eens een oppas voor hem. Jamie vindt vakantie niet leuk. Zijn zusje Kim gaf me deze boodschap mee: 'Ik ben heel blij als Jamie gaat logeren. Maar ik ben ook blij als hij weer thuis komt. Als Jamie niet meer kan logeren, kunnen wij nooit meer naar een pret park. Dan is hij altijd thuis, weet hij niet wat hij moet doen en zegt hij dat de hele dag. Voor Jamie zeifis het ook niet fijn, want hoe kan hij zich dan nog bezighou den?'" VRIJDAG 14 MAART 2014 Roos Scherpenzeel, landelijke Expertisecentrum Mantelzorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11